Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Audyt bezpieczeństwa IT - krok obowiązkowy

Audyt bezpieczeństwa IT - krok obowiązkowy

Zmiany w obowiązującym systemie prawnym, regulującym kwestie zabezpieczenia infrastruktury cyfrowej nadchodzą wielkimi krokami. Jeśli Twoja organizacja jeszcze nie rozpoczęła przygotowań, to najlepiej zacząć teraz. Od czego? Audyt bezpieczeństwa IT pozwoli obiektywnie ocenić poziom zabezpieczeń i zaplanować niezbędne inwestycje. Jak wygląda? O tym dowiesz się z tego artykułu. 

Audyt bezpieczeństwa IT: cyfrowe "badania okresowe" dla Twojej firmy

Każdego dnia dowiadujemy się o nowych cyberatakach, które uświadamiają nam, że zagrożenia w świecie cyfrowym nieustannie ewoluują. Dynamiczny rozwój technologiczny, choć przynosi niezliczone korzyści, odsłania również luki, które mogą zostać wykorzystane do ataków. Nie można zakładać, że to, co było wystarczającym zabezpieczeniem wczoraj, jest nim także dziś.  

Konfiguracja systemów oraz procesy wewnątrz firmy wymagają obiektywnej weryfikacji, którą zapewnia audyt bezpieczeństwa IT. To takie “badania okresowe" w cyfrowym świecie. Audyt pozwala wykryć krytyczne luki i niedopatrzenia, które mogłyby przejść niezauważone lub niedoceniane, aż do momentu wystąpienia incydentu.

Nowe regulacje – fundament bezpieczeństwa cyfrowego

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) jest w trakcie opracowania. Jedną z zasad, które się w niej znajdą, będzie  wymóg regularnych audytów dla firm i organizacji z tzw. sektorów kluczowych i ważnych.

Co zakładają nowe regulacje?

Podmioty kluczowe i ważne muszą wdrożyć proporcjonalne środki techniczne, organizacyjne i operacyjne, które pozwalają zarządzać ryzykiem w sieciach i systemach IT. Środki te mają również na celu ograniczenie wpływu potencjalnych incydentów na klientów oraz partnerów biznesowych. Co do zasady są to co najmniej średnie przedsiębiorstwa, które kwalifikują się jako sektory kluczowe lub ważne oraz wszelkie przedsiębiorstwa współpracujące z ww. sektorami powinny również dostosować odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, który pozwoli nam zarówno ocenić poziom cyberbezpieczeństwa organizacji, znajdując wszelkie luki oraz zasugerować brakujące rozwiązania jest audyt bezpieczeństwa IT. Jest to kluczowe działanie, które pozwoli zaplanować kolejne kroki, a także niezbędne inwestycje. 

Z daleka widać więcej 

Ile razy w codziennym życiu zdarzyło się, że własny, wiele razy powielany błąd dostrzegł*ś dopiero po pewnym czasie? Albo dopiero, kiedy ktoś Ci go wyraźnie wskazał? Nie zawsze ma to oczywiście przełożenie 1:1 na kwestie cyberbezpieczeństwa, ale faktem jest, że do wielu niedogodności, braków, rozwiązań prowizorycznych zwyczajnie się... przyzwyczajamy. Teoretycznie wiemy, ale nie mając możliwości budżetowych “jakoś sobie radzimy” i tak zostaje.

Zdystansowane spojrzenie audytorów może ujawnić problemy niewidoczne dla zespołu wewnętrznego lub nazwać podatności i uświadomić osobom zarządzającym, że pewne tymczasowe rozwiązania są nieakceptowalne. 

Jak wygląda audyt, a co nim nie jest?

Audyt bezpieczeństwa IT wymaga uwzględnienia wszystkich elementów, z których powstaje ekosystem IT organizacji   Wymogiem bezwzględnym jest, by realizowała go osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia audytorskie. W przypadku cyberzabezpieczeń dobrze jest, by posiadała ona doświadczenie w tym zakresie lub wsparcie posiadające taką wiedzę. 

Dlaczego? 

Zespół specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa informacji, którzy współpracując z audytorem wiodącym realizują weryfikację poszczególnych  obszarów, będzie w stanie nie tylko przeprowadzić wywiad z pracownikami Twojego zespołu, ale też samodzielnie zweryfikować np. konfigurację konsol systemów zabezpieczających. 

To ważne, ponieważ kompletny audyt bezpieczeństwa IT powinien obejmować zarówno dokumentację, infrastrukturę techniczną, jak i sposób konfiguracji systemów bezpieczeństwa.

Jak wygląda proces audytu?

W Perceptus audyt bezpieczeństwa IT realizujemy w kilku prostych krokach: 

Krok 1: Ankieta pozwalającej ocenić skalę organizacji oraz jej potrzeby audytowe

Krok 2: Rozmowa o  technicznym zakresie audytu

Krok 3: Krok 3: oferta i umowa

Krok 4: Przekazanie polityki bezpieczeństwa oraz innych niezbędnych do audytu dokumentów

Krok 5: Plan i harmonogram audytu Krok 6Audyt i rekomendacje przyszłych działań

Rekomendacje po audycie jasno wskazują wykryte luki, niezgodności z polityką bezpieczeństwa oraz krytyczne podatności, które zauważyli nasi audytorzy. 

W świecie, w którym dane są najcenniejszym zasobem, a cyberprzestępcy wciąż doskonalą swoje metody, nie można sobie pozwolić na brak przygotowania. Jak mówi powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W przypadku dzisiejszych cyberzagrożeń te słowa nabierają szczególnego znaczenia. Zrób badania okresowe, to może się bardzo opłacić.

MATERIAŁ PARTNERA

Oceń artykuł

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa