Jak pokazuje badanie Skaner MŚP (marzec 2023 r.), prawie 50% przedsiębiorców w Polsce obawia się wzrostu kosztów funkcjonowania biznesu, a 7 na 10 firm z branży przetwórstwa przemysłowego wskazuje drogi prąd i gaz jako duży problem. Co więcej – według prognoz – ilość zużywanej energii na świecie podwoi się do 2050 roku. Statystyki te nie zaskakują, gdyż w minionych dekadach rewolucja cyfrowa przyczyniła się do ogromnego wzrostu ilości danych i gwałtownego zapotrzebowania na moc obliczeniową, a tym samym na energię elektryczną. Na szczęście równolegle rozwijają się technologie związane z ochroną środowiska i efektywnością energetyczną, dzięki czemu działy IT mogą dziś podejmować świadome decyzje biznesowe, chociażby poprzez wybór bardziej ekologicznego sprzętu przeznaczonego do pracy biurowej czy centrów danych.
Energooszczędne triki
- Kwestia poboru prądu przez sprzęt technologiczny, taki jak laptopy pracowników, oraz jego wpływ na ślad węglowy, stanowi istotny aspekt zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności środowiskowej organizacji. Warto wiedzieć, że optymalizacja działania sprzętu ma bezpośredni wpływ na zwiększenie jego efektywności i wydajności, jak również powoduje zmniejszenie poboru prądu i ponoszonych kosztów operacyjnych. Wystarczy wprowadzić kilka usprawnień w sposobie użytkowania laptopów — wytłumaczył Kamil Jóźwiak, ekspert Dell Technologies. Co należy więc zrobić, aby laptopy pracowników były na co dzień bardziej efektywne energetycznie?
Monitory zewnętrzne stanowią jedno z największych wyzwań dla efektywności energetycznej w dzisiejszych biurach i domach. Choć są nieodłącznym elementem wielu miejsc pracy i centrum rozrywki w domu, ich wpływ na zużycie energii jest znaczący ze względu m.in. na technologie podświetlenia ekranu, ich wielkość czy rozdzielczość. Warto wiedzieć, że siedmioletni monitor 24-calowy pobierze 2 razy więcej prądu od nowego monitora – przy 30 sztukach w biurze roczne zużycie prądu może osiągnąć nawet 1500 kWh, podczas gdy pięcioletnie 24-calowe monitory pobiorą około 1200 kWh, a najnowsze modele zaledwie 770 kWh. Jak to możliwe? Najnowsze propozycje monitorów Dell (premiera w 2. połowie tego roku) wyposażone są w czujniki jasności otoczenia, dzięki czemu mogą automatycznie dostosować poziom jasności obrazu zmniejszając zużycie prądu, co daje najbardziej wymierne rezultaty w okresie jesienno-zimowym.
Więcej uruchomionych procesów to większe obciążenie komputera. Laptop najwięcej prądu pobiera w chwili uruchamiania się, później zużycie spada w momencie wystartowania systemu operacyjnego i wzrasta ponownie podczas włączania dodatkowych procesów.
Warto więc sprawdzić i usunąć niepotrzebne obciążenia. -Zdarza się, że klienci pytają nas jak zoptymalizować sprzęt pracowników. Dell Technologies posiada usługę, która pozwala na przywrócenie ustawień fabrycznych, a w tym wgranie najbardziej optymalnych sterowników. Skorzystanie z tej opcji obniża ilość obciążeń, a tym samym wpływa na zmniejszenie ilości poboru energii – wyjaśnił Rafał Brudnicki z firmy Servers24.pl, która zajmuje się doradztwem i dostawami sprzętu IT, w tym również od Dell Technologies.
Indywidualny tryb oszczędzania energii powinien być dopasowany do trybu pracy i możliwości organizacji. — W laptopach Latitude i Precision pomocna będzie aplikacja Dell Power Manager, dostępna w oprogramowaniu Dell Optimizer 4.0. Pozwala ona na wybór ustawienia akumulatora, które będzie optymalne dla danego sposobu użytkowania systemu. Niektóre funkcje są skupione na przedłużeniu czasu pracy baterii, podczas gdy inne oferują szybszy czas jej ładowania – radził Kamil Jóźwiak.
- Aplikacja to pozwala wymusić także, aby wszystkie komputery w określonych godzinach pracowały wyłącznie na baterii, bez pobierania prądu z sieci, co sprawia, że system operacyjny lepiej zarządza oszczędzaniem energii. A jeżeli laptopy podłączone są na stałe do prądu można ustawić, aby ładowanie ich baterii do pełna odbywało się w nocy, kiedy to obciążenie sieci energetycznych, a czasem także stawka w cenniku, są niższe – dodał.
Starsze technologie to większy pobór prądu – jeżeli komputery pracowników lata świetności mają za sobą, warto rozważyć zmianę na nowsze, bardziej ekologiczne modele. Dlaczego? Bo im wyższa wydajność sprzętu, tym niższy pobór energii. Najnowsze laptopy posiadają większą moc obliczeniową, dzięki czemu są w stanie wykonać określone procesy nawet 2 razy szybciej i przy około 40% obciążeniu.
