Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Czego możesz wymagać od firmy ochroniarskiej?

Czego możesz wymagać od firmy ochroniarskiej?

Bezpieczeństwo to nie tylko kwestia cyfrowa, ale też fizyczna. Toteż zatrudniając agencję ochroniarską, warto wiedzieć, czego możesz od niej wymagać i na co musisz zwrócić uwagę przy jej wyborze. W tym tekście odpowiemy na pytanie, co charakteryzuje dobrą firmę ochroniarską.

Jak zweryfikować biuro ochrony?

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej dysponuje listą 3647 agencji ochrony w Polsce. A i tak prawdopodobnie nie są to wszystkie podmioty. Te największe zatrudniają nawet kilka czy kilkadziesiąt osób i pracują dla największych marek, generując przychody na poziomie kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych rocznie.

A przecież w gąszczu polskich firm ochroniarskich jest jeszcze sporo małych i średnich podmiotów. Jak w tym wszystkim się połapać i którą agencję wybrać? Po pierwsze, to co powinno być dla Ciebie najważniejsze, to koncesja. Od każdej agencji możesz wymagać okazania stosownego dokumentu potwierdzającej jej możliwości.

Koncesję wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Upoważnia ona agencje do ochrony osób i mienia. Każda dobra firma ochroniarska będzie mieć taką koncesję i często można znaleźć je na ich stronach.

Jak wskazuje Dziennik Internautów – inną ważną kwestią pozostaje wykupiona polisa OC. Od każdej firmy ochroniarskiej masz prawo domagać się okazania ubezpieczenia. Dziennik Internautów podkreśla też, że aby zweryfikować agencję, warto poprosić ją o deklarację dotyczącą form zatrudnienia pracowników, a nawet zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami.

Dlaczego jest to ważne? Ochroniarze zatrudniani na tzw. umowy śmieciowe, za niską stawkę, raczej niechętnie będą bronić Twojego mienia czy osoby, jeśli naraziłoby to ich zdrowie czy życie. Nie mówiąc już o pracownikach zatrudnianych „na czarno”.

Biuro ochrony możesz też poprosić o listę obiektów, które pozostają pod jej opieką – to pozwoli Ci zweryfikować, z kim dana agencja współpracuje. Możesz nawet odwiedzić, którąś z tych nieruchomości i zobaczyć, jak prezentują się poszczególni pracownicy oraz jak miejsce jest zabezpieczone technicznie. Dzięki temu sprawdzisz, czy nie ma tam np. ochroniarzy w kiepskiej kondycji fizycznej, którzy działają na zasadzie: „przynajmniej ktoś się kręci wokół”. Pamiętaj, że dobra firma ochroniarska jest transparentna i niczego nie będzie ukrywać.

Agencja ochrony – duża czy mała?

Przy wyborze biura ochrony rodzi się też pytanie, czy postawić na podmiot duży, czy mały. Cóż, sprawa na papierze jest dość prosta – wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz. Jeśli nie masz zbyt wielu pieniędzy albo nie musisz ochraniać wielu ruchomości i nieruchomości, lepiej wybrać mniejszą organizację. Agencje z sektora MMŚP mają często atrakcyjniejsze stawki dla swoich klientów.

Nie daj się jednak zwieźć. Jeśli kilkudziesięcioosobowa lokalna firma ochroniarska oferuje ochronę stacjonarną, patrole interwencyjne, zabezpieczanie wydarzeń, konwojowanie gotówki, a do tego usługi detektywistyczne, żadna z tych usług nie będzie wykonana dobrze. Z bardzo prostej przyczyny – taka agencja nie dysponuje wystarczającymi środkami i zasobami ludzkimi, żeby zabezpieczać wiele obiektów i klientów naraz.

Jeśli nie masz dużego budżetu – zdecyduj się na agencję wyspecjalizowaną w konkretnych obszarach, np. konwojowaniu gotówki. A jeżeli masz więcej pieniędzy i obiektów do ochrony – możesz śmiało wybierać w dużych agencjach czy wręcz korporacjach.

Co dobra agencja powinna Ci zapewnić?

Załóżmy, że zależy Ci stricte na ochronie mienia. Porządna firma ochroniarska powinna nie tylko oddelegować pracowników do zabezpieczania obiektu, ale też zainstalować i obsługiwać monitoring – łącznie z systemem alarmowym. Takie zabezpieczenie techniczne jest o tyle ważne, że zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia kradzieży, aktu wandalizmu itd., ale też ułatwia pracę samej ochrony i weryfikuje ją.

Jeśli pracownicy ochrony znajdują się w obiekcie fizycznie, a nie tylko doraźnie w ramach patroli interwencyjnych – dobra agencja powinna też oddelegowywać inspektora, który będzie sprawdzać, jak funkcjonują ochroniarze. Zakres i częstotliwość tzw. kontroli patroli inspektorskich możesz określić z firmą w umowie.

Agencja powinna też oddelegować jakiegoś pracownika, który będzie z Tobą w stałym kontakcie. Dzięki temu firma będzie od razu reagować na zgłaszane przez Ciebie uwagi czy sugestie. Jeśli agencja nie oddelegowuje konkretnej, dyspozycyjnej osoby, a Ty nie wiesz do kogo masz zadzwonić – to powinna być dla Ciebie czerwona lampka. Nie ma sensu działać z taką organizacją. W końcu w przypadku bezpieczeństwa liczy się szybkość. A gdzie tu mowa o szybkości działania, kiedy Twoja prośba przechodzi przez kilka osób czy departamentów?

Reasumując – od agencji masz prawo wymagać okazania koncesji, potwierdzenia wykupienia polisy OC, deklaracji dot. formy zatrudnienia czy zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami.

W kompetencji dobrej firmy ochroniarskiej pozostaje instalacja i obsługa monitoringu kontrola patroli inspektorskich czy oddelegowanie dyspozycyjnego pracownika do kontaktu z Tobą. Pamiętaj, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Nie decyduj się na agencję, która nie ma ważnych koncesji, płaci pracownikom pod stołem czy oszczędza na ich i Twoim bezpieczeństwie.

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa