Mechanizm oszustwa i jego skutki
Oszuści działali poprzez znane portale ogłoszeniowe, oferując na sprzedaż samochody osobowe i ciężarowe. Kontaktując się z potencjalnymi kupującymi za pośrednictwem Internetu, wymagali zaliczki w wysokości 30-40% wartości pojazdu, obiecując dostawę w ciągu 30 do 60 dni.
Niestety, samochody nigdy nie były dostarczane, a wpłacone środki były przekazywane na inne konta bankowe oraz portfele internetowe. W wyniku tych działań, oszuści zdobyli ponad milion złotych od pokrzywdzonych. Dzięki zdecydowanym działaniom CBZC, udało się zablokować część środków, na łączną kwotę około 800.000 złotych, co stanowi znaczący sukces w walce z cyberprzestępczością.
Zatrzymanie i skala procederu
Podczas przeszukań, funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę, urządzenia elektroniczne oraz inne dowody, które obecnie są analizowane w celu dalszego rozwikłania sprawy.
- W trakcie czynności procesowych zabezpieczono gotówkę, telefony komórkowe, tablety, komputery oraz inne dowody, które będą teraz poddawane dalszej szczegółowej analizie przez śledczych — przekazuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Zatrzymanym osobom przedstawiono łącznie 166 zarzutów karnych, co świadczy o skali i złożoności prowadzonego procederu. Sprawa ma charakter rozwojowy, co oznacza, że mogą pojawić się nowe fakty i zatrzymania.
Działania CBZC stanowią ważny krok w kierunku eliminacji zagrożeń związanych z cyberprzestępczością i podkreślają znaczenie współpracy między różnymi jednostkami ścigania w celu ochrony obywateli przed oszustwami w Internecie. Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach.
Fot. CBZC