- Idealnym przykładem będą najnowsze modele z serii Dell Latitude i Dell Precision, wyposażone w procesory Intel Core 13. generacji i najnowsze funkcje Dell Optimizer, które zapewniają nawet 18% oszczędności prądu – powiedział Rafał Brudnicki: - Wśród naszych klientów dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza linia Latitude 7000 i 9000. Modele te posiadają m.in. nową baterię, pozwalającą pracować nawet do 2h dłużej bez ładowania oraz opcjonalny system kamer z funkcją Inteligentnej Prywatności, który potrafi automatycznie wygasić ekran, jeśli użytkownik nie patrzy na laptopa.
Serce operacji informatycznych: serwerownia
Jednak głównym źródłem kosztów energetycznych są obecnie centra danych. Okazuje się bowiem, że emitują one tyle samo CO2 co globalny ruch lotniczy. — Nadal bardzo duża grupa klientów w swojej serwerowni posiada sprzęt, który charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem PUE – wytłumaczył Rafał Szczypiorski, ekspert Dell Technologies. — Dla przykładu, PUE 3 zapewnia organizacji trzykrotnie wyższe rachunki za prąd, porównując do samego zasilania infrastruktury IT. Czyli mamy tu dużo większe koszty operacyjne, ale także większy ślad węglowy – dodał. Jak zatem przygotować serwerownię, która będzie nie tylko wydajna, ale i efektywna energetycznie?
Analiza sytuacji – bardzo ważne na początku jest sprawdzenie, co dokładnie posiada organizacja w swoim data center. Według statystyk, klienci używają średnio tylko 17% mocy procesora, 48% pamięci RAM i 49% przestrzeni dyskowej (wyniki badania przeprowadzonego przez Dell Technologies na 2.7 mln serwerów przy użyciu oprogramowania LiveOptics), co pokazuje, jak wiele zasobów i energii elektrycznej jest każdego dnia marnowanych w organizacji.
Konsolidacja zasobów do nowych platform – na rynku dostępna jest już 16. generacja serwerów Dell Technologies, które pozwalają na zmniejszenie ilości używanych serwerów, bez utraty wydajności. Potencjalne scenariusze oszczędności pokazują, że dziś przy większej mocy obliczeniowej, można zaoszczędzić na zużyciu energii. Przykładem niech będzie migracja z serwerów Dell PowerEdge R730 (z 2014 roku) do Dell PowerEdge R760. Według danych zmiana ta pozwala m.in. na: redukcję ilości serwerów aż o 67% (przejście z 21 maszyn do 7), zmniejszenie zużycia energii o 95,181 kW/h rocznie, zaoszczędzenie 72,301 kg CO2 rocznie, zmniejszenie wpływu termicznego.
Wybór chłodzenia – w serwerach za zużycie prądu odpowiada przede wszystkim procesor (60%), a drugim „prądożernym” zespołem są wentylatory (20% zużycia prądu). — Oczywistym jest, iż organizacje nie mogą pozwolić sobie na utratę wydajności, a tym samym użycie mniejszych procesorów w serwerowni, dlatego warto rozważyć sprzęt posiadający zaawansowane rozwiązania w kontekście efektywnego chłodzenia – radził Rafał Brudnicki z Servers24.pl.
Szczególną uwagę warto zwrócić m.in. na technologię PowerEdge MultiVector Cooling, dostępną w serwerach typu RACK od Dell Technologies, która to kieruje przepływ powietrza do najgorętszych części serwera i zarządza wykorzystaniem wentylatorów w sposób inteligentny – bazując na parametrach termicznych komponentów zainstalowanych i działających w slotach PCIE, czy opcjonalną funkcjonalność chłodzenia serwerów cieczą — Direct Liquid Cooling, wykorzystującą opatentowaną technologię wykrywania wycieków cieczy chłodzącej. — Konstrukcja obudowy nowych serwerów wykorzystująca specjalnie zaprojektowane wentylatory oraz chłodzenie adaptacyjne, zapewniają bardziej efektywne zużycie energii, zwiększając tym samym wydajność energetyczną nawet o 60% w porównaniu z poprzednimi generacjami – mówił Rafał Szczypiorski z Dell Technologies.
Zmiana ustawień – warto również sprawdzić ustawienia serwerów w systemie BIOS i iDRAC (karty zdalnego zarządzania serwerami Dell PowerEdge), które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii poprzez zaimplementowanie profilu DAPC (Dell Advanced Power Control), dla dowolnego obciążenia roboczego, który to profil dynamicznie dostosowuje parametry zasilania w zależności od aktualnych potrzeb systemu, tak aby w okresie bezczynności aplikacji redukować pobór prądu serwera.
Czy warto?
Temat efektywności energetycznej organizacji to nie tylko kwestia odpowiedzialności środowiskowej, ale także strategii biznesowej. Wprowadzanie nawet drobnych usprawnień, optymalizacja procesów i świadome zarządzanie zasobami energetycznymi stanowią klucz do osiągnięcia równowagi między efektywnością operacyjną a zrównoważonym rozwojem. Warto już teraz rozpocząć proces dążenia do większej efektywności energetycznej zarówno w serwerowni, jak również na laptopach pracowników.