Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Chińscy cyberprzestępcy prali brudne pieniądze w kryptowalutach

Chińscy cyberprzestępcy prali brudne pieniądze w kryptowalutach

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ujawnił niedawno szczegóły dotyczące oszustwa kryptowalutowego. Dwaj Chińczycy – Daren Li i Yicheng Zhang zostali aresztowani pod zarzutem prania pieniędzy o wartości co najmniej 73 milionów dolarów. 

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Oszustwo kryptowalutowe na szeroką skalę

Li i Zhang zostali aresztowani odpowiednio 12 kwietnia w Atlancie i 16 maja w Los Angeles. Obaj zostali oskarżeni o kierowanie międzynarodowym syndykatem, który specjalizował się w praniu pieniędzy pochodzących z oszustw związanych z inwestycjami w kryptowaluty. 

Zastępczyni prokuratora generalnego Lisa Monaco podkreśliła, że skala tego procederu była ogromna, a zaangażowane były w niego liczne osoby oraz firmy-krzaki.

Według amerykańskiej prokuratory – chińscy oszuści zarządzali międzynarodowym syndykatem, który skutecznie prał pieniądze uzyskane w wyniku oszustw inwestycyjnych. Ofiary były nakłaniane do przelania dużych sum na konta bankowe w Stanach Zjednoczonych, które były otwierane na fałszywe firmy. 

Następnie sieć osób zajmujących się praniem pieniędzy transferowała te środki na inne krajowe i międzynarodowe rachunki bankowe oraz platformy kryptowalutowe. Celem było ukrycie źródła, charakteru, własności i kontroli nad funduszami.

Pranie pieniędzy z kryptowalut

Proceder w dużej mierze polegał na transferze środków za pośrednictwem amerykańskich instytucji finansowych na konta bankowe na Bahamach. Tam pieniądze były konwertowane na kryptowalutę Tether (USDT) i przesyłane do portfeli kryptowalutowych, w tym kontrolowanych przez Chińczyków – Li i Zhanga. 

W rezultacie obaj usłyszeli sześć zarzutów dotyczących międzynarodowego prania pieniędzy. Każdy z tych zarzutów zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 20 lat.

Metody działania cyberprzestępców

Oszustwa związane z wyłudzaniem i praniem brudnych pieniędzy często opierają się na nawiązywaniu kontaktu z samotnymi, bogatymi osobami za pośrednictwem komunikatorów, serwisów randkowych czy social mediów. 

Oszuści budują zaufanie, a następnie przekonują swoje ofiary do inwestowania w fałszywe programy, które obiecują wysokie zyski. W rzeczywistości jednak pieniądze są przelewane na konta kontrolowane przez oszustów.

W grudniu 2023 roku rząd USA oskarżył cztery osoby o udział w nielegalnym programie, który przyniósł im ponad 80 milionów dolarów w wyniku oszustw związanych z kryptowalutami. W ostatnich miesiącach Google pozwał także twórców aplikacji z Shenzhen i Hongkongu za zalewanie Sklepu Play fałszywymi aplikacjami kryptograficznymi, które kradły kryptowaluty przy użyciu podobnych taktyk.

„Fabryki oszustów” w Azji Południowo-Wschodniej

Wielu cyberprzestępców operuje z krajów Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Mjanma (Birma), Kambodża, Laos, Malezja czy Filipiny. Te regiony stały się wylęgarnią oszustw, gdzie niczego niepodejrzewający ludzie są wciągani w operacje pod pretekstem np. lukratywnej pracy. 

W rzeczywistości są oni przetrzymywani w tzw. fabrykach oszustw, gdzie zmusza się ich do udziału w procederach cyberprzestępczych.

BBC News niedawno opisało historię 24-letniego obywatela Sri Lanki, który został zwerbowany do pracy przy wprowadzaniu danych, ale został zabrany do Myawaddy w Mjanmie i przymusowo przetrzymywany w obozie prowadzonym przez chińskich przestępców. 

Mężczyzna, gdy próbował odmówić współpracy – był torturowany, rozebrany do bielizny i poddawany wstrząsom elektrycznym.

W innym przypadku z sierpnia 2022 roku 21-latek z indyjskiego stanu Maharasztra został przemycony do Mjanmy wraz z pięcioma innymi Hindusami i dwoma Filipinkami. Zostali oni ostatecznie wypuszczeni przez mafię po zapłaceniu okupu.

INTERPOL określił te działania jako oszustwa na skalę przemysłową napędzane handlem ludźmi. Departament Stanu USA potępił chińskie mafie za podszywanie się pod pośredników pracy w celu rekrutacji osób z krajów Afryki i Azji.

Dobroczynnie NTHW

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa