Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Fundamenty cyberhigieny - sztuka zarządzania hasłami

Fundamenty cyberhigieny - sztuka zarządzania hasłami

Jak wygrać z presją czasu i nie popełniać błędów, które mogą naruszyć (nie tylko) Twoje cyberbezpieczeństwo? Buduj nawyki wzmacniające odporność i nie chodź na kompromis w przypadku podstawowych zasad cyberhigieny. To niełatwe? Przeczytaj, jak menedżer haseł perc.pass może Ci w tym pomóc!

Jak menedżer haseł uporządkuje i zabezpieczy twoją aktywność online?

y6ja1M4a4XVBUVg+hL4AFoa8CWi2LHyH8cjw4+aEjGz6ysmK+rer4ddV1Ram4bShf2F+2D80Xbl85zfa9mscCAAAAAAAAAMD5zucIjWu2fjPUd+jfz6szgLAtjgbi41F51t6VuOVa4rZBUVltZv8f+SP08WzXkbwAAAAASUVORK5CYII=

Dziś każdy z nas posiada całe mnóstwo kont w przeróżnych miejscach, od serwisów społecznościowych, poprzez sklepy internetowe, aż po konta bankowe czy strony, na których sprawdzamy wyniki badań. Powielanie tych samych danych do logowania, w każdym z tych miejsc jest bardzo niebezpieczne. W przypadku ich wycieku z jednego źródła, narażamy się na straty we wszystkich innych miejscach.

A więc WIELE KONT = WIELE UNIKALNYCH HASEŁ, a każde z nich powinno spełniać odpowiednie wymogi, aby były bezpieczne. Tutaj pojawia się kolejny problem — jak je wszystkie zapamiętać? Zamiast uczenia się ich na pamięć albo wymyślania własnych „metod szyfrowania” można skorzystać z wygodnego menedżera haseł — perc.pass, który w bezpieczny sposób przechowuje każde z nich.

Dlaczego unikalność haseł jest tak ważna? Poznaj wartość generatora haseł

Spójrzmy na to trochę inaczej: każdy wychodząc do pracy zamyka drzwi od domu, bramę, samochód, sejf…, a każde zabezpieczenie posiada swój własny unikalny klucz. Dlaczego więc w sieci tak często używamy tego samego hasła i wystawiamy się na liczne zagrożenia? To właśnie UNIKALNOŚĆ jest podstawowym filarem bezpieczeństwa. Nawet najsilniejsze hasło powtarzane wiele razy staje się RYZYKOWNE. 

Perc.pass jest rozwiązaniem, które nie tylko pozwoli bezpiecznie przechowywać Twoje dane do logowania, ale także umożliwi generowanie skomplikowanych haseł oraz zarządzanie dostępami, również poprzez udostępnianie ich innym użytkownikom. 

Jak stworzyć bezpieczne hasło? Spełnienie wymogu unikalności staję się proste, kiedy za pomocą jednego kliknięcia wbudowany w menedżerze generator haseł zwraca użytkownikowi w pełni losowy ciąg znaków, który dodatkowo może zdefiniować, podając np. minimalną ilość znaków. Proste w użyciu, a zarazem bezpieczne rozwiązanie odpowiadające na pierwotny problem.

B7OR2xLN5kYOAAAAAElFTkSuQmCC

Jak tworzyć bezpieczne hasła — łatwe do zapamiętania schematy już nie wystarczą!

Badania pokazują, że najpopularniejszymi hasłami w 2024 roku są:

    • 123456
    • password
      • 123456789
        • admin
          • qwerty

          Któreś z nich wygląda znajomo? W takim razie trzeba je jak najszybciej zmienić! Tak mało skomplikowane hasła są dla cyberprzestępców jak otwarte drzwi z napisem „Zapraszam”. Ponadto tego typu ciągi znaków są pierwszymi pozycjami w tak zwanych tęczowych tablicach, czyli bazach skrótów, główne narzędzie stosowane podczas ataków brute-force.

          Mechanizm jest bardzo prosty, polega na stałym podstawianiu haseł, które znajdują się w popularnych, wcześniej wspomnianych tablicach, zasilanych hasłami z wycieków lub stron, na których „sprawdzisz” czy przypadkiem twojego hasła nie ma w takim miejscu (nawet jeśli go tam niebyło, to być może teraz już jest…).

          Menedżer haseł zweryfikuje to bezpiecznie za Ciebie, sprawdzając Twoje każde przechowywane hasło. Jeśli któreś z nich wyciekło, zasugeruje jak najszybszą zmianę, aby twoje dane dalej pozostawały bezpieczne.

          s07emYjgAAAAASUVORK5CYII=

          Aby unikać zagrożeń zalecane jest, aby nasze hasło było:

            • jak najdłuższe, minimum to 8 znaków, ale są źródła, które wskazują co najmniej 35 znaków, czyli całkiem pokaźne zdanie…
            • złożone w formie hasła znakowego (kombinacja małych oraz dużych liter, liczb, znaków specjalnych) lub w formie tzw. hasła wyrazowego,
              • losowe,
                • regularnie zmieniane.

                  Perc.pass pomaga spełnić każdą z tych wytycznych. Wygenerowany ciąg lub nasza własna kombinacja potencjalnego hasła jest poddawana ocenie przez algorytm, dzięki czemu użytkownik otrzymuje informację na temat siły bezpieczeństwa. Jeśli jest za słabe, warto spróbować czegoś innego.

                  Większy poziom skomplikowania jest znacznie cięższy do złamania, czyli bezpieczniejszy. Możesz też określić wymagany poziom trudności haseł w swoich grupach. Jeśli zaprosisz współpracowników do swojej grupy haseł współdzielonych, a któryś z nich doda hasło o zbyt niskim poziomie zabezpieczenia, hasło pojawi się na liście naruszeń.  

                  Oszczędzaj czas i zwiększ bezpieczeństwo, czyli autouzupełnianie w praktyce

                  Naturalną, a zarazem podstawową funkcjonalnością wynikającą z charakterystyki perc.passa jest wygodne logowanie się do kont na stronach internetowych. Menedżer haseł podpowiada zapisane dane logowania, takie jak nazwa użytkownika i hasło w formularzach, dzięki czemu użytkownik za pomocą jednego kliknięcia może się uwierzytelnić.

                  Oczywiście, wszystkie dane są synchronizowane, co pozwala na szybkie autoryzowanie się na dowolnym urządzeniu, na którym zainstalowana jest wtyczka do przeglądarki lub aplikacja perc.pass

                  Funkcja autouzupełniania haseł nie tylko znacząco ułatwia proces rejestracji, ale również pośrednio chroni przed popularnymi atakami phishingowymi (m.in. fałszywymi stronami chcącymi zdobyć nasz login oraz hasło). W pośpiechu nawet najbardziej uważna osoba może nie zwrócić uwagi na podejrzany znak w adresie URL.

                  Perc.pass wyposażony jest w mechanizm weryfikacji stron internetowych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nigdy nie zasugeruje autouzupełnienia w przypadku, kiedy domena nie zgadza się z zapisaną w systemie.