Czym jest Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa?
ECSM jest coroczną kampanią organizowaną przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) we współpracy z Komisją Europejską oraz państwami członkowskimi. Jak podkreśla ENISA na stronie dedykowanej inicjatywie, jej celem jest szerzenie wiedzy na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni i promocja cyberhigieny wśród obywateli i organizacji.
Co roku, przez cały październik, w Europie organizowane są setki wydarzeń takich jak webinary, warsztaty, szkolenia i konferencje, które mają edukować oraz być pretekstem do wymiany dobrych praktyk w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
W tę inicjatywę angażują się nie tylko państwa członkowskie UE, ale również szerokie grono partnerów (m.in. urzędy, uczelnie, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia zawodowe, instytuty naukowe, biznes sektora prywatnego i inni).
W Polsce kampanię koordynuje NASK-PIB.
- W dzisiejszym, coraz bardziej cyfrowym świecie, bezpieczeństwo w sieci stało się jednym z kluczowych filarów funkcjonowania firm, instytucji publicznych oraz nas, zwykłych użytkowników. W dobie rosnącej liczby cyberataków, oszustw i wycieków danych, budowanie świadomości cyberbezpieczeństwa przestało być opcją – stało się koniecznością. Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to wspaniała okazja, żeby przypomnieć społeczeństwu, specjalistom reprezentującym różne instytucje, że cyberbepzieczeństwo to wspólna odpowiedzialność - przekazała nam Zuzanna Polak, specjalistka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z NASK-PIB.
Przypomnijmy, że ubiegłoroczna kampania Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa przebiła wynik polskich inicjatyw z 2022 roku i była rekordowa na skalę europejską. W 2023 roku w trakcie trwania polskiej edycji kampanii zgłoszonych zostało 81 inicjatyw edukacyjnych, które dotarły – według szacunków organizatorów – do ponad 1,5 miliona osób. Dla porównania – w 2022 roku zgłoszono 73 projekty edukacyjne, a jeszcze rok wcześniej – 71.
Inżynieria społeczna — temat tegorocznej edycji ECSM
Podobnie jak w poprzednim roku, tegoroczna 12. edycja ECSM skupia się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną. Cyberprzestępcy coraz częściej stosują socjotechniki, aby manipulować użytkownikami Internetu.
Popularnym narzędziem jest phishing i wszelkie jego odmiany, którego celem są zarówno prywatne osoby, jak i przedsiębiorstwa. Kampania #ThinkB4UClick, będąca głównym hasłem tej edycji, ma zachęcać do przemyślenia przed każdym kliknięciem w link lub załącznik, który otrzymamy.
Dziś taki link może do nas dotrzeć nie tylko mailem, ale również w SMS-ie, MMS-ie, na komunikator w prywatnej wiadomości, w treści posta w mediach społecznościowych, w komentarzach do postów. W zasadzie wszędzie tam, gdzie można pozostawić w przestrzeni online wiadomość tekstową.
Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej zaawansowane metody, aby ukryć swoje prawdziwe intencje, często wykorzystując zaufane platformy do prowadzenia swoich ataków. Dlatego zachowanie ostrożności i regularne uświadamianie na temat nowych zagrożeń są fundamentem bezpiecznego poruszania się w sieci. Można to zrobić przez aktywne włączenie się do ECSM jako jego odbiorca. Można też zostać jego współtwórcą.
Jak włączyć się do ECSM?
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to inicjatywa otwarta dla wszystkich – zarówno dla instytucji publicznych, jak i firm prywatnych, organizacji pozarządowych, uczelni oraz codziennych użytkowników Internetu.
Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować swoją inicjatywę na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl. Jeśli więc bez względu na to, czy planowałeś dołączyć się do ECSM czy nie, organizujesz w październiku konferencje, warsztaty, seminaria, webinary, konkursy lub podobne inicjatywy z zakresu cyberbezpieczeństwa zarówno online, jak i stacjonarnie, zgłoś się jako ich organizator. ENISA oraz NASK-PIB będę je promować i wspierać. Na zaczynanie od zera w tym momencie jest już niewiele czasu, ale każdą inicjatywę, która masz już przygotowaną, a jest ona związana z szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem — nie zastanawiaj się.
ECSM wspierają takie instytucje, jak:
- Ministerstwo Cyfryzacji
- Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości
- Komisja Nadzoru Finansowego
- Polskie Towarzystwo Informatyczne
- Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń
- Krajowy Związek Banków Spółdzielczych
- IAB Polska
- Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji
- Warszawski Instytut Bankowości
- Women In International Security Poland
- oraz my — "Security Magazine".
Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność
Jak przekazała ENISA na oficjalnej stronie ECSM, każdego roku kampania nie tylko promuje bezpieczniejsze korzystanie z Internetu przez obywateli UE, ale organizatorzy zapewniają wiedzę i narzędzia, aby to zrobić. Zaznaczyła, że już od pierwszego wydarzenia w 2012 roku Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa osiągał swoje najważniejsze priorytety, gromadząc kraje z całej Europy pod hasłem „Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność”, aby zjednoczyć się przeciwko cyberzagrożeniom.
Hasło „Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność” jest wciąż aktualne, bo podkreśla znaczenie współpracy na różnych poziomach, by skutecznie stawić czoła zagrożeniom w sieci.
I właśnie Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa jest doskonałą okazją, by wspólnie podnosić świadomość na temat cyberzagrożeń oraz tworzyć bezpieczniejszą przestrzeń cyfrową.
Polska co roku zdaje ten egzamin imponująco. Firm włączających się do kampanii jest z roku na rok coraz więcej i przygotowują dla swoich odbiorców coraz ciekawsze i bardziej angażujące inicjatywy. Organizowane są webinary, warsztaty, spotkania oraz bezpłatne szkolenia, przyciągające nie tylko specjalistów z branży, ale i codziennych użytkowników Internetu, którzy do tej pory nie zwracali większej uwagi na swoje bezpieczeństwo w sieci.
W ten sposób, z roku na rok, ECSM staje się nie tylko wydarzeniem edukacyjnym, ale także platformą współpracy, która buduje bezpieczniejszą przyszłość cyfrową dla nas wszystkich.
Monika Świetlińska