Czym kierować się podczas wyboru oprogramowania antywirusowego?
Wielu przedsiębiorców podczas wyboru oprogramowania antywirusowego dla swojej firmy kieruje się wyłącznie ceną produktu. Uważają oni, że każda forma zabezpieczenia przed niebezpieczeństwami jest wystarczająca, nawet ta w pełni bezpłatna. Swoje działania tłumaczą tym, że środki, które zaoszczędzili na ochronie antywirusowej, mogą przeznaczyć na inne cele związane z modernizacją sieci IT. Takie postępowanie z reguły jest krótkowzroczne i może zakończyć się wyjątkowo dotkliwymi konsekwencjami.
Skrajnie innym przypadkiem jest to, że część mikroprzedsiębiorców, chcąc zapewnić sobie najlepszą ochronę, postanawia zainwestować w możliwie najdroższe i najbardziej zaawansowane wersje oprogramowania antywirusowego. W takich wypadkach zdarza się, że zasoby informatyczne takiej firmy nie są wystarczające do tego, aby zapewnić optymalne działanie oprogramowania, co kończy się znaczącym spadkiem wydajności systemów.
Wybór odpowiedniego oprogramowania dla firmy nie jest więc sprawą oczywistą i zawsze powinien być poprzedzony dokładną analizą indywidualnego zapotrzebowania dla danej firmy. Dlatego w następnej części tego artykułu rozważymy cztery czynniki, które warto wykorzystać przy wyborze odpowiedniego oprogramowania antywirusowego.
WIELKOŚĆ FIRMY I RODZAJ ZASOBÓW, KTÓRE CHCEMY CHRONIĆ
Dla niewielkich firm wystarczającym rozwiązaniem mogą okazać się podstawowe wersje pakietów antywirusowych z klasy Biznes. Takie oprogramowania najczęściej umożliwiają pełną ochroną stacji roboczych oraz serwerów. Antywirusy zawierają również pojedynczą konsolę zarządzającą, która zapewnia kompleksową ochronę stacji roboczych i serwerów, fizycznych lub wirtualnych, a także umożliwia łatwy dostęp do informacji o czynnikach ryzyka, ryzykownych błędach konfiguracyjnych systemu operacyjnego i oprogramowania.
Małe firmy zazwyczaj przeznaczają znacznie mniejszy budżet na zasoby informatyczne niż dużo większe bardziej wymagające przedsiębiorstwa. Z tego też powodu, bardziej zaawansowane mechanizmy ochrony mogą negatywnie wpłynąć na wydajność pracy sprzętu oraz pracowników. Dlatego kluczowym czynnikiem jest to, aby rozwiązanie antywirusowe miało możliwość wyboru modułów ochrony.
Większe przedsiębiorstwa potrzebują bardziej złożonej ochrony, w której skład mogą wchodzić nie tylko podstawowe stacje robocze, lecz także urządzenia mobilne, ochrona poczty na poziomie stacjonarnych serwerów jak Microsoft Exchange, czy ochrona poczty na serwerach Linux. W takim wypadku oprogramowanie antywirusowe powinno zapewniać wielowarstwowe zabezpieczenia najnowszej generacji oraz pozwalać organizacjom włączyć dedykowaną ochronę dla centrów danych, fizycznych punktów końcowych, urządzeń mobilnych i skrzynek pocztowych Exchange z możliwością wyboru usług zabezpieczeń, które chcemy wdrożyć.
W celu zapewniania jak najlepszej ochrony warto rozważyć wdrożenie możliwie jak najskuteczniejszego oprogramowania, dlatego dobrym pomysłem jest sprawdzenie aktualnych wyników testów przeprowadzanych przez niezależne instytuty badawcze, takie jak AV Comparatives. Warto także sprawdzić aktualne trendy na rynku programów antywirusowych. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się oprogramowania oparte na uczeniu maszynowym. Tutaj przykładem może być oprogramowanie firmy Bitdefender Gravityzone, które łączy uczenie maszynowe i heurystykę z sygnaturami i innymi technikami, aby zapewnić ochronę przed wszystkimi typami złośliwego oprogramowania, a także zagrożeniami, takimi jak phishing, ransomware, exploity i zero-days. Oprogramowanie korzysta także z pionierskich i opatentowanych technologii, takich jak Process Inspector i algorytmy uczenia maszynowego, które są stale rozwijane, szkolone i używane od 2008 roku. Dzięki temu oprogramowanie jest w stanie chronić zasoby użytkownika zarówno przed obecnymi znanymi zagrożeniami, jak i tymi jeszcze nieznanymi.
MODEL PRACY — STACJONARNY CZY ZDALNY?
Obecna sytuacja pandemiczna sprawiła, że w wielu firmach niezbędne okazało się wprowadzenie modelu pracy zdalnej. Niestety, wiele przedsiębiorstw nie było w pełni przygotowanych do takiej zmiany i w efekcie stały się niemal bezbronna przed atakami cyberprzestępców. Dlatego w kontekście wyboru odpowiedniego oprogramowania dla Twojej firmy powinieneś wziąć pod uwagę to, jaki model pracy jest w niej wykorzystywany. Firmy, które posiadają środowisko wirtualne, mogą rozważyć wdrożenie oprogramowania umożliwiającego zaimportowanie gotowej maszyny wirtualnej do swojego środowiska bez potrzeby zbędnego wgłębiania się w konfigurację poszczególnych elementów systemu.
Samo uruchomienie systemu zacznie się do kilku podstawowych czynności i w wielu standardowych instalacjach sprowadzi się do rozpoczęcia automatycznej instalacji i podania klucza licencji. Drugim rozwiązaniem może być wybór oprogramowania, które posiada wersję systemu opartą w całości o bezpieczną chmurę w swoim środowisku. W takim przypadku system domyślnie umożliwia podłączenia każdego z użytkowników na publicznym adresie do konsoli. Dzięki takiej funkcji każdy użytkownik, bez względu, gdzie się znajduje i gdzie pracuje, będzie pod kontrolą systemu, a tym samym administrator lub osoba zarządzająca bezpieczeństwem może na bieżąco monitorować poziom bezpieczeństwa użytkowników.
RODZAJE ZAGROŻEŃ — NA CO SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Obecnie największym zagrożeniem dla Twojej firmy jest zdecydowanie zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Dlatego przy wyborze odpowiedniego oprogramowania antywirusowego powinieneś zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dane oprogramowanie wykrywa takie wirusy i jak łagodzi jego skutki. Każdy producent oprogramowania przygotował swoje rozwiązanie w tej kwestii. W przypadku produktów z linii GravityZone zostały wprowadzone trzy zaawansowane moduły. Pierwszym z nich jest HyperDetect, czyli moduł, który umożliwia umieszczenie
podejrzanego pliki w kwarantannie i przetestowanie go w bezpiecznych warunkach. Drugim jest Szczepionka Ransomware, której zadaniem jest ukrycie komputera przed atakiem, w taki sposób, że sugeruje on zagrożeniu, że jest już zainfekowany. Co w rezultacie skutkuje tym, że atak pomija maszynę zamaskowaną. Trzecią warstwą ochrony, a właściwie mechanizmem wykorzystywanym po ataku ransomware jest moduł Łagodzenia skutków ransomware. Funkcja ta ma za zadanie zrobienia kopii plików, które w wyniku ataku próbują być zaszyfrowane. Po takim ataku system jest w stanie automatycznie przywrócić pliki, które zostały zaszyfrowane.
Skuteczny program antywirusowy powinien zawierać jeszcze moduły, jak zapora sieciowa, ochrona poczty, ochrona przed phishingiem oraz możliwość określenia dostępu do stron internetowych. Warto, aby oprogramowanie zawierało formę zarządzania ryzykiem, która umożliwiałaby administratorowi sieci dostęp do informacji na temat potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń oraz możliwość przeprowadzania zdalnych aktualizacji oprogramowania, minimalizując ryzyko włamania się za pomocą exploitów.
KOMFORTOWA PRACA ADMINISTRATORA
Odpowiednie oprogramowanie antywirusowe powinno charakteryzować się nie tylko wysoką skutecznością odpierania ataków, ale i przyjemnym w obsłudze interfejsem. Centrum zarządzania powinno być intuicyjne i przejrzyste, tak by nie wymagało od administratora lub operatora zbyt dużego zaangażowania w pracy z podstawowymi czynnościami, które są niezbędne do prawidłowej pracy oprogramowania.
Konsola powinna być intuicyjna i umożliwić administratorowi łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji. Komfortowe oprogramowanie powinno także posiadać pewną autonomiczność działania. Dzięki temu w pewnym stopniu odciąży administratora. Przykładem takiego działania może być automatyczne wysyłanie próbek potencjalnego zagrożenia do testów przeprowadzonych przez producenta. Kluczowym elementem skutecznego oprogramowania jest to, aby nie był on problematyczny w obsłudze. Przy wyborze odpowiedniego antywirusa dla Twojej firmy zawsze powinieneś sprecyzować swoje realne zapotrzebowanie.