Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

HackCarpathia 2024 [FOTO]

mask

6-7 kwietnia Rzeszów stał się areną dla jednego z największych hackathonów w Polsce — HackCarpathia. Wydarzenie, zorganizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, zgromadziło ponad 200 uczestników z całego Podkarpacia. Wiele projektów, w tym tych zwycięskich, powstało w oparciu o AI, a jednym z ważniejszych wyznaczników ich powodzenia było cyberbezpieczeństwo.  

HackCarpathia 2024 [FOTO]

Innowacja, kreatywność i sztuczna inteligencja

HackCarpathia, mając na celu połączenie świata akademickiego z praktycznym i biznesowym, zaoferowało uczestnikom możliwość pracy nad innowacyjnymi projektami przez intensywne 24 godziny.

- Naszą misją jest, aby łączyć świat akademicki oraz praktyczny i biznesowy – hackathony to jedno z narzędzi, które świetnie sprawdza się w tym aspekcie. Od lat tworzyliśmy je na naszej uczelni, teraz zdecydowaliśmy się na zorganizowanie wydarzenia na skalę ogólnopolską – powiedział rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, inicjator HackCarpathia.

Uczestnicy, podzieleni na zespoły, zmierzyli się z wyzwaniami w trzech kategoriach:

  1. Gaming: szeroko rozumiana kreatywność w dziedzinie gier komputerowych.
  2. Inteligentne Specjalizacje Województwa Podkarpackiego, czyli projekty związane z obszarami: lotnictwo i kosmonautyka, poprawa jakości życia i ochrona zdrowia, innowacje w motoryzacji, informacja i telekomunikacja.
  3. Nagroda Specjalna PCI.

To wyjątkowe wydarzenie nie tylko promowało kreatywność i innowacyjność wśród młodych talentów, ale również stanowiło platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń między uczestnikami. Zespoły, składające się z programistów, projektantów i przedsiębiorców, pracowały nieprzerwanie przez całą dobę, aby opracować rozwiązania, które mogłyby przynieść realną zmianę w różnych dziedzinach. Od gier edukacyjnych po zaawansowane systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję, projekty prezentowane na HackCarpathia były dowodem na to, że technologia może być siłą napędową pozytywnych zmian w społeczeństwie.

Warsztaty, prelekcje ekspertów i sesje mentoringowe

Organizatorzy zadbali również o bogaty program towarzyszący, w tym warsztaty, prelekcje ekspertów i sesje mentoringowe, które dostarczały uczestnikom niezbędnej wiedzy i inspiracji do dalszej pracy nad swoimi projektami. Atmosfera współpracy i kreatywnego zmagania z wyzwaniami technologicznymi sprawiła, że HackCarpathia stał się niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich obecnych. Zwłaszcza, że wśród prelegentów znalazły się takie osoby, jak:

  • Martyna Łuszczek, mentor młodzieży w programie E(x)ploryMentor młodzieży w programie E(x)plory, Rada Dzieci i Młodzieży MEiN,
  • Michalina Mróz, asystentka w Katedrze Przedsiębiorczości WSIIZ
  • Kacper Moczarny, specjalista ds. organizacyjnych PCI ProtoLab
  • Jakub Kozioł, prezes PROIDEA, organizator m.in. CONFidence i Oh My Hack
  • Gabriela Piechnik-Czyż, prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIIZ
  • Kamil Bączek, Software Architect w Software Mind
  • Łukasz Bis, dyrektor Centrum Innowacji i Wzornictwa Praktycznego w WSIiZ

Cyberbezpieczeństwo ma znaczenie?

- Mam wrażenie, że przy tych projektach dotyczących inteligentnych specjalizacjach województwa podkarpackiego na pewno studenci będą bardzo dużą wagę przykładali do cyberbezpieczeństwa, które staje się coraz bardziej popularnym trendem w informatyce. Ponieważ jeśli studenci pracują ze sztuczną inteligencją, która zbiera dane, nie zawsze wiemy skąd, nie zawsze studenci skupiają się na tym, jak te dane są tworzone. Dlatego uważam, że cyberbezpieczeństwo w tych projektach będzie miało duże znaczenie i na pewno jurorzy przy ocenie projektów będą zwracali na to uwagę - powiedział nam w trakcie wydarzenia Jakub Boratyn, sekretarz Katedry Przedsiębiorczości WSIIZ i student 3 roku WSIIZ, reprezentujący organizatora od strony teamu studentów.

Zwycięzcy i ich projekty

Zwycięzcy HackCarpathia i ich innowacyjne projekty są doskonałym przykładem, jak młode umysły mogą przyczynić się do rozwoju technologii i zrównoważonego rozwoju. W kategorii Gaming, projekt "Future of Generations" stworzony przez uczniów szkół średnich z Leżajska i Łańcuta, zdobył pierwsze miejsce. Gra komputerowa, w której gracze stają się zarządcami miasta, zmusza do myślenia o ekologicznych i zrównoważonych rozwiązaniach. Przez zabawę, młodzi ludzie uczą się, jak ważne jest odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi i ochrona środowiska.

A ich projekt wygląda właśnie tak:

.

W kategorii Inteligentne Specjalizacje Województwa Podkarpackiego jako zwycięzca wyłonił się projekt "AI X-RAY". Pomysł opracowany przez studentów Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykorzystuje sztuczną inteligencję do efektywniejszego i szybszego skanowania bagażu na lotniskach. Innowacja ta ma potencjał do znacznego zmniejszenia opóźnień w lotach, co jest korzystne zarówno dla linii lotniczych, jak i pasażerów.

Nagroda specjalna Podkarpackiego Centrum Innowacji została przyznana projektowi "LAIght", który wprowadza inteligentne rozwiązanie w zakresie miejskiego oświetlenia. Dzięki wykorzystaniu czujników ruchu, system zapala latarnie tylko wtedy, gdy w ich pobliżu znajdują się ludzie. Projekt, będący dziełem studentów Politechniki Rzeszowskiej, WSIiZ, i Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, obiecuje nie tylko oszczędności energetyczne, ale również zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach miast.

Każdy z tych projektów nagrodzony został kwotą 5 tys. zł.

- Wszystkim serdecznie gratuluję. Jesteśmy z Was bardzo dumni, dziękuję, ze chcieliście pracować przez całą dobę — podsumowała w czasie rozdania nagród dr Barbara Przywara, prorektorka WSIiZ ds. nauczania.

- Pamiętajcie, że hackathon to dopiero początek, bo ważne, aby te pomysły nie zostały tylko na hackathonie, ale ważne, by je kontynuować i rozwijać. Nawet ci, którzy nie otrzymali nagród, mają szansę na to, by swoje pomysły doskonalić i miały szansę zaistnieć i zostały wdrożone - podsumowała Timea Sulenta Pluta, dyrektor programowy PCI.

Fot. Joanna Gościńska

Oceń artykuł

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa