Wizja przyszłości samorządów wokół cyfryzacji
IX Europejski Kongres Samorządów, który odbył się 4-5 marca w Mikołajkach, zgromadził znaczące postaci z różnych sektorów:
- samorządów,
- administracji państwowej,
- organizacji pozarządowych
- i biznesu.
Wśród nich znalazł się Rafał Stępniewski, redaktor naczelny "Security Magazine", prezes spółki Rzetelna Grupa, który wziął na siebie rolę moderatora jednego z paneli dyskusyjnych ścieżki "Innowacja". Panel, zatytułowany "Energia słoneczna, sztuczna inteligencja, cyfryzacja: co jeszcze definiuje inteligentne miasta?", stał się platformą do głębokiej dyskusji na temat wpływu nowych technologii na bezpieczeństwo i rozwój samorządów.
Rafał Stępniewski, wraz z panelistami:
- Michał Góra, Prezes Zarządu, Alfavox Software, Polska
- Łukasz Rut, Dyrektor ds. Rozwoju, Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy Interior Sp. z o. o., Polska
- Tadeusz Topór-Kamiński, Dyrektor Instytut Informatyki, Akademia Humanitas, Polska
- Mariusz Guz, Dyrektor Zarządzający, Aon Polska Sp.z o.o., Polska
- Elise Cuny, Doradca, Smarter Together, Belgia
- Kamil Pluskwa-Dąbrowski, Członek Zarządu, IS-Wireless, Polska
podjął próbę zrozumienia, jak inteligentne technologie mogą być wykorzystywane do ochrony wspólnot przed cyberzagrożeniami. Dyskusja potrwała godzinę, co świadczy o zaangażowaniu i bogactwie poruszanych tematów.
Klucz do ochrony smart cities
Redaktor naczelny "Security Magazine" podkreślił znaczenie zrozumienia wpływu cyfryzacji i sztucznej inteligencji na życie codzienne oraz konieczność ochrony infrastruktury inteligentnych miast przed cyberzagrożeniami. Zresztą w marcowym wydaniu "Security Magazine" pojawił się jego artykuł, w którym pisze o jej znaczeniu dla przyszłości bezpiecznych i inteligentnych samorządów.
Podczas panelu dyskusyjnego na Europejskim Kongresie Samorządów, eksperci jednogłośnie podkreślali, że integracja AI z codziennym życiem miast ma znaczenie dla przyszłości samorządów. Technologie te nie tylko umożliwiają optymalizację kosztów i lepsze wykorzystanie infrastruktury, ale przede wszystkim mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców. Wdrażanie inteligentnych rozwiązań, które wykorzystują AI, jest zatem nie tylko kierunkiem rozwoju dla miast, ale również koniecznością, kiedy rosną wyzwania urbanistyczne i społeczne.