Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Skrócony czas blokowania złośliwych stron do 36 godzin!

Skrócony czas blokowania złośliwych stron do 36 godzin!

- Wprowadziliśmy nowe narzędzie usprawniające proces blokowania domen uznanych za złośliwe – powiedziała dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, dyrektorka Pionu Rejestru Domen Internetowych w NASK.

Każda minuta ma znaczenie

Każda minuta, w której niebezpieczna strona internetowa utworzona przez oszustów pozostaje dostępna w sieci, stanowi potencjalne zagrożenie dla danych i środków finansowych polskich internautów. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na tego typu zagrożenia.

Pierwsze, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji, to zgłoszenie szkodliwego adresu do listy ostrzeżeń prowadzonej przez CERT Polska, instytucję odpowiedzialną za reagowanie na incydenty związane z bezpieczeństwem informatycznym. Następnie należy zablokować adres w rejestrze domeny.pl, aby uniemożliwić dalszy dostęp do niebezpiecznej strony.

Ponad tysiąc szkodliwych stron w ciągu doby!

W ciągu kilku minut, które są potrzebne do przeczytania tej informacji, na listę ostrzeżeń prowadzoną przez NASK trafiają 2-3 adresy stron internetowych, które zagrażają społeczeństwu w sieci. W ciągu doby ilość tych szkodliwych stron przekracza tysiąc, a w skali roku średnio około 120 tysięcy.

- 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, na listę ostrzeżeń prowadzoną przez CERT Polska trafiają domeny, których charakter jednoznacznie wiążemy z działalnością oszustów. Lista to skuteczne narzędzie, którego celem jest walka ze stronami phishingowymi powiedział  Sebastian Kondraszuk, szef zespołu CERT Polska, działającego w NASK. - W realizację tej misji aktywnie włącza się rejestr domen prowadzony w NASK, a także przedsiębiorcy telekomunikacyjni, co pokazuje wyraźnie znaczenie współpracy w kontekście walki z cyberzagrożeniami – dodał.

Czterokrotnie skrócony czas reakcji

Część tych internetowych pułapek, przygotowanych przez cyberprzestępców, korzysta z nazwy w domenie.pl. NASK, dla bezpieczeństwa całkowicie blokuje ją w rejestrze tej domeny. Tu także ogromnie liczy się czas reakcji – w ciągu ostatniego miesiąca udało się go skrócić niemal czterokrotnie: z 5,5 dnia do 1,5 dnia (z 132 do 36 godzin)!

- Wprowadziliśmy nowe narzędzie usprawniające proces blokowania domen uznanych za złośliwe. Unikatowy model współpracy działających w NASK zespołów CERT Polska i Rejestru DNS, który w związku z nowymi regulacjami, takimi jak DSA i NIS 2, ma także nowe zadania w obszarze cyberbezpieczeństwa, pozwala na szybkie reagowanie i zasadniczą zmianę z perspektywy bezpieczeństwa w świecie cyfrowympowiedziała dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, dyrektorka Pionu Rejestru Domen Internetowych w NASK.

Nowe modele świadczenia usług w internecie doprowadziły do powstania różnorodnych podmiotów oferujących te usługi, takich jak dostawcy internetu, dostawcy hostingu, operatorzy platform internetowych i dostawcy treści cyfrowych. W świetle nowych przepisów podmioty te stają się coraz bardziej odpowiedzialne za swoje działania w sieci, zwłaszcza w kontekście zwalczania treści nielegalnych lub szkodliwych.

Z tego powodu, jak wyjaśnia Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, w nowym ekosystemie regulacji dotyczących świadczenia usług w obszarze e-commerce pojawia się wyzwanie ustalenia odpowiednich działań operacyjnych i procedur. W tym kontekście istotną rolę odgrywają zarówno CERT Polska, jak i Rejestr Domen Internetowych prowadzony przez NASK.

Najnowsze dane wskazują, że w pierwszym kwartale 2024 roku CERT Polska wpisał na listę ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami 33 377 adresów, co oznacza średnio 293 adresy dziennie. Te adresy internetowe, które zostały zarejestrowane w domenie.pl, zostały przekazane do rejestru, gdzie zostały zablokowane zgodnie z polityką przeciwdziałania nadużyciom.


INTERNATIONAL CYBERSECURITY CONFERENCE

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa