Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Black Basta Ransomware atakuje 500 różnych organizacji

Black Basta Ransomware atakuje 500 różnych organizacji

Od kwietnia 2022 roku operacja ransomware Black Basta sieje spustoszenie na całym świecie. Zaatakowane zostało już ponad 500 firm i instytucji w Ameryce Północnej, Europie i Australii, zagrażając nie tylko prywatnym podmiotom, ale także kluczowym sektorom infrastruktury krytycznej.

Ustawa Kamilka

Fot: Zdjęcie dodane przez Pixabay: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/logo-bezpieczenstwa-60504/

Black Basta – zagrożenie ransomware

Black Basta, działając w modelu ransomware jako usługa (RaaS), stała się poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa cyfrowego. Od momentu pojawienia się, ugrupowanie to stosuje techniki takie jak phishing i wykorzystanie znanych luk w oprogramowaniu, aby uzyskać pierwszy dostęp do systemów ofiar. 

Następnie stosuje model podwójnego wymuszenia, polegający na jednoczesnym szyfrowaniu danych i ich kradzieży.

W przeciwieństwie do innych grup ransomware Black Basta nie pozostawia notatek z żądaniem okupu ani instrukcji płatności. Zamiast tego, ofiary otrzymują unikalny kod i są instruowane, aby skontaktować się z grupą cyberprzestępczą za pośrednictwem ukrytego w sieci Tor adresu URL z rozszerzeniem.onion. Taki sposób działania utrudnia śledzenie i blokowanie działań cyberprzestępców.

Rosnąca aktywność Black Basta

Działalność Black Basta po raz pierwszy zaobserwowano w kwietniu 2022 r. Wówczas grupa użyła złośliwego oprogramowania QakBot jako wektora początkowego. Od tego czasu ugrupowanie pozostaje bardzo aktywne. 

Według statystyk zebranych przez Malwarebytes Black Basta była odpowiedzialna za 28 z 373 potwierdzonych ataków ransomware w kwietniu 2024 r. Firma Kaspersky wskazuje, że była to 12. najbardziej aktywna rodzina ransomware w 2023 r., a jej aktywność wzrosła o 41% w pierwszym kwartale 2024 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Dowody sugerują, że operatorzy Black Basta są powiązani z inną grupą cyberprzestępczą o nazwie FIN7, która od 2020 r. również prowadzi ataki ransomware. W trakcie ataków Black Basta wykorzystuje różnorodne narzędzia, takie jak skanery sieciowe, sygnalizatory Cobalt Strike oraz narzędzia do ruchu bocznego i eskalacji uprawnień, takie jak Mimikatz i RClone.

Sektor opieki zdrowotnej na celowniku cyberprzestępców

Podmioty zajmujące się opieką zdrowotną są szczególnie atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Ich duża zależność od technologii, dostęp do wrażliwych danych oraz poważne konsekwencje zakłóceń w opiece nad pacjentami sprawiają, że są one podatne na ataki ransomware. 

Agencje bezpieczeństwa, takie jak CISA, FBI, HHS i MS-ISAC, ostrzegają, że Black Basta zaszyfrowała i skradła dane z co najmniej 12 z 16 sektorów infrastruktury krytycznej.

Równocześnie z działalnością Black Basta, inne grupy ransomware, takie jak CACTUS, kontynuują swoje kampanie, wykorzystując luki w zabezpieczeniach oprogramowania do analizy danych w chmurze. 

Nowe grupy, takie jak DarkVault, APT73, DoNex i inne, również pojawiają się na horyzoncie, wprowadzając jeszcze większą różnorodność i dynamiczność w ekosystemie ransomware.

Ofiary nie poddają się cyberprzestępcom?

Pomimo rosnącej liczby cyberataków, statystyki pokazują, że coraz mniej ofiar decyduje się na płacenie okupu. W pierwszym kwartale 2024 r. odsetek ofiar, które zapłaciły okup, spadł do rekordowo niskiego poziomu 28%. 

Dodatkowo średnia płatność wyniosła dokładnie 381 980 dolarów, co oznacza spadek o 32% w porównaniu do końca 2023 r. Raport Sophos State of Ransomware 2024 wskazuje, że chociaż żądania okupu rosną – to ofiary coraz częściej negocjują niższe kwoty.

Niestety – grupy ransomware wykazują dużą zdolność adaptacji, szybko reagując na działania organów ścigania i zmieniając marki, aby uniknąć wykrycia. Takie podejście potwierdza dynamiczny i odporny charakter grup cyberprzestępczych, które nieustannie dostosowują się do nowych wyzwań.

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa