Coraz więcej firm chce czerpać z korzyści, które daje AI
Coraz więcej firm z kluczowych sektorów, takich jak finanse, produkcja i opieka zdrowotna, stara się uzyskać dostęp do korzyści płynących ze sztucznej inteligencji i wzmacniać generatywną sztuczną inteligencję. Jednak według Intela tylko 10 procent wszystkich firm pomyślnie wdrożyło dotychczas sztuczną inteligencję.
Firma zamierza przyspieszyć to przejście, oferując chipy Gaudi 3, które według Intel są cztery razy szybsze niż ich poprzednik, Gaudi 2, i zapewniają znaczący krok w zakresie szkoleń w zakresie sztucznej inteligencji dla firm.
- Innowacje rozwijają się w niespotykanym dotąd tempie, a wszystko to możliwe dzięki krzemowi – a każda firma szybko staje się firmą zajmującą się sztuczną inteligencją. Intel wprowadza sztuczną inteligencję do całego przedsiębiorstwa, od komputerów PC, przez centra danych, aż po urządzenia brzegowe – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny firmy Intel Pat Gelsinger.
Dominującym graczem na rynku sprzętu do uczenia dużych modeli językowych jest Nvidia, która obecnie zajmuje około 80 procent procesorów graficznych na rynku AI. Większość przedsiębiorstw do szkolenia dużych modeli językowych korzysta z karty Nvidia H100, która kosztuje około 40 000 dolarów. Przewiduje się, że procesor Intel Gaudi 3 w porównaniu do Nvidia H100 zapewni średnio o 50% krótszy czas uczenia się w przypadku modeli Llama2 i będzie bardziej energooszczędny.
Gaudi 3 będzie dostępny dla producentów OEM – w tym Dell Technologies, Hewlett Packard Enterprise, Lenovo i Supermicro – w drugim kwartale 2024 r. Pozostałe firmy będą mogły go kupić w trzecim kwartale. Firma nie podała ceny akceleratora procesora AI Gaudi 3.
Dlaczego firmy tak chętnie sięgają po AI?
Zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie nie jest niczym nowym. Firmy od lat korzystają z technologii sztucznej inteligencji, aby obniżać koszty i zwiększać wydajność. Jednak niedawny wzrost rynku generatywnej sztucznej inteligencji pomógł AI stać się głównym nurtem technologii biznesowej. W szczególności duże modele językowe (LLM), takie jak ChatGPT i Midjourney, pomagają zwiększyć wskaźniki wykorzystania sztucznej inteligencji.
Według najnowszych danych 35% światowych firm deklaruje wykorzystanie AI w swojej działalności. Warto zauważyć, że 42% firm zgłosiło eksplorację wykorzystania sztucznej inteligencji w swojej firmie. Ponad 50% firm planuje wdrożyć technologie AI w 2024 r.
Oznacza to, że ponad 77% firm korzysta lub bada wykorzystanie sztucznej inteligencji. Na całym świecie istnieje 333,34 miliona firm, co oznacza, że ponad 250 milionów firm korzysta lub bada sztuczną inteligencję w swojej działalności biznesowej. W 2017 r. tylko 20% firm włączyło sztuczną inteligencję do swoich ofert produktów i operacji biznesowych. Jednak 72% tych firm uważało, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na ich działalność w ciągu 5 lat.
W ciągu ostatnich pięciu lat wykorzystanie sztucznej inteligencji wyrównało się i ustabilizowało po szybkim wzroście w latach 2017–2018. Jednak prawdopodobnie szybko wzrośnie, gdy dostępne będą dane z 2023 r.
W I kwartale 2022 r. uruchomiono 688 nowych startupów AI. W I kwartale 2023 r. uruchomiono jedynie 269 startupów AI. Oznacza to spadek o 69% rok do roku. Odnotowano jednak 300% wzrost liczby małych, ładowanych produktów AI wprowadzonych na rynek w pierwszym kwartale 2023 r. Kolejną liczbą, która ma wzrosnąć, jest liczba miejsc pracy ogółem w branży sztucznej inteligencji. W 2023 r. 83% startupów AI zatrudniało mniej niż 10 pracowników.