Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Używasz Google Pixel? Uważaj na luki w Androidzie

Używasz Google Pixel? Uważaj na luki w Androidzie

Masz smartfon Google Pixel? Powinieneś być świadomy istnienia dwóch poważnych luk w zabezpieczeniach systemu Android, Cyberprzestępcy mogą przez to pozyskać Twoje dane. 

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Luki zero-day w Androidzie w Google Pixel

Ostrzeżenie o lukach typu zero-day, tj. CVE-2024-29745 i CVE-2024-29748 zostały wydane przez Google. Firma potwierdziła, że są groźne i mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców.

CVE-2024-29745 dotyczy błędu ujawniania informacji w komponencie programu ładującego, natomiast CVE-2024-29748 związany jest z błędem eskalacji uprawnień w komponencie oprogramowania sprzętowego. 

Chociaż Google nie ujawniło szczegółów na temat konkretnych cyberataków wykorzystujących te luki, zespół GrapheneOS, specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, zauważył ich aktywne wykorzystanie przez organizacje cyberprzestępcze.

Cyberprzestępcy wykorzystują luki w Androidzie

Według GrapheneOS cyberprzestępcy wykorzystują rzeczone luki, aby ponownie uruchomić urządzenia w stanie „After First Unlock” w trybie szybkiego uruchamiania, a następnie pobrać pliki ze smartfona.

Cyberprzestępcy korzystają z luk także w celu przerwania przywracania ustawień fabrycznych wyzwalanego przez interfejs API administratora urządzenia. 

Osoby korzystające z smartfonów Google Pixel powinny być szczególnie czujne i podjąć odpowiednie środki ostrożności. W przypadku istnienia luk w systemie zaleca się unikanie pobierania czegokolwiek z nieznanych stron WWW oraz instalowania aplikacji z zewnętrznych źródeł.

Google załata luki?

Po ujawnieniu luk zespół GrapheneOS wezwał Google do wprowadzenia funkcji automatycznego ponownego uruchamiania, która utrudniłaby cyberprzestępcom wykorzystanie podatności w oprogramowaniu smartfonów. 

Jest to krok w kierunku zwiększenia cyberbezpieczeństwa użytkowników telefonów Google Pixel oraz innych urządzeń działających na systemie Android.

9 milionów dolarów za exploity?

Tymczasem firma Crowdfense, która zajmuje się pozyskiwaniem exploitów i badaniem podatności, oferuje 9 milionów dolarów osobom, które dostarczą exploity pełnego łańcucha, polegające na zerowym kliknięciu – w systemach iOS i Android. 

Crowdfense oferuje także setki tysięcy dolarów za mniej skuteczne exploity ucieczki z piaskownicy, których celem są przeglądarki Chrome i Safari. Według firmy w ramach programu oceniane będą wyłącznie w pełni funkcjonalne, najwyższej jakości exploity typu zero-day.

Crowdfense nie jest jedyną firmą, która chce pozyskać exploity na Androida i iOS. W zeszłym roku rosyjska firma Operation Zero, zajmująca się przejęciami typu zero-day, ogłosiła, że jest gotowa zapłacić do 20 milionów dolarów za łańcuchy pełnych exploitów ukierunkowane na platformy mobilne iOS i Android, twierdząc, że jest to „duży popyt na rynku”.

To wszystko pokazuje, że zarówno eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, jak i cyberprzestępcy uważnie monitorują popularne systemy smartfonów. Oczywiście – jedni aby nas chronić, drudzy zaś by zaszkodzić.

Dobroczynnie NTHW

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa