Pierwsza interaktywna wystawa „Threatscape”
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem Muzeum Sztuki Malware, WithSecure zaprezentowało swoją pierwszą ekspozycję – interaktywną instalację o nazwie „Threatscape”, która oddaje pełen obraz zagrożeń w cyberprzestrzeni. Wystawa korzysta z autentycznych danych o cyberzagrożeniach zgromadzonych przez zespół badawczy firmy.
Dzięki wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji odwiedzający mogą aktywnie uczestniczyć w kreowaniu wizualnych przedstawień cyberzagrożeń, rozpoznawać złośliwe oprogramowanie oraz zdobywać wiedzę na temat jego działania. „Threatscape” nie jest tylko artystyczną instalacją, ale także narzędziem edukacyjnym.
– Threatscape to nie tylko instalacja artystyczna, ale również narzędzie edukacyjne. Połączyliśmy najnowocześniejszą technologię i ciekawy design, aby stworzyć angażujące doświadczenie interaktywne – wyjaśnił Tim West, dyrektor Threat Intelligence and Outreach w WithSecure.
Instalacje stworzone przez artystów z różnych krajów
Dla wielu osób cyberbezpieczeństwo pozostaje abstrakcyjnym i zdalnym pojęciem, które nie wydaje się być częścią ich codziennego życia. Muzeum Sztuki Malware dąży do zmiany tego postrzegania poprzez wystawianie dzieł sztuki, które czerpią inspirację z rzeczywistych cyberzagrożeń oraz przekształcają skomplikowane dane techniczne w przemyślane i edukacyjne eksponaty.
Celem tej inicjatywy jest uczynienie cyberbezpieczeństwa bardziej dostępnym i atrakcyjnym dla szerokiej publiczności. Kuratorami muzeum są Mikko Hyppönen, doświadczony ekspert z branży cyberbezpieczeństwa i główny dyrektor ds. badań w WithSecure, oraz zespół specjalistów od analizy zagrożeń i kreatywnych twórców.
W celu stworzenia pierwszych eksponatów dla Muzeum Sztuki Malware, WithSecure we współpracy z agencją kreatywną United Imaginations, zaangażowała kilku artystów z różnych krajów. Otwarcie muzeum jest zaplanowane na listopad 2024 roku.
– Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność. Naszym celem jest obalanie mitów na jego temat i uczynienie go zrozumiałym dla każdego. Mamy nadzieję, że dzięki przekształcaniu zagrożeń cybernetycznych w sztukę, większe będzie ich zrozumienie i świadomość użytkowników. Uczynienie cyberbezpieczeństwa widocznym i zrozumiałym może zainspirować do podjęcia wspólnych działań na rzecz walki z cyberprzestępczością – wskazał Mikko Hypponen, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i dyrektor ds. badań w firmie WithSecure.
Rzeźba wirusa ILOVEYOU
WithSecure zachęca odwiedzających do aktywnego udziału w tworzeniu jednej z najważniejszych instalacji muzeum: rzeźby złożonej z myszek komputerowych dostarczonych przez społeczność.
Dzieło to będzie ilustrować historię wirusa ILOVEYOU, znanego cyberzagrożenia, które spowodowało znaczne szkody w maju 2000 roku. Rzeźba ma na celu uwypuklenie ludzkiego aspektu oraz psychologicznego wpływu, jaki malware może mieć na użytkowników.
WithSecure łączy sztukę z cybersec
WithSecure, wcześniej znana jako F-Secure Business, jest renomowanym europejskim partnerem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, który zdobył zaufanie dostawców usług IT, MSSP i przedsiębiorstw na całym świecie. Firma oferuje efektywne rozwiązania cyberbezpieczeństwa, chroniące głównie średniej wielkości firmy.
WithSecure kładzie duży nacisk na europejskie standardy ochrony danych, traktując priorytetowo prywatność, suwerenność danych i zgodność z przepisami.
Posiadając ponad 35 lat doświadczenia, firma rozwijała swoje portfolio w taki sposób, aby przejść od reaktywnego do proaktywnego podejścia do cyberbezpieczeństwa. WithSecure wspiera rozwój swoich partnerów, oferując elastyczne modele współpracy, co sprzyja wspólnemu sukcesowi w dynamicznie zmieniającym się świecie cyberzagrożeń.
Fot. SAROTA PR