Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Dwa certyfikaty bezpieczeństwa od NASK dla Asseco

Dwa certyfikaty bezpieczeństwa od NASK dla Asseco

Asseco z sukcesem zdobywa certyfikaty bezpieczeństwa! Jednostka Certyfikująca NASK, jedyna w Polsce z uprawnieniami do wydawania międzynarodowych certyfikatów Common Criteria (CC), właśnie przyznała firmie dwa prestiżowe certyfikaty. Standard CC, uznawany na całym świecie przez rządy i sektor prywatny, potwierdza najwyższy poziom bezpieczeństwa systemów i urządzeń IT.

Dobroczynnie NTHW

Najwygodniejsza metoda potwierdzenia zgodności

- Transparentna, niezależna ocena bezpieczeństwa produktów IT to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mamy współcześnie do czynienia. Ten trend jest wyraźnie widoczny na poziomie światowym, wpisuje się w niego również nasz kraj – świadczą o tym choćby aktualne prace rządu nad projektem ustawy o krajowym systemie certyfikacji cyberbezpieczeństwa powiedział Paweł Kostkiewicz, dyrektor ds. certyfikacji w NASK.

- Odpowiedzią na to wyzwanie są właśnie certyfikaty Common Criteria, wydane przez Jednostkę Certyfikującą NASK. Certyfikacja dla producentów to najwygodniejsza metoda potwierdzenia zgodności produktów IT z wymaganiami, a dla integratorów i nabywców — doskonałe narzędzie weryfikacji bezpieczeństwa łańcucha dostaw – dodaje.

Dwa produkty, które niedawno pomyślnie przeszły proces certyfikacji, to biocerti X (Asseco Data Systems, Xtension i Samsung) oraz SimplySign (Asseco Data Systems). NASK wręczył certyfikaty Common Criteria przedstawicielom ADS 21 maja w Warszawie. — Jesteśmy dumni, że biocertiX jest najprawdopodobniej pierwszym rozwiązaniem podpisu biometrycznego, który otrzymał certyfikat zgodności ze standardem Common Criteria. Wyróżnienie to potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa wspólnego rozwiązania Asseco, Xtension i Samsunga – powiedział Artur Miękina, dyrektor sprzedaży projektowej i rozwoju e-biznesu w Asseco Data Systems. 

- Warto zaznaczyć, że certyfikat ten jest przyznawany po przejściu szczegółowych testów i rygorystycznego audytu przeprowadzanych przez akredytowane jednostki badawcze i certyfikujące. To złożony proces, który może trwać nawet kilka lat. Dzięki temu możliwe jest potwierdzenie bezpieczeństwa rozwiązań wspierających usługi o szczególnym znaczeniu dla procesów gospodarczych i publicznych – dodał.

BiocertiX to certyfikowany podpis biometryczny, który umożliwia własnoręczne podpisywanie dokumentów, umów, protokołów i oświadczeń w formacie PDF za pomocą rysika na ekranie tabletu. Dokumenty podpisane w ten sposób zachowują pełną moc prawną. BiocertiX wykorzystuje oprogramowanie Xtension oraz tablet Samsunga.

Z kolei SimplySign to kwalifikowany podpis elektroniczny dostępny w aplikacji mobilnej. Umożliwia bezpieczne podpisywanie dokumentów elektronicznych w dowolnym miejscu i czasie, niezależnie od używanego urządzenia – telefonu, tabletu czy komputera.

Dyrektor Paweł Kostkiewicz z NASK podkreśla korzyści płynące z tworzenia produktów zgodnie z ideą „security by design”, jak miało to miejsce w przypadku obu produktów ADS. Ta idea polega na implementacji bezpieczeństwa już na etapie koncepcji, projektowania i wytwarzania produktu. Uwzględnienie wymagań certyfikacyjnych w zakresie bezpieczeństwa na tych etapach sprawia, że późniejszy proces certyfikacji jest szybszy i tańszy.

Produkt certyfikowany przez NASK – co to oznacza?

 Common Criteria (CC) to międzynarodowy standard oceny bezpieczeństwa produktów i systemów IT, dostępny jako norma PN-EN ISO/IEC 15408. Certyfikaty CC są uznawane w 32 krajach, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i większości państw europejskich. NATO również stosuje certyfikaty CC w swoich procedurach.

W Polsce jedynie Jednostka Certyfikująca NASK ma uprawnienia do przyznawania certyfikatów Common Criteria w obszarze cyberbezpieczeństwa. Certyfikacja oznacza, że produkt przeszedł rygorystyczny proces oceny przeprowadzony przez autoryzowane laboratorium pod nadzorem NASK.

W praktyce oznacza to, że funkcje bezpieczeństwa produktu zostały dokładnie przetestowane i potwierdzone. Produkt przeszedł szczegółowe badania w zakresie podatności na zagrożenia oraz testy penetracyjne. Proces tworzenia produktu został oceniony pod kątem bezpieczeństwa, a wymagania standardu CC w zakresie dostarczania i uruchamiania produktu zostały spełnione.

W wielu krajach certyfikat CC jest potwierdzeniem spełnienia wymagań specyfikacji zamówień dla przemysłu i administracji publicznej. Posiadanie tego certyfikatu daje produktom przewagę konkurencyjną na rynku.

Ustawa Kamilka

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa