Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Security News - luty 2024

Security News - luty 2024

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

NASK i komputer kwantowy

Projekt EPIQUE, finansowany przez Komisję Europejską kwotą ponad 10 mln euro, ma na celu stworzenie europejskiego komputera kwantowego opartego na fotonice. Państwowy Instytut Badawczy NASK, wraz z 17 innymi partnerami, bierze udział w tym ambitnym przedsięwzięciu.

Komputery kwantowe, uznawane za jedną z najbardziej obiecujących technologii przyszłości, mogą rozwiązywać problemy nieosiągalne dla obecnych superkomputerów. Projekt EPIQUE skupia się na technologiach fotonicznych, wykorzystujących fotony jako kubity, co oferuje zalety, takie jak niska dekoherencja kubitów i łatwość integracji z sieciami światłowodowymi.

Celem projektu jest opracowanie trzech prototypów fotonicznych komputerów kwantowych, pracujących na dziesiątkach kubitów, jako krok w kierunku stworzenia platformy obliczeń kwantowych z ponad 1 tys. kubitów. Wyniki mogą wpłynąć na inne obszary technologii kwantowych, takie jak metrologia czy komunikacja kwantowa. EPIQUE jest częścią inicjatywy Quantum Flagship, mającej na celu rozwój europejskiego komputera kwantowego, z budżetem około 1 miliarda euro.

CBZC w projekcie NOTIONES

Projekt NOTIONES — iNteracting netwOrk of inTelligence and securIty practitiOners with iNdustry and acadEmia actorS”, wspierany przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, ma stworzyć sieć specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa, do wymiany doświadczeń i integracji nowych technologii, jak AI i uczenie maszynowe. Przez 5 lat wyniki projektu będą prezentowane np. na konferencjach, wpływając na badania w bezpieczeństwie i wywiadzie.

Unijny Schemat EUCC

Europejska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opracowała pierwszy schemat certyfikacji cyberbezpieczeństwa w ramach unijnego ramowego programu certyfikacji cyberbezpieczeństwa, zatwierdzony przez Komisję Europejską. Schemat, znany jako Europejski Schemat Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa na Wspólne Kryteria (EUCC), ma na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa produktów, usług i procesów ICT na rynku UE przez ustanowienie kompleksowego zestawu reguł, wymagań technicznych, standardów i procedur.

Schemat EUCC, oparty na sprawdzonym systemie oceny Wspólnych Kryteriów SOGIS, już stosowanym w 17 państwach członkowskich UE, oferuje dwa poziomy zapewnienia w zależności od poziomu ryzyka związanego z zamierzonym użyciem produktu, usługi lub procesu. Jest to pierwszy krok w kierunku harmonizacji certyfikacji cyberbezpieczeństwa w UE, zastępujący krajowe schematy certyfikacji i umożliwiający dostawcom ICT wykazanie zapewnienia poprzez proces oceny zrozumiały w całej UE.

Schemat EUCC ma również zachęcić dostawców do przestrzegania wymagań certyfikacji cyberbezpieczeństwa, co wpłynie na rynek certyfikacji cybernetycznych.

Rekrutacja do cyberwojska

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni rozpoczęło drugą edycję kampanii rekrutacyjnej dla studentów technicznych. DKWOC, poszukujące kandydatów do służby w cyberprzestrzeni, skupia się na młodych talentach z umiejętnościami analitycznymi, kreatywnością i zainteresowaniem kryptologią czy technologią.

Szczegółowe informacje dostępne są online oraz na uczelniach. Więcej informacji o karierze w WOC można uzyskać pod numerem infolinii 509-677-777.

Ustawa Kamilka

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa