Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Bezpieczny komunikator, obsługa płatności i uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Bezpieczny komunikator, obsługa płatności i uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Cyberbezpieczeństwo to szeroko zakrojony temat. W Polsce i na całym świecie funkcjonuje wiele startupów, które chronią przed zagrożeniami w sieci. I robią to na naprawdę wiele różnych sposobów. Sprawdź, jak kolejne trzy startupy pomogą Ci prowadzić bezpieczną cyfrowo firmę.

WETOG – bezpieczny, kompleksowy komunikator

Microsoft Teams, Slack, Mattermost – na rynku funkcjonuje wiele aplikacji ułatwiającej komunikację w firmie. Niektóre przedsiębiorstwa sięgają właśnie po te dedykowane platformy, inne przeprowadzają cały proces na „konsumenckich komunikatorach”, jak np. Messenger czy WhatsApp. Jednak nie każda aplikacja zapewnia kompleksową obsługę i jest przy tym bezpieczna.

Utarło się, że najbezpieczniejszym komunikatorem jest Signal. I faktycznie to dość dobra oraz bezpieczna aplikacja. Jednak i ona musi mierzyć się z atakami hakerów, a ponadto niekoniecznie musi być wygodna do zarządzania komunikacją kilkudziesięcioosobowej firmy. A już tym bardziej jeszcze większej organizacji.

Alternatywę dla darmowych, jak i płatnych platform oferuje polskie WETOG. To aplikacja służąca zarówno jako komunikator, jak i usługa chmur. WETOG oferuje zarówno pisany czat, rozmowy wideo i umożliwia przechowywanie oraz szybkie udostępnianie plików (graficznych, wideo, tekstowych) czy danych. To tak, jakby połączyć Slacka z Messengerem i Dyskiem Google. Dzięki czemu nie musisz tworzyć kont na kilku różnych aplikacjach – wystarczy korzystanie z jednej, kompleksowej platformy.

Co ważne – wszystko od komunikacji pisemnej, przez wideo po usługę chmury jest szyfrowane. WETOG działa w oparciu o autorski model LIQRYPT®, chroniący przed wyciekami. Startup chwali się, że większość zabezpieczeń używa 256-bitowego szyfrowania, które niejednokrotnie wykorzystuje zaledwie 16 bitów. Z kolei ich platforma ma działać na dwóch terabajtach szyfrowania, co oznacza różnorodne parametry o zmiennej długości klucza. Według startupu ze względu na to, że dodatkowe parametry kluczy nie są znane  w  całości, atak na dane zaszyfrowane przez LIQRYPT® zawsze kończy się niepowodzeniem.

Silent Eight – bicz na finansowych oszustów

Silent Eight to międzynarodowy startup z polskim rodowodem, który jednak zarejestrowany jest w Singapurze. Spółka funkcjonuje od 2013 r. i doczekała się w tym czasie biur w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku oraz we wspomnianym Singapurze. Silent Eight współpracuje przede wszystkim z bankami i fintechami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednio dostosować aplikację pod swoje wymagania.

Startup tworzy sztuczną inteligencję Iris, która wykorzystuje uczenie maszynowe. Jej funkcją jest wykrywanie nieprawidłowości w przepływie środków. Iris w zautomatyzowany sposób bada, skąd przepływają środki. W ten sposób przeciwdziała praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu czy transferu gotówki do krajów objętych sankcjami.

Spółka chwali się, że eliminuje ponad 80% fałszywych trafień dotyczących klientów i kontroli płatności, bez konieczności ludzkiej ingerencji. Ponadto monitoruje i automatyzuje cały proces weryfikacji transakcji, zmniejszając w ten spo-sób fizyczne wysiłki operacyjne o ponad 75%.

Sztuczna inteligencja stworzona przez Silent Eight obsługuje różne typy płatności, takie jak SWIFT, FEDWIRES, ACH, CHIPS i SEPA. Wspiera też podmioty w przejściu z płatności SWIFT MT na MX. W skrócie – Silent Eight znacząco zmniejsza ryzyko wszelkich nieprawidłowości związanych z transakcjami i weryfikuje płatników.

Secfense – uwalnia firmy od haseł

Secfense to startup wywodzący się z Krakowa. Spółka dostarcza uwierzytelnianie wieloskładnikowe i jak sama się chwali – uwalnia w ten sposób firmy od haseł i to we wszystkich aplikacjach, z których korzysta. Secfense w szczególności zajmuje się wdrażaniem FIDO2, czyli globalnego standardu uwierzytelniania obejmującego np. czytniki biometryczne wbudowane w laptopy, smartfony czy tablety.

Startup oferuje jednak firmom za-stosowanie także innych metody uwierzytelniania wieloskładnikowego. Mówiąc wprost – spółka poma-ga zamieniać niewygodne używanie haseł i loginów na bezpieczniejsze, alternatywne metody. Mowa tu głównie o uwierzytelnianiu krypto-graficznym, dzięki któremu dane uwierzytelniające są unikalne i nie-przechowywane na serwerach. Ma to eliminować ryzyko wycieku czy wyłudzania haseł np. za pomocą phishingu.

Takie uwierzytelnianie działa na podstawie czytników linii papilarnych czy twarzy. Alternatywą są klucze bezpieczeństwa FIDO, które wkłada się do portów USB. Wszel-kie witryny internetowe mogą wykorzystywać tę metodę za pomocą prostego wywołania interfejsu API JavaScript. Dzięki temu można wyeliminować konieczność wpisywania haseł w którejkolwiek z aplikacji.

Secfense podkreśla, że w ten sposób można chronić całą organizację. A co więcej – jakiekolwiek zmiany aplikacji nie wpływają na działanie ich technologii. Klientami Secfense są już m.in. PKP Intercity czy bank BNP Paribas Polska. Jak widać, startupy mogą zapewnić ochronę w cyfrowym świecie na wiele różnych sposobów. Od bezpiecznej komunikacji, przez logowanie się bez haseł po weryfikację płatników.

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa