Szpital MSWiA w Krakowie stał się celem cyberataku
O cyberataku na krakowski szpital w serwisie X poinformował wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.
„Szpital MSWiA w Krakowie stał się celem cyberataku. Wdrożone zostały procedury awaryjne i nie ma zagrożenia dla życia oraz zdrowia pacjentów. Służby odpowiedzialne za cyberbezpieczenstwo, w tym CERT Polska, Centrum eZdrowie i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości pracują nad zabezpieczeniem śladów i wspierają placówkę w szybkim powrocie do normalnego funkcjonowania. Służby państwa prowadzą skoordynowane działania operacyjne, mające zidentyfikować atakujących” – napisał wiceszef rządu.
Do sprawy w serwisie X odniósł się także Tomasz Siemoniak, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator Służb Specjalnych. “Hakerski atak na szpital MSWiA w Krakowie wskazuje, że dla wrogów Polski nie ma żadnych granic w próbie zaszkodzenia, w tym wypadku pacjentom i personelowi. Natychmiastowe działanie służb, przede wszystkim CBZC, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia zapewniło bezpieczeństwo placówce. Trwają niezbędne czynności techniczne i poszukiwanie sprawców. Dziękuję policjantom, pracownikom dyżurnym CERT Polska, Centrum eZdrowia i dyrekcji szpitala za tempo działania i profesjonalizm” — napisał szef MSWiA.
Zdrowie i życie pacjentów szpitala pozostają niezagrożone
Z kolei Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekazał, że do incydentu doszło 8 marca. Celem ataku była infrastruktura informatyczna SP ZOZ MSWiA w Krakowie.
- Podkreślam, że w związku z incydentem zdrowie i życie pacjentów szpitala pozostają niezagrożone. Niezwłocznie po stwierdzeniu incydentu, szpital MSWiA w Krakowie podjął niezbędne działania, zapobiegające dalszym naruszeniom oraz zawiadomił organy ścigania i organy właściwe w sprawach cyberbezpieczeństwa – przekazał Dobrzyński.
- SP ZOZ MSWiA w Krakowie dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować skutki naruszenia oraz jak najszybciej przywrócić pełną funkcjonalność systemów informatycznych – dodał.
Cyberatak na placówkę medyczną w Krakowie spowodował, że działa ona w ograniczonym zakresie. To oznacza, że od poniedziałku (10 stycznia) oraz w kolejnych dniach SP ZOZ MSWiA w Krakowie oraz podległe placówki, będą funkcjonowały w następujący sposób:
Wstrzymane będą przyjęcia do Oddziału Neurologii.
Poradnie specjalistyczne i POZ w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu przyjmują pacjentów.
Zakład Stomatologii w Krakowie przyjmuje pacjentów.
Zakłady Rehabilitacji w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu przyjmują pacjentów.
Poradnia Badań Profilaktycznych (medycyna pracy) przyjmuje pacjentów.
Pacjenci do zabiegów planowych będą przyjmowani (Oddział Okulistyczny, Ginekologiczny, Oddział Chirurgiczny i Oddział Urazowo – Ortopedyczny).
To już kolejny cyberatak na instytucję publiczną w przeciągu tygodnia. Początkiem marca incydentu bezpieczeństwa doświadczyła Polska Agencja Kosmiczna, o czy można przeczytać TUTAJ.