Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Jak zewnętrzni specjaliści mogą pomóc w zabezpieczeniu Twojego biznesu?

Jak zewnętrzni specjaliści mogą pomóc w zabezpieczeniu Twojego biznesu?

Cyberzagrożenia są dziś codziennością. Nie wystarczy mieć tylko narzędzi do zabezpieczenia posiadanej infrastruktury. Kluczową rolę w tym wypadku odgrywają eksperci, którzy je obsługują. Wybór zewnętrznej firmy specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, a także pozwoli zaoszczędzić środki na rozwój Twojej organizacji.

Kluczem do zabezpieczenia Twojego biznesu jest nie tylko posiadanie odpowiednich narzędzi, ale przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów, którzy efektywnie z tych narzędzi korzystają. Inwestycja w zewnętrzną firmę pozwoli skupić się na Twojej głównej działalności, jednocześnie chroniąc Twoje cyfrowe aktywa.

Dlaczego firmy powinny zdecydować się na skorzystanie z usług “z zewnątrz”? 

Kiedy mówimy o cyberbezpieczeństwie, wartość doświadczenia, specjalistycznej wiedzy oraz stałego dostępu do najnowszych informacji na temat zagrożeń jest nieoceniona. Wykorzystanie ekspertów z zewnątrz w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oferuje wiele korzyści, które mogą znacząco wzmocnić zabezpieczenia każdej organizacji.

Poniżej, przygotowaliśmy listę korzyści, które naszym zdaniem związane są ze ścisłą współpracą oraz konsultacjami z ekspertami zewnętrznymi. Warto pamiętać, że każda firma lub organizacja mają inną specyfikę funkcjonowania i specjalizują się w innym sektorze, co przekłada się na rodzaje rozwiązań, jakie w ich przypadku sprawdzą się najlepiej.

Głęboka specjalizacja — eksperci z zewnątrz często specjalizują się w konkretnych obszarach cyberbezpieczeństwa, dzięki czemu mają unikalną wiedzę i doświadczenie, którym trudno jest dorównać wewnętrznym zespołom.

Zewnętrzne firmy specjalizujące się w obszarze cyberbezpieczeństwa inwestują w najnowocześniejsze narzędzia i technologie, które pomagają w wykrywaniu i reagowaniu na zagrożenia, dzięki czemu organizacje nie muszą inwestować w nie samodzielnie.

Niższe koszty utrzymania — utrzymanie wewnętrznego zespołu specjalistów od cyberbezpieczeństwa może być kosztowne, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę koszty rekrutacji, szkolenia i utrzymania takiego zespołu. Zatrudnienie ekspertów z zewnątrz pozwala na elastyczność kosztową, zachowanie ciągłości i dostosowanie zakresu usług do aktualnych potrzeb organizacji.

Stałe szkolenia i aktualizacja wiedzy — zewnętrzni specjaliści regularnie szkolą się i zdobywają nowe certyfikaty w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, co pozwala im na bieżąco śledzić rozwijające się zagrożenia i odpowiednio na nie reagować.

Obiektywność oceny stanu faktycznego i sytuacji — eksperci oceniają systemy i praktyki organizacji z obiektywnego punktu widzenia, identyfikując potencjalne luki i słabości, które mogłyby zostać przeoczone przez wewnętrzny zespół.

W miarę wzrostu organizacji i jej potrzeb związanych z cyberbezpieczeństwem, zewnętrzni eksperci mogą dostosować swoje usługi, oferując dodatkowe wsparcie i zasoby, gdy są one potrzebne. Ich elastyczność i skalowalność to ogromna zaleta, tak by rozwiązania były aktualizowane i jednocześnie personalizowane do potrzeb i oczekiwań klientów w czasie rzeczywistym.

Szybkie reagowanie i wysoka responsywność na incydenty — dzięki stałemu monitorowaniu i specjalistycznemu doświadczeniu, zewnętrzni eksperci mogą szybko reagować na incydenty bezpieczeństwa, minimalizując potencjalne szkody dla organizacji.

Korzystanie z usług wyspecjalizowanych ekspertów z zewnątrz to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Nie tylko wzmacnia ona zabezpieczenia organizacji, ale także pozwala skoncentrować się na podstawowej działalności.

Czym jest SOC? 

Security Operations Center (SOC) to specjalistyczne centrum operacyjne poświęcone monitorowaniu, ocenie i reagowaniu na incydenty związane z bezpieczeństwem informatycznym. Celem SOC jest redukcja ryzyka powstania incydentu cybernetycznego oraz podnoszenie poziomu bezpieczeństwa organizacji. W jego skład wchodzą wyspecjalizowani analitycy bezpieczeństwa i inżynierowie.

SOC w swojej strukturze działa w oparciu o trzy linie – L1, L2 oraz L3. Dzięki takiej organizacji dany alarm w infrastrukturze IT jest wstępnie analizowany oraz klasyfikowany przez analityków SOC (L1). Następnie, jeśli zachodzi konieczność alarm jest eskalowany w celu rozwiązania incydentu i stworzenia rekomendacji (L2). Finalnie, jeśli sytuacja tego wymaga wdrażana jest analiza wsteczna oraz analiza złośliwego oprogramowania (L3). W takim układzie każdy członek zespołu pełni określoną rolę w procesie wykrywania, analizy i reagowania na zagrożenia.

Najważniejsze funkcje SOC: 

Monitorowanie w czasie rzeczywistym aktywności w sieci korporacyjnej, bazach danych oraz systemach i aplikacjach, aby na bieżąco wykrywać nieprawidłowości.

Skuteczna analiza zagrożeń — po wykryciu potencjalnego zagrożenia, zespół SOC dokładnie analizuje sytuację, a jeśli doszło do naruszenia bezpieczeństwa odpowiednio reaguje, aby zminimalizować szanse powtórnego incydentu.

Reagowanie na incydenty - w przypadku potwierdzenia naruszenia, SOC podejmuje działania mające na celu zahamowanie ataku i minimalizację szkód.

Raportowanie i komunikacja — SOC regularnie informuje zarząd firmy oraz odpowiednie zespoły IT o stanie bezpieczeństwa, potencjalnych zagrożeniach oraz rekomendowanych działaniach.

Udoskonalenie zabezpieczeń — na podstawie zebranych danych i doświadczeń, SOC pomaga w ulepszaniu zabezpieczeń organizacji.

Jakie korzyści przynosi wdrożenie SOC?  

Niezależnie od tego, czy firma zdecyduje się na własne SOC, czy też korzysta z usług zewnętrznego dostawcy, ważne jest, aby posiadała narzędzia i zasoby niezbędne do ochrony przed współczesnymi zagrożeniami.

Ochrona 24/7, ponieważ wiele cyberataków za-chodzi poza standardowymi godzinami pracy. Dzięki SOC organizacje są chronione całą dobę. Dodatkowo zespół SOC posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie najnowszych zagrożeń i technik obronnych. Dzięki skorzystaniu z zewnętrznego SOC organizacja może skupić się na swojej podstawowej działalności oraz relokować swój własny dział IT do innych zadań.

W przypadku incydentu, natychmiastowa i skuteczna reakcja jest kluczem do minimalizacji szkód. SOC zapewnia odpowiedź w czasie rzeczywistym.

Z jakich rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa korzysta się najczęściej w ramach SOC? 

SIEM

SIEM (Security Information and Event Management) to narzędzie, które zbiera, analizuje i interpretuje ogromne ilości danych z różnych źródeł w organizacji. Połączenie tego narzędzia z usługą SOC pozwala na głęboką analizę tych danych, umożliwiając szybkie wykrywanie i reagowanie na wszelkie zagrożenia cybernetyczne.

EDR

Endpoint Detection and Response (EDR) jest skoncentrowane na monitorowaniu i reagowaniu na zagrożenia dotyczące punktów końcowych, jak komputery czy serwery. EDR umożliwia analitykom SOC spojrzenie całościowo na infrastrukturę organizacji. Pozwala na lepsze wykrycie i zrozumienie wektorów ataków.

SOAR

Security Orchestration, Automation, and Response (SOAR) jest narzędziem pozwalającym zautomatyzować część zadań w SOC. Umożliwia automatyczne reagowanie na różne typy zagrożeń, co znacząco przyspiesza czas reakcji i zmniejsza ryzyko błędów ludzkich.

Jakie korzyści niesie korzystanie z zewnętrznego Security Operations Center?

Zarządzanie usługami bezpieczeństwa

Zewnętrzne SOC zapewnia pełne zarządzanie systemami bezpieczeństwa IT, co prowadzi do oszczędności kosztów związanych z budową i utrzymaniem własnej infrastruktury.

Analiza incydentów

Doświadczenie i wyspecjalizowane umiejętności zespołu SOC umożliwiają głęboką analizę wszelkich incydentów związanych z bezpieczeństwem. Nie można pozwolić sobie na wy-łącznie powierzchowną analizę, która może okazać się niewystarczająca. Stąd niezwykle istotne, aby każde zdarzenie było sprawdzone i przeanalizowane z należytą starannością oraz dokładnością.

Zmniejszenie kosztów utrzymania zespołu IT

Outsourcing usług SOC pozwala na znaczące oszczędności w porównaniu z kosztami związanymi z budową i utrzymaniem własnego zespołu bezpieczeństwa dostoswanego do pracy ciągłej przez całą dobę i wszystkie dni w roku (24x7x365).

Zmniejszenie liczby zadań własnego zespołu IT

Korzystając z zewnętrznego SOC, wewnętrzny zespół IT może skupić się na innych priorytetowych zadaniach związanych bezpośrednio z prowadzonym rodzajem działalności.

Podniesienie bezpieczeństwa danych i systemów

Zewnętrzne SOC, działające w trybie ciągłym, zapewniają wysoki poziom monitorowania oraz reagowania na zagrożenia, co przekłada się na lepszą ochronę danych i systemów.

Nie będziemy przekonywać, że warto… 

Inwestowanie w zewnętrznych ekspertów od cyberbezpieczeństwa to klucz do ochrony każdej organizacji w dzisiejszym świecie pełnym cyberzagrożeń.

Liczba zagrożeń stale rośnie i stają się one coraz groźniejsze dla ciągłości funkcjonowania podmiotów, a niektóre ze skutków cyberataków mogą być niemal nieodwracalne. Nomios, jako lider w rozwiązaniach cyber zabezpieczeń, dostarcza firmom nie tylko narzędzia, szereg usług szkoleniowych i wdrożeniowych ale także doświadczonych specjalistów gotowych pomóc w każdej sytuacji.

Czy taka inwestycja zwróci się w każdym przypadku? Najkrócej ujmując: tak. Dlaczego? Bo nawet rozmowa z ekspertem lub ekspertką w swojej dziedzinie, pozwala spojrzeć na cyberbezpieczeństwo z zupełnie innej perspektywy i dostarcza ogrom wartościowej wiedzy.

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa