Cyberbezpieczeństwo jest drogie?
Nie da się ukryć, że największą obawą MŚP związaną z zabezpieczaniem firmy są wysokie koszty. Tymczasem cyberbezpieczeństwo jest jak dobre ubezpieczenie. Ubezpieczamy samochody od kradzieży, mieszkanie od zalania czy pożaru, a wielokrotnie cenniejsze dane firmy zostawiamy same sobie? Jeśli podliczymy ryzyko biznesowe i prawne związane z wyciekiem danych czy atakiem ransomware, szybko okaże się, że koszt wdrożenia systemów cyberochrony jest nawet kilkaset razy niższy. I tak jak w przypadku ubezpieczenia, ochronę przez cyberzagrożeniami można (i powinno się) dobrać do specyfiki firmy. Mimo to, jak podaje Sophos, aż ¼ polskich firm nie ma żadnego budżetu na cyberbezpieczeństwo.
Na korzyść zabezpieczeń przemawia też chmurowy (abonamentowy) model rozliczeń, oferowany przez coraz szersze grono dostawców.
Co zyskujesz wdrażając cyberochronę w modelu abonamentowym?
Ograniczasz koszty. Chmurowe zabezpieczenia od topowych producentów kosztują tyle, co kawa na mieście.
Chronisz firmę i pracowników dzięki jednej, stałej, miesięcznej opłacie.
Instalujesz dodatkowe zabezpieczenia bez względu na to, z jakiego dostawcy sprzętu IT korzystasz.
Wybierając rozwiązanie od znanego producenta, masz pewność, że spełnia ono wszystkie wymogi prawne. Dodatkowo, korzystając ze sprawdzonej i zaufanej ścieżki dystrybucyjnej, masz pewność, że nie będzie problemów z licencjonowaniem i supportem.
Większość rozwiązań możesz przetestować za darmo, a autoryzowani resellerzy tacy jak Grandmetric, oferują dłuższy okres próbny niż sam producent.
Czy istnieje jedna recepta na zabezpieczanie firm?
Obszarów, które możemy chronić rozmaitymi narzędziami i systemami bezpieczeństwa jest coraz więcej. Kiedyś to były tylko komputery w intranecie, następnie wszelkie urządzenia sieciowe np. drukarki, w końcu cała gama urządzeń i aplikacji, na których pracujemy w siedzibie firmy i poza nią.
Rozwój infrastruktury mobilnej, a co za tym idzie, zwiększenie elastyczności pracy, wymaga od firm podążania za użytkownikiem, gdziekolwiek ten się znajduje. zy to oznacza, że należy zabezpieczać wszystko, od razu i na wszystkie sposoby?
Niekoniecznie. Najważniejsze, żeby robić to mądrze, uszczelniając kolejno najbardziej newralgiczne obszary.
Od czego zacząć zabezpieczanie małej firmy?
Zabezpiecz hasła managerem
Idealna alternatywa dla niebezpiecznych, ale wciąż stosowanych haseł “na żółtych karteczkach”, rozsianych po biurze.
Aplikacja do bezpiecznego przechowywania haseł to absolutna podstawa. W ten sposób możesz nie tylko wymóc korzystanie z bardzo silnych haseł, ale również zagwarantować, że nikt nie wykorzysta tego samego hasła więcej niż raz. Popularne managery pozwalają też bezpiecznie udostępniać hasła w ramach firmy.
Dodaj czynnik uwierzytelniający
Jeśli pracownicy logują się do firmowych systemów czy korzystają
z firmowych komputerów poza siedzibą firmy, zapewnij im bezpieczne, szyfrowane połączenie. Może to być VPN, do którego będą musieli się logować, klucz typu YubiKey, który będą musieli ze sobą nosić, czy zwykła aplikacja typu Duo, w której wystarczy potwierdzić tożsamość jednym kliknięciem czy poprzez FaceID, bez konieczności podawania jakichkolwiek haseł.
Ubezpiecz DNS
O ile VPN czy MFA pozwolą Ci bezpiecznie nawiązać połączenie, brakuje im mechanizmów zabezpieczających przed niebezpiecznymi stronami. Tu w sukurs przychodzą rozwiązania, zapewniające filtrowanie dostępu do zasobów internetowych na poziomie usługi DNS. Jednym z nich jest Umbrella.
Jak to działa? W ramach subskrypcji otrzymujemy dostęp do zaawansowanych mechanizmów, które oznaczają strony zainfekowane malware lub stwarzające zagrożenia innego typu. Umbrella dokładnie sprawdzi, czy pod docelowym adresem IP znajduje się legalna czy fałszywa strona www. W tym drugim przypadku, zablokuje połączenie i uchroni Twoją firmę przed wyłudzeniem danych. Co ważne, Umbrella działa bez względu na to, z jakich modeli urządzeń sieciowych korzystasz, oraz chroni użytkowników nie tylko w sieci firmowej, ale również poza nią. Na bieżąco otrzymuje też informacje o nowych zagrożeniach, pochodzące od największej grupy badawczej Threat Intelligence na świecie.
Zadbaj o porządny firewall
Do tego, że firewall powinien być na wyposażeniu każdej firmy, raczej nie trzeba przekonywać. Trochę gorzej wygląda kwestia jego konfiguracji. Jak podaje Gartner, w 2023r. 99% naruszeń zabezpieczeń firewalli będzie związane z błędami w konfiguracji, a nie z ograniczeniami samych firewalli. Dlatego czas zadbać o profesjonalne zabezpieczenie brzegu sieci. Dobra wieść jest taka, że można to też zrobić w abonamencie, bez instalowania dodatkowych urządzeń.
Abonament na spokojny sen
Rozwiązania abonamentowe to szansa dla mniejszych firm, żeby skorzystać z cyberochrony na światowym poziomie. To, co dotychczas było dostępne dla największych graczy, można już w wygodny sposób wdrożyć w sektorze MŚP, czyli tam, gdzie powstaje ponad 72% polskiego PKB a zatrudnienie znajduje 67,8% pracowników sektora prywatnego.
Jak zabezpieczyć się dzięki rozwiązaniom chmurowym?
Chroń pracowników przed zmyślnymi (i niewybrednymi) atakami typu phishing — rozwiązanie Umbrella, w zależności od skali firmy, można wdrożyć już w cenie kawy.
Zainwestuj w firewall — opcji jest wiele, rów-nież software’owych, bez konieczności kupowania urządzenia na własność. Pomożemy dobrać odpowiednią ochronę w adekwatnym budżecie.
Każde logowanie zabezpiecz podwójnie, lecz w sposób nieuciążliwy dla pracowników — sięgnij po rozwiązania MFA (uwierzytelnianie wieloskładnikowe) typu Duo.
W planie minimum – zainstaluj managera ha-seł i przeszkol pracowników ze współczesnych cyberzagrożeń. To też możesz zrobić z Grand-metric.
Oczywiście, rozwiązania subskrypcyjne dają znacznie większe możliwości ochrony (nie tylko małych i średnich podmiotów). W ofertach światowej klasy producentów znajdziemy też systemy AMP (Advanced Malware Protection), XDR (Extended Detection and Response), UTD (Unified Threat Detection), Secure Workload (mikrosegmentacja w modelu Zero-Trust) i wiele innych. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego, co naprawdę jest potrzebne danej organizacji. Inżynierowie Grandmetric na co dzień pomagają odpowiedzieć na to pytanie. Skontaktuj się po bezpłatną konsultację.