Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Ochrona sieci. Niedoceniany aspekt, który oszczędzi Ci wielu zmartwień

Ochrona sieci. Niedoceniany aspekt, który oszczędzi Ci wielu zmartwień

Coraz częściej słyszy się o kolejnych firmach, które padły ofiarami cyberprzestępców i utraciły dane lub musiały zapłacić okup, by finalnie ich nie utracić. Skąd ta plaga podatności na ataki? Aż kusi, aby pójść w rozważaniach w stronę najprostszego wytłumaczenia, jakim może być fakt, że cyberprzestępcy odkryli nowe technologie, pozwalające łamać zabezpieczenia i docierać do silnie strzeżonych danych.

Nasze doświadczenia w pracy z klientami pokazują jednak, że niestety nie musieli odkrywać nowych rozwiązań i rozwijać zaawansowanej technologii. To firmy nadal nie posiadają wystarczających zabezpieczeń. Poznaj prawdziwą historię, dowiedz się jak uniknąć zaszyfrowania danych w firmie przez złośliwe oprogramowanie.

Ochrona sieci i backup — must have przy pracy zdalnej

Ostatnie lata naznaczone epidemią SARS-CoV-2 w biznesie spowodowały silną popularyzację pracy zdalnej. Jest to zrozumiałe, ponieważ jest to rozwiązanie dogodne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Niestety, nie zawsze ułatwienia technologiczne do takiej pracy są przygotowywane zgodnie z zasadami cyberbezpieczeństwa. W wielu przypadkach zdalne połączenia z firmową siecią dla pracowników nie są w żaden sposób zabezpieczone. Zdalny pulpit pracownika do logowania z zewnątrz łatwo namierzyć, ponieważ jest on widoczny w sieci. Cyberprzestępcy wyszukują takie niezabezpieczone zdalne dostępy, a mając namiary na adres, pod którym można się zalogować, testują możliwe hasła, np. metodą bruteforce lub atakiem słownikowym. Po złamaniu hasła droga do firmowej sieci stoi otworem.

Często zaszyfrowanie plików nie następuje od razu. Atakujący nie ujawniają się i weryfikują, czy oraz jak wykonywane są backupy danych w sieci. Dopiero po zainfekowaniu wszystkich dostępnych kopii zasobów następuje szyfrowanie danych.

Właściwie skonfigurowane połączenie do pracy zdalnej, zintegrowane z ochroną sieci i backupem z wykorzystaniem migawek mogą skutecznie zabezpieczyć organizację przed problemami z zaszyfrowaniem danych. Dobrą praktyką jest również okresowe testowanie kopii zapasowych, ich posiadanie jest ważne, ale równie ważna jest weryfikacja czy można z nich skorzystać w razie potrzeby.

Integracja z obecną infrastrukturą to nie wszystko

Kiedy firma decyduje się na inwestycje w zabezpieczenie swojej sieci, kluczowym aspektem, który często jest niedoceniany, jest uwzględnienie planów rozwoju organizacji.

Wybór odpowiednich urządzeń realizujących tę potrzebę nie powinien być jedynie reakcją na bieżące zagrożenia, ale także strategicznym posunięciem, które uwzględnia przyszłe potrzeby firmy.

Warto zastanowić się, jakie cele organizacja planuje osiągnąć w ciągu kilku najbliższych lat. Czy firma planuje rozszerzyć swoją działalność, wprowadzić nowe usługi, czy też rozwijać się globalnie? Każdy z tych scenariuszy może wpłynąć na wymagania związane z bezpieczeństwem sieci.

Dlaczego? Oto przykład — jeśli firma planuje ekspansję na nowe rynki, może okazać się, że będzie potrzebować zwiększenia przepustowości sieci, a to determinuje wybór urządzeń z odpowiednimi parametrami technicznymi.

Z kolei rozwijanie nowych usług internetowych może wymagać bardziej zaawansowanych rozwiązań w obszarze filtrowania ruchu sieciowego lub ochrony przed atakami DDoS.

Jednym z kluczowych błędów, jakie są popełniane podczas wyboru UTM/NGFW, jest inwestowanie w rozwiązania, które są dostosowane tylko do obecnych potrzeb, bez uwzględnienia długoterminowych strategii rozwoju. W efekcie, po kilku latach takie rozwiązania mogą okazać się niewystarczające, co generuje koszty związane z ich wymianą, których można byłoby uniknąć prowadząc odpowiednią analizę na początku inwestycji.

Właśnie z tego powodu przed wyborem urządzeń do zabezpieczania sieci warto przeprowadzić analizę i dostosować rozwiązania do długoterminowych planów rozwoju organizacji.

Jak wybrać UTM / NGFW do Twojej firmy? 

Urządzenia UTM łączą w sobie różne funkcje zabezpieczające sieć wewnętrzną, takie jak firewall, antywirus, antyspam, filtracja treści web, analiza protokołów sieciowych, dostęp VPN oraz wykrywanie i zapobieganie włamaniom: IDS/IPS.

Dzięki temu jedno urządzenie może zapewnić kompleksową ochronę przed różnymi zagrożeniami, eliminując potrzebę stosowania wielu osobnych rozwiązań. Dlatego tak ważne jest, by wybrać optymalne urządzenie dla swojej infrastruktury.

Błędy popełnione na etapie wyboru rozwiązania mogą skutkować znacznym wzrostem TCO infrastruktury, czyli jej kompleksowego kosztu. Urządzenie o zbyt małej wydajności nie jest w stanie analizować ruchu sieciowego w czasie rzeczywistym, co wprowadza opóźnienia w pracy sieci.. To może negatywnie wpłynąć na wydajność pracy w organizacji. Naprawa takiego błędu po zakupie wymaga wymiany na lepsze urządzenie lub rozbudowy za pomocą licencji umożliwiającej zwiększenie wydajności tzw. „pay-as-you-go”.

Pay-as-you-go może być korzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ często jest to tańsza forma rozbudowy w stosunku do całkowitej wymiany rozwiązania na nowe, a także pozwala rozłożyć koszty w czasie.

Nie każdy producent jednak dopuszcza taką opcję rozbudowy posiadanego urządzenia. Której formy nie wybierzemy, rozwiązania pozwalające na zwiększenie wydajności generują dodatkowe koszty.

Perceptus od 15 lat integruje rozwiązania IT i dlatego wiemy, jak trudne jest czasem właściwe dobranie urządzenia. By to ułatwić, udostępniliśmy bezpłatne narzędzie, które pozwala na dobranie odpowiedniego urządzenia na podstawie wymaganych minimalnych parametrów rozwiązania przez organizację.

Jak tworzyliśmy porównywarkę UTM? 

Oczywiście, nasza porównywarka nie zapewnia 100% dopasowania rozwiązania do twoich potrzeb. Konfiguracja polecanych rozwiązań opiera się na informacjach na temat minimalnych wymagań uzupełnianych w trakcie krótkiej ankiety przez użytkownika. 

Na bazie tych wskazań dobierane są rozwiązania zapewniające określone parametry techniczne. Te parametry wytypowaliśmy na podstawie analizy dokumentacji technicznej wybranych rozwiązań, najczęściej spotykanych na rynku.

Jeśli szukasz rozwiązania zabezpieczającego sieć — sprawdź porównanie UTM od Perceptus — zeskanuj kod QR, który przeniesie Cię na stronę internetową z porównywarką.

XpBpJPYbTRm9LijLBvaJZBx3HlIhLQ4Z1EEhPR8RKC0lh91T1lDrYy3k7yC47KuMeJ2jeHkfD2xWGTYAKidk0Ga_I0vYYrx4RCWCQlaSCS0dv7fy8S1V7sDuwsKogFOX16GjvrqLLnA_iQqnsO68_g

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa