Cyberbezpieczeństwo w sektorze opieki zdrowotnej jest kluczowe dla ochrony danych pacjentów oraz pracowników, ale również stanowi istotny element w utrzymaniu ciągłości świadczenia usług medycznych. Oprócz środków własnych na działania związane z podnoszeniem poziomu cyberbezpieczeństwa można wykorzystać środki dostępne w ramach dofinansowania z NFZ. Dane pacjentów są cennym celem dla cyberprzestępców, a ich utrata lub naruszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.
Jako niezależny ekspert w dziedzinie języka komunikacji marek oraz budowania wizerunku firm czy organizacji we współpracy z jednym z moich klientów, firmą Nomios, która jest partnerem Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber), pokażemy na co placówki medyczne powinny zwrócić szczególną uwagę i jaką rolę może odegrać firma doradzająca w zakresie wyboru najlepszych cyberzabezpieczeń.
Najczęstsze rodzaje cyberataków skierowanych w placówki medyczne
Poniżej przedstawiamy cztery zagrożenia dla infrastruktury informatycznej placówek medycznych, które naszym zdaniem są kluczowe:
- Ataki typu ransomware polegają na zaszyfrowaniu danych przez cyberprzestępców, którzy nas-tępnie żądają okupu za ich odszyfrowanie. Tzw. „phishing” polegający na tym, że przestępcy próbują nakłonić użytkowników do podania swoich danych logowania lub innych wrażliwych informacji. Phishing jest krokiem wstępnym ataków ransomware czy wyprowadzenia danych z orga-nizacji – faktycznie chodzi o podanie danych lub pobranie i uruchomienie oprogramowania typu malware).
- Ataki na urządzenia IoT, z których korzysta wiele placówek medycznych. Do takich urządzeń należą przede wszystkim monitory pacjentów czy urządzenia do pomiaru parametrów życiowych. Te oraz inne urządzenia mogą być podatne na ataki, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone. Naruszenie danych, cyberprzestępcy mogą próbować włamać się do systemów, aby uzyskać dostęp do wrażliwych danych pacjentów. Dane te są wykradane m.in. aby uzyskać od ofiary okup.
Dlaczego Twoja placówka powinna skorzystać z dofinansowania NFZ?
Zarządzenie nr 108/2023/DI z dnia 14 lipca 2023 roku wprowadza szereg zmian, które mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego u świadczeniobiorców. Zmiany obejmują m.in. możliwość finansowania działań dotyczących miejsc, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej. Warto skorzystać z tej możliwości, by zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów oraz pracowników.
Kluczowe obszary, które należy zabezpieczyćOchrona danych pacjentów
Placówki medyczne gromadzą ogromne ilości wrażliwych danych, które są atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Właściwe ich zabezpieczenie jest nie tylko kwestią zgodności z prawem, ale przede wszystkim etyczną odpowiedzialnością wobec pacjentów.
Wyróżniamy dwa rodzaje zagrożeń dla wrażliwych danych pacjentów. Jednym z nich jest atak, który zmierza do utraty danych pacjentów np. ransomware. Drugim natomiast jest nieautoryzowany wyciek, będący skutkiem włamania lub nieodpowiedniego zarządzania danymi i ich przechowywania przez pracownika placówki. Dofinansowanie pozwoli na zainwestowanie w najnowsze technologie i praktyki, które zapewnią ochronę tych danych.
Zapewnienie ciągłości działania
Ataki cybernetyczne mogą prowadzić do paraliżu działalności placówek medycznych, co zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu pacjentów. Dzięki dodatkowym środkom pieniężnym placówki mogą zainwestować w systemy, które pomogą im szybko reagować na incydenty i minimalizować ich wpływ na działalność.
Uniknięcie kar finansowych
W przypadku jakiegokolwiek, nawet najmniejszego wycieku danych, placówki mogą zostać obciążone dotkliwymi karami finansowymi. Dodatkowo, pacjenci, których dane zostały naruszone, mogą składać pozwy sądowe. Dofinansowanie pozwoli placówkom na zainwestowanie w systemy i praktyki, które zminimalizują ryzyko takich incydentów.
3 główne elementy skutecznej i bezpiecznej infrastruktury placówek medycznych
Bezpieczeństwo teleinformatyczne w placówkach medycznych opiera się na trzech głównych elementach: zabezpieczeniach technicznych, procedurach bezpieczeństwa i szkoleniach dla personelu. Wybór odpowiednich narzędzi i rozwiązań jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego. Warto skonsultować się z ekspertami, takimi jak firma Nomios, aby dowiedzieć się, które rozwiązania będą najlepsze dla Twojej placówki.
Tworzenie i utrzymanie systemów kopii zapasowych
To najczęściej proponowane rozwiązanie, które skutecznie zabezpieczy infrastrukturę placówki medycznej. W przypadku ataku ransomware, systemy kopii zapasowych umożliwiają szybkie przywrócenie danych bez konieczności płacenia okupu.
Polityka DLP
Głównym zadaniem rozwiązania DLP (Data Loss Prevention) jest zapewnienie poufności danych wrażliwych poprzez unikanie przypadkowej lub złośliwej utraty tych danych. Zapobiega to sytuacjom takim jak nieautoryzowany wyciek wrażliwych danych pacjentów.
Utworzenie lub outsourcing SOC
Security Operations Center odpowiada za nadzorowanie działań związanych z bezpieczeństwem. Firma Nomios oferuje organizacjom wsparcia zewnętrznych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy monitorują środowisko chmury, urządzenia, logi oraz sieć pod kątem zagrożeń. Jest to idealne rozwiązanie, gdy w placówce brak środków na utworzenie własnego zespołu SOC.
SIEM
System SIEM (Security Information and Event Management) potrafi pobierać dane z rozmaitych systemów lub użyć oddzielnej platformy zarządzania logami do utworzenia pojedynczego ekranu monitoringu. Takie rozwiązanie ułatwia wydajną współpracę między zespołami i ciągły monitoring w czasie rzeczywistym. Cały system zabezpieczeń i sieci przedsiębiorstwa jest ze sobą skorelowany. Umożliwia to również nieprzerwane raportowanie zgodności.
Szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla personelu
Niestety, to właśnie ludzie są najczęściej wykorzystywanym wektorem ataku, a jednocześnie to czynnik ludzki może również doprowadzić do wycieku danych. Najbardziej wartościowe regularne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa skutecznie obniżają ryzyko ataku poprzez phishing, inżynierię społeczną i inne taktyki.
Regularne audyty bezpieczeństwa cyfrowego
Pomagają w identyfikacji potencjalnych luk w zabezpieczeniach i zapewnić, że wszystkie systemy są aktualne i skonfigurowane prawidłowo. Plan reagowania na incydenty, tzw.: „Damage Control” Nawet z najlepszymi zabezpieczeniami, istnieje zawsze ryzyko wystąpienia zdarzenia bezpieczeństwa. Ważne jest, aby mieć plan reagowania na incydenty, który określa, jak należy reagować na potencjalne ataki, jak komunikować się z pacjentami i jak powrócić do normalnej działalności. Część z tych obszarów może być finansowana za pomocą dodatkowych środków z NFZ przeznaczonych na zwiększenie cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych.
Zadbaj o swoich pacjentów oraz pracowników
Partner programu PWCyber, firma Nomios, dysponuje niezbędnym doświadczeniem i wiedzą, aby pomóc Twojej placówce w zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Przede wszystkim stawia na wątek edukacyjny w docieraniu do grup odbiorców lub potencjalnych klientów. Jak zaznacza sama firma, która pełni rolę podmiotu doradczo-wdrożeniowego we współpracy, najlepszą prewencją przed jakąkolwiek formą cyberataku jest świadomość istniejącego zagrożenia wśród personelu. Jak podkreślają specjaliści z Nomios „Regularne aktualizacje systemów, szkolenia dla personelu i inwestycje w odpowiednie technologie mogą znacznie zredukować ryzyko ataku.”