Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

GPT- 4 efektywniejszy niż lekarze?

GPT- 4 efektywniejszy niż lekarze?

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Cambridge można wykorzystać sztuczną inteligencję do selekcji pacjentów z problemami oczu. Czy AI rzeczywiście robi to lepiej niż człowiek? 

INTERNATIONAL CYBERSECURITY CONFERENCE

AI ma większą wiedzę niż niespecjalista? 

Stwierdzono, że GPT-4, duży model językowy opracowany przez OpenAI, „znacznie” przekracza możliwości lekarzy niespecjalistów w zakresie oceny problemów z oczami i udzielania porad. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge wykazało również, że wiedza kliniczna i umiejętności rozumowania zbliżają się do poziomu lekarzy specjalistów-okulistów.

Model przetestowano na lekarzach na różnych etapach kariery, w tym na niewyspecjalizowanych młodych lekarzach, stażystach i ekspertach. Każdemu przedstawiono serię 87 scenariuszy pacjentów związanych z konkretnym problemem oczu i poproszono o postawienie diagnozy lub poradę dotyczącą leczenia poprzez wybranie jednej z czterech opcji. Według badaczy GPT-4 otrzymał to samo zadanie i uzyskał znacznie lepsze wyniki niż lekarze niewyspecjalizowani oraz uzyskał podobne wyniki, co lekarze stażyści i eksperci w dziedzinie okulistyki.

Test zawierał pytania dotyczące szerokiego zakresu problemów z oczami, takich jak nadwrażliwość na światło i pogorszenie widzenia, które zostały zaczerpnięte z podręcznika, praktycznie niedostępnego w Internecie, co sprawia, że jest mało prawdopodobne, aby jego treść została uwzględniona w zbiorach danych szkoleniowych GPT-4.

AI nie zastąpi porad medycznych, ale…

Mimo że nie wydaje się, aby modele sztucznej inteligencji zastąpiły pracowników służby zdrowia, technologię tę można wykorzystać do usprawnienia przepływu pracy w klinice poprzez udzielanie porad lub diagnozowanie w „dobrze kontrolowanych” kontekstach lub tam, gdzie dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej jest ograniczony.

- Moglibyśmy realistycznie zastosować sztuczną inteligencję do segregacji pacjentów z problemami ze wzrokiem, aby zdecydować, które przypadki są pilne i wymagają natychmiastowej wizyty u specjalisty, które może zbadać lekarz pierwszego kontaktu, a które nie wymagają leczenia – powiedział dr Arun Thirunavukarasu, główny autor badania.

Powiedział, że modele sztucznej inteligencji opierają się na jasnych algorytmach, a GPT-4 jest „tak dobry, jak doświadczeni klinicyści” w przetwarzaniu objawów i oznak oczu w celu udzielenia odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytania. Sztuczną inteligencję można również wykorzystać do doradzania lekarzom pierwszego kontaktu mającym trudności z uzyskaniem szybkiej porady od okulisty i skróceniu czasu oczekiwania pacjentów.

Jest jeszcze wiele do zrobienia 

Badanie przybliża wykorzystanie sztucznej inteligencji w środowisku medycznym do rzeczywistości, pozostaje jednak wiele do zrobienia, aby udoskonalić i opracować takie modele. Naukowcy stwierdzili, że ich badanie było lepsze od podobnych poprzednich badań, ponieważ porównało możliwości sztucznej inteligencji z praktykującymi lekarzami, a nie z zestawami wyników badań.

- Lekarze nie przygotowują się do egzaminów przez całą karierę. Chcieliśmy zobaczyć, jak sztuczna inteligencja wypadnie w porównaniu z wiedzą i umiejętnościami praktykujących lekarzy, aby zapewnić uczciwe porównanie – powiedział Thirunavukarasu.

- Musimy również scharakteryzować możliwości i ograniczenia modeli dostępnych na rynku, ponieważ pacjenci być może już korzystają z nich, a nie z Internetu, w celu uzyskania porady – dodał. 


cybersecforum

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa