Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Podpisany został list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji

Podpisany został list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji

15 listopada w Warszawie podpisany został list intencyjny, który stanowi pierwszy krok w kierunki utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W tak ważnym wydarzeniu uczestniczyli: wicepremierzy Krzysztof Gawkowski i Władysław Kosiniak-Kamysz. Inicjatywa obejmuje zaangażowanie Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Kto wziął udział w podpisaniu porozumienia?

List intencyjny został podpisany przez przedstawicieli najważniejszych instytucji publicznych. W imieniu Ministerstwa Cyfryzacji dokument sygnowali wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz sekretarz stanu Dariusz Standerski. Ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej podpis złożył wicepremier i minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentował podsekretarz stanu Andrzej Szeptycki, a w imieniu Polskiego Funduszu Rozwoju wystąpił wiceprezes Mariusz Jaszczyk. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju reprezentował dyrektor prof. Jerzy Małachowski, natomiast Narodowe Centrum Nauki – dr Agnieszka Dobrowolska. Bank Gospodarstwa Krajowego był reprezentowany przez prof. Martę Postułę, pierwszą wiceprezes zarządu.

Dlaczego Fundusz Sztucznej Inteligencji jest przełomem?

Polska, jako jeden z dynamiczniej rozwijających się rynków technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, od dawna potrzebowała mechanizmu wsparcia projektów badawczo-rozwojowych w obszarze AI. Fundusz Sztucznej Inteligencji ma być nie tylko odpowiedzią na globalne trendy, ale także narzędziem w budowie zaawansowanego ekosystemu cyfrowego w naszym kraju.

Sztuczna inteligencja to dla nowoczesnego państwa coś wyjątkowego. Dotyczy wszystkich obszarów państwa. Tam gdzie jest bezpieczeństwo i gospodarka, ale tam gdzie jest nauka, tam gdzie jest biznes, tam gdzie jest infrastruktura, tam gdzie algorytmy mogą pomagać żyć, dając szansę na to lepsze życie, szybszy rozwój gospodarczy, ale również na to, że sztuczna inteligencja powinna być w odpowiedni sposób zaopiekowana. To znaczy, że to człowiek powinien być tym elementem, który będzie decydował o jej rozwoju, a nie sztuczna inteligencja będzie decydowała za człowieka — powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. 

Dzięki funduszowi planuje się wspierać wdrażanie AI w takich obszarach jak infrastruktura krytyczna, sektor finansowy, edukację czy ochrona zdrowia. W szczególności technologie AI mogą znacząco podnieść poziom cyberbezpieczeństwa, automatyzujące wykrywanie i neutralizację zagrożeń.

- To jest podpisanie się pod wspólnym działaniem i strategią. Działaniem, które już jest i strategią, która będzie wdrażana przez kolejne lata  — podkreślił wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Umożliwienie współpracy przedsiębiorstw technologicznych z instytucjami państwowymi przyczyni się do lepszego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji. Podpisanie listu intencyjnego stanowi ważny krok w budowie silnego fundamentu dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.

Ustawa Kamilka

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa