29 listopada 2024 roku, zorganizowano ćwiczenia KSC-EXE 2024, które miały na celu weryfikację zdolności operacyjnych podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa (KSC), odpowiedzialnych za zapewnienie ochrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Scenariusz zakładał poważny kryzys wywołany atakiem cybernetycznym, który wymagał od uczestników szybkiej reakcji oraz skoordynowanego działania w sytuacji kryzysowej.
Więcej niż tylko symulacja
Ćwiczenia KSC-EXE 2024 zostały zaplanowane przez Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, jako element strategii wzmacniania krajowej odporności na cyberzagrożenia. Tegoroczna edycja miała na celu sprawdzenie zarówno reakcji instytucji publicznych, jak i firm prywatnych, na kryzysowe sytuacje związane z cyberatakami. Uczestnicy mieli do czynienia z symulacją zaawansowanego cyberataku, który wymagał szybkiej i skutecznej reakcji. Tego typu ćwiczenia pomagają nie tylko w identyfikowaniu luk w systemach bezpieczeństwa, ale również w doskonaleniu procedur reagowania na kryzys.
Ćwiczenia KSC-EXE 2024 to nie tylko testowanie umiejętności poszczególnych instytucji, ale również sprawdzenie, jak różne organizacje współpracują ze sobą w sytuacji kryzysowej. Wzięły w nich udział najważniejsze podmioty, takie jak Ministerstwo Cyfryzacji, agencje rządowe, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo cybernetyczne, ale także przedstawiciele sektora prywatnego. Każda z tych instytucji miała za zadanie reagować na zagrożenie w swoim zakresie, ale równocześnie współpracować z innymi, w celu szybszego rozwiązywania problemów. To ukazuje, jak ważna jest integracja i zaufanie pomiędzy podmiotami, które na co dzień pracują nad zapewnieniem cyberbezpieczeństwa w Polsce.
Przygotowanie na przyszłość
Ćwiczenia KSC-EXE 2024 miały także na celu wyciąganie wniosków z doświadczeń, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości, gdyby rzeczywiście doszło do cyberataku na dużą skalę. Każde tego typu działanie jest okazją do lepszego zrozumienia, jak poszczególne elementy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa współdziałają ze sobą w praktyce. Dzięki takim testom Polska może być lepiej przygotowana na nowe wyzwania, a także wykorzystywać doświadczenia z ćwiczeń do ciągłego doskonalenia swojej strategii ochrony przed cyberzagrożeniami.