Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Igrzyska Olimpijskie. Atak ransomware na Grand Palais

Igrzyska Olimpijskie. Atak ransomware na Grand Palais

Cyberatak na Grand Palais i powiązane muzea nie wpłynął na przebieg olimpijskich zawodów w szermierce i taekwondo – poinformowała agencja Reuters.

Dobroczynnie NTHW
Igrzyska Olimpijskie. Atak ransomware na Grand Palais

Śledztwo w sprawie ataku ransomware

Francuska policja zajmująca się cyberprzestępczością prowadzi intensywne śledztwo w sprawie ataku ransomware, który miał miejsce na Grand Palais w Paryżu. W tej słynnej hali wystawowej odbywają się aktualnie zawody olimpijskie w szermierce i taekwondo. Choć cyberprzestępcy twierdzą, że celem ich ataku był centralny system komputerowy instytucji, to incydent nie wpłynął na przebieg zawodów. Prokuratorzy poinformowali, że zainfekowane systemy przetwarzają również dane dotyczące 40 małych muzeów powiązanych z Grand Palais.

Według informacji podanych przez Radio Franceinfo, na które powołuje się Reuters, napastnicy zażądali okupu, grożąc opublikowaniem uzyskanych danych finansowych w internecie, jeśli nie otrzymają określonej sumy pieniędzy w ciągu 48 godzin. Incydent wzbudził poważne obawy o bezpieczeństwo danych finansowych i operacyjnych instytucji kulturalnych we Francji. Pomimo tych groźb, funkcjonowanie Grand Palais oraz innych zarządzanych przez „Réunion des musées nationaux — Grand Palais” muzeów nie zostało zakłócone.

Reakcja francuskich służb i organizacji muzealnej

Francuska organizacja muzealna „Réunion des musées nationaux — Grand Palais” natychmiast zwróciła się do krajowej agencji ds. cyberbezpieczeństwa ANSSI o zbadanie sytuacji. W swoim oświadczeniu organizacja zapewniła, że nie wykryto żadnych wycieków danych i że zarówno Grand Palais, jak i pozostałe 36 zarządzanych przez nią muzeów są otwarte dla zwiedzających jak zwykle. Potwierdzono również, że wydarzenia olimpijskie odbywają się bez zakłóceń.

Atak ransomware na Grand Palais i powiązane z nim muzea podkreśla rosnące zagrożenie, jakie stanowią cyberprzestępcy dla instytucji kulturalnych. Chociaż tym razem udało się uniknąć poważnych zakłóceń, sytuacja ta stawia pytania o przyszłe bezpieczeństwo systemów informatycznych w takich placówkach. Współpraca z ANSSI oraz szybka reakcja „Réunion des musées nationaux — Grand Palais” pokazały, że skuteczne zarządzanie kryzysowe jest możliwe, jednak konieczne są dalsze działania w celu wzmocnienia zabezpieczeń.

Atak na Grand Palais powinien być ostrzeżeniem dla innych instytucji kulturalnych na całym świecie. Potrzeba inwestycji w zaawansowane systemy zabezpieczeń oraz procedury reagowania na incydenty cybernetyczne staje się coraz bardziej oczywista. Zapewnienie ciągłości działania i ochrony danych powinno być priorytetem dla wszystkich organizacji kulturalnych, aby mogły one kontynuować swoją misję bez zakłóceń i zagrożeń ze strony cyberprzestępców.

Francuska policja kontynuuje swoje śledztwo, mając na celu identyfikację i zatrzymanie sprawców ataku. Zorganizowane grupy zajmujące się wymuszeniami i włamaniami do systemów danych stanowią poważne wyzwanie dla organów ścigania na całym świecie. Wzmocnienie międzynarodowej współpracy oraz wymiana doświadczeń w zakresie cyberbezpieczeństwa mogą okazać się kluczowe w walce z rosnącym zagrożeniem.

Ustawa Kamilka

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa