Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Zhakowano MITER!

Zhakowano MITER!

MITER, organizacja non-profit prowadząca centra badawczo-rozwojowe finansowane ze środków federalnych, ujawniła, że w wyniku wyrafinowanego cyberataku doszło niedawno do naruszenia bezpieczeństwa jednej z jej wewnętrznych sieci badawczo-rozwojowych.

Wyrafinowany atak w wewnętrzną sieć 

Zespół ds. cyberbezpieczeństwa MITER wykrył wyrafinowany cyberatak wymierzony w jedną z wewnętrznych sieci badawczo-rozwojowych organizacji. Po wykryciu zagrożenia firma MITER niezwłocznie wdrożyła swoje protokoły reagowania na incydenty, aby powstrzymać atak i zminimalizować jego skutki. MITER potwierdza, że cyberatak przeprowadził podmiot stanowiący zagrożenie ze strony innego państwa. W wyniku ataku naruszono urządzenie Ivanti Connect Secure, które zapewnia łączność z niektórymi z  najbardziej zaufanych sieci.

Volexity twierdzi, że chińscy hakerzy włamali się backdoorem do ponad 2100 urządzeń Ivanti, aby zebrać dane o kontach i sesjach ze zinfiltrowanych sieci. Wśród ofiar znalazło się wiele korporacji z listy Fortune 500 z różnych branż. „MITER był jednym z tych, które zostały zaatakowane. W trosce o przejrzystość i interes publiczny chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami, aby inni mogli się z nich uczyć” – przekazała organizacja. 

Organizacja zapewniła swoich klientów i opinię publiczną, że zaatakowana sieć była oddzielona od jej sieci biznesowych i publicznych, które pozostają w pełni sprawne i bezpieczne. Sponsorzy i klienci MITER zostali powiadomieni o incydencie, a organizacja ściśle z nimi współpracuje, aby rozwiązać wszelkie wątpliwości.

„Ujawniamy ten incydent w odpowiednim czasie ze względu na nasze zaangażowanie w działanie w interesie publicznym i opowiadanie się za najlepszymi praktykami zwiększającymi bezpieczeństwo przedsiębiorstwa, a także niezbędnymi środkami w celu poprawy obecnego stanu cyberobrony w branży” – czytamy w komunikacie firmy. 

Żadna organizacja nie jest odporna!

MITER zbadał atak we współpracy z federalnymi organami ścigania. Powołując się na toczące się śledztwo, organizacja nie ujawniła żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących charakteru ataku, tożsamości sprawców ani potencjalnego wpływu na jej działalność badawczo-rozwojową. MITER skontaktowało się z rządem i powiadomiło zainteresowane strony oraz pracuje nad przywróceniem operacyjnych alternatyw współpracy w szybki i bezpieczny sposób.

- Żadna organizacja nie jest odporna na tego typu cyberataki, nawet taka, która stara się utrzymać możliwie najwyższy poziom cyberbezpieczeństwa  – powiedział  Jason Providakes, prezes i dyrektor generalny MITER.

Jako główny dostawca wiedzy i rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa, MITER pozostaje zaangażowany w utrzymywanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochronę swoich sieci, danych i własności intelektualnej.

Organizacja oświadczyła, że będzie w dalszym ciągu pilnie pracować, aby zbadać incydent, wzmocnić swoje zabezpieczenia i podzielić się wszelkimi istotnymi ustaleniami ze społecznością zajmującą się cyberbezpieczeństwem, aby zapobiec podobnym atakom w przyszłości.

MITER Corporation 

MITERCorporation (stylizowana na The MITER Corporation i MITER) to amerykańska organizacja non-profit z dwiema siedzibami w Bedford w stanie Massachusetts i McLean w Wirginii. Zarządza finansowanymi ze środków federalnych centrami badawczo-rozwojowymi (FFRDC) wspierającymi różne agencje rządowe USA, między innymi w dziedzinach lotnictwa, obronności, opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa wewnętrznego i cyberbezpieczeństwa.  

MITER powstał w 1958 roku jako wojskowy zespół doradców, wywodzący się z badań radarowych i komputerowych w Lincoln Laboratory MIT. Z biegiem lat kierunek studiów MITER znacznie się zróżnicował. W latach 90., wraz z zakończeniem zimnej wojny, prywatne firmy skarżyły się, że MITER uzyskał nieuczciwą przewagę w rywalizacji o kontrakty cywilne; w 1996 r. doprowadziło to do wydzielenia projektów cywilnych do nowej firmy Mitretek. W 2007 roku nazwę Mitretek zmieniono na Noblis.

cybersecforum

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa