Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECMS) to ogólnoeuropejska kampania edukacyjna organizowana przez agencję ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) z inicjatywy Komisji Europejskiej, mająca na celu budowanie świadomości cyberzagrożeń i promowanie odpowiedzialnego korzystania z internetu wśród wszystkich jego użytkowników, a także dzielenia się dobrymi praktykami w obszarze cyberhigieny. W Polsce projekt koordynowany jest przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Tegorocznym motywem przewodnim były zagadnienia związane z inżynierią społeczną (socjotechniką), czyli wykorzystaniem przez przestępców różnych technik manipulacji stosowanych w kampaniach phishingowych wycelowanych w użytkowników internetu. Hasło przewodnie ECSM 2023 to „Bądź mądrzejszy niż oszust” – zachęcające do mądrego i rozważnego korzystania z internetu.
Rekordowy rok 2023
Tegoroczna kampania Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa przebiła zeszłoroczny wynik polskich inicjatyw, rekordowy na skalę europejską. W tym roku w trakcie trwania polskiej edycji kampanii zgłoszonych zostało 81 inicjatyw edukacyjnych, które dotarły – według szacunków ich organizatorów – do ponad 1,5 miliona osób. Dla porównania – w zeszłym roku zgłoszono 73 projekty edukacyjne, a jeszcze rok wcześniej – 71.

Wśród zgłoszonych inicjatyw znalazły się:
- publikacje materiałów edukacyjnych (np. artykuły w „Security Magazine” czy na blogu KwestiaBezpieczenstwa.pl), część z nich odnaleźć można przez bezpiecznymiesiac.pl
- webinary i lekcje (np. Cyberprofilaktyka 3.0 czy Inteligentne Miasto i ScottieGO! z #kodujzUKE)
- konferencje (np. 5. edycja „Digital Festival”, „Fortinet Security Day 2023” czy „Szanse, wyzwania, zagrożenia – wprowadzenie do problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online”)
- wyzwania, które można podejmować (np. misja PEGI udostępniona przez Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Gier Video, Awareness Game AR-IN-A BOX przeprowadzona przez NASK),
- a także kampanie edukacyjne (np. kampania na temat bezpiecznych płatności realizowana przez NASK we współpracy z CSIRT KNF i CBZC czy „Bądź cyberbezpieczny z Bankiem Spółdzielczym”).
ECSM 2023 – patronaty
Patronat nad ECSM 2023 objęły najważniejsze instytucje podejmujące odpowiedzialność za kwestie cyberbezpieczeństwa i edukacji w tym obszarze:
- Ministerstwo Cyfryzacji
- Ministerstwo Edukacji i Nauki
- Komisja Nadzoru Finansowego
- Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń
- Komendant Główny Policji
- Polskie Towarzystwo Informatyczne
- Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska
- Krajowy Związek Banków Spółdzielczych
- Warszawski Instytut Bankowości

Pamiętaj, miesiąc bezpieczeństwa trwa cały rok
Dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się w 11. edycję kampanii Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, a równocześnie zachęcamy do odwiedzania strony polskiej edycji ECSM.
Zakończenie obchodów Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM) 2023 nie oznacza końca naszych działań. W świecie, w którym zagrożenia cyfrowe ewoluują szybciej niż kiedykolwiek, okres skupienia się na edukacji i prewencji w obszarze cyberzagrożeń trwa w rzeczywistości cały rok. W tym roku ECSM ugruntował zrozumienie, że cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność każdego z nas, od indywidualnych użytkowników po największe korporacje. Dlatego tak ważna jest współpraca z partnerami reprezentującymi różne sektory, tworzącymi treści dla wielu odrębnych grup odbiorców
Z myślą o wszystkich użytkownikach usług cyfrowych, którzy poszukują informacji na temat bezpieczeństwa, na polskiej stronie ECSM utworzona została zakładka Baza Wiedzy oferująca bogaty zbiór darmowych materiałów, które mają na celu podniesienie świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa każdego z nas.
Wśród ostatnio opublikowanych wymienić można:
- poradnik „Internetowe love. Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online”,
- poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023”
Warto korzystać z tych materiałów i troszczyć się o swoje cyberbezpieczeństwo – i to przez cały rok!

“Security Magazine” po raz kolejny dołączyło do ECSM
Po raz drugi nasza redakcja dołączyła do inicjatywy Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, która w Polsce koordynowana jest przez NASK. W ubiegłym roku zgłosiliśmy wydanie październikowe jako nasz wkład w popularyzację wiedzy w temacie cyberzagożeń i jak się przed nimi bronić.
W tym roku zaprosiliśmy do współpracy firmy, z którymi realizowaliśmy już wiele innych projektów. Nasi partnerzy przygotowali inspirujące artykuły i materiały multimedialne dotyczące cyberbezpieczeństwa.
Artykuły z cennymi wskazówkami, poradami i wartościowymi informacjami znalazły się w październikowym wydaniu, materiały multimedialne – w naszych mediach społecznościowych, naszych partnerów i patronów. Przez cały miesiąc prezentowaliśmy materiały z poradami dotyczącymi socjotechnik, w szczególności na jakie zagrożenia zwracać uwagę.

Współpracowaliśmy z firmami i ekspertami:
- Grandmetric,
- Perceptus,
- Marken Systemy Antywirusowe — Bitdefender Polska,
- Adrian Sroka,
- Sygnisoft SA,
- Barracuda,
- Secfense,
- Concept Data
- i Nomios Group.
I w tym miejscu chcę podziękować każdej firmie oraz każdej osobie za jej wkład i chęć dzielenia się wiedzą z naszymi czytelnikami. Współpraca przebiegła znakomicie. Ich determinacja we wspólny projekt to dowód na to, że branża cyberbezpieczeństwa jest otwarta na współpracę. Każdy z naszych partnerów wnosił unikalne doświadczenie oraz swoją perspektywę, co wzbogaciło nasze treści i pozwoliło na głębsze zrozumienie zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem.
Jesteśmy wdzięczni za ich profesjonalizm, gotowość do dzielenia się wiedzą i zaangażowanie w edukowanie społeczności. To dzięki nim nasze wydanie stało się kompendium wiedzy, które nie tylko informowało, ale i inspirowało do dalszego zgłębiania tematu cyberbezpieczeństwa.
Nasza współpraca pokazała, że razem możemy osiągnąć więcej i lepiej służyć naszym czytelnikom, dostarczając im wartościowych i aktualnych informacji. To właśnie dzięki takim partnerstwom możemy stale podnosić poziom świadomości na temat cyberzagrożeń i sposobów ich przeciwdziałania.
Efekty, jakie udało nam się osiągnąć, nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie NASK-PIB oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. To właśnie te organizacje objęły patronatem nasz projekt, co znacznie podniosło jego prestiż i zasięg.
Ich doświadczenie i autorytet w dziedzinie cyberbezpieczeństwa były dla nas nieocenione, a zaangażowanie pozwoliło dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców. Dzięki temu nasza inicjatywa zyskała dodatkowy wymiar i stała się jeszcze bardziej skuteczna w promowaniu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Z jakim efektem?
- 9 firm— tyle dołączyło do naszego projektu wsparcia ECSM 2023
- 2 patronów — którzy wspierali nasze działania w ramach ECSM 2023
- 12 ekspertów — podzieliło się wiedzą i doświadczeniem w wydaniu październikowym
- 17 osób — oprócz ekspertów i łącznie z zespołem redakcyjnym zaangażowało się w tworzenie tego wydania
- 117 stron— liczyło wydanie październikowe
- 34 materiałów multimedialnych — do social mediów dotyczących inżynierii społecznej przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami 62025 — do tylu osób dotarliśmy naszymi kanałami w social mediach (LinkedIn, Facebook)
- 1002 wiadomości — otrzymało e-mail z wydaniem październikowym 359072 — tyle osób dowiedziało się o wydaniu październikowym za pośrednictwem serwisów Polityka Bezpieczeństwa i Dziennik Prawny
- 30004 pobrań — wydania zanotowaliśmy między 6 października a 1 listopada.
W ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa 2023, "Security Magazine" po raz drugi z rzędu aktywnie włączyło się w promowanie świadomości na temat cyberzagrożeń. Nasze październikowe wydanie, wsparte przez NASK oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, stało się platformą edukacyjną, dzięki której udało się dotrzeć do szerokiej publiczności. Nasza współpraca z renomowanymi firmami i ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa zaowocowała stworzeniem wartościowych materiałów.
Dzięki ich profesjonalizmowi, udało się stworzyć kompendium wiedzy, które nie tylko informowało i nadal informuje (bo wydanie można przecież nadal pobrać), ale również inspirowało do dalszego zgłębiania tematu cyberbezpieczeństwa. To doświadczenie utwierdziło nas w przekonaniu, że współpraca i dzielenie się wiedzą są ogromną wartością dla budowania bezpieczniejszej przestrzeni online.