Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Konieczna aktualizacja produktów Fortinet

Konieczna aktualizacja produktów Fortinet

Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski wydał rekomendację dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa dotyczącą bezzwłocznej aktualizacji produktów Fortinet. W rekomendacji znalazła się także informacja o wyłączeniu z eksploatacji urządzeń dla wersji oprogramowania Fortinet, które nie mają wsparcia (status End of Life).

Dobroczynnie NTHW

Rekomendacja Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa

Rekomendacja została wydana na podstawie art. 33 ust. 4a ustawy dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz.U. 2023 poz. 913 i 1703), po uprzednich konsultacjach z zespołami CSIRT poziomu krajowego oraz zasięgnięciu opinii Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Rekomendacja obejmuje bezzwłoczną aktualizację produktów Fortinet do najnowszych dostępnych wersji dla danej linii FortiOS/FortiProxy oraz FortiClientEMS. Mowa tu o:

  • FortiOS/FortiProxy – 7.4.3
  • FortiOS/FortiProxy – 7.2.8
  • FortiOS/FortiProxy – 7.0.14
  • FortiOS/FortiProxy – 6.4.15
  • FortiClientEMS – 7.2.3
  • FortiClientEMS – 7.0.11

W rekomendacji Krzysztofa Gawkowskiego zalazła się również informacja o wyłączeniu z eksploatacji urządzeń dla wersji oprogramowania Fortinet, które nie mają wsparcia (status End of Life). Pełnomocnik przeprowadził konsultację w powyższym zakresie z CSIRT MON, CSIRT NASK oraz CSIRT GOV, na podstawie której została potwierdzona możliwość wystąpienia incydentu krytycznego w przypadku niezastosowania się do przedstawionej rekomendacji.

Czym jest krajowy system bezpieczeństwa?

Krajowy system cyberbezpieczeństwa ma na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym, w szczególności :
  • niezakłóconego świadczenia usług kluczowych i usług cyfrowych

  • osiągnięcie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych służących do świadczenia tych usług.

Budowany system obejmuje operatorów usług kluczowych (m.in.: z sektora energetycznego, transportowego, zdrowotnego i bankowości), dostawców usług cyfrowych, zespoły CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) poziomu krajowego, sektorowe zespoły cyberbezpieczeństwa, podmioty świadczące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, organy właściwe do spraw cyberbezpieczeństwa oraz pojedynczy punkt kontaktowy do komunikacji w ramach współpracy w Unii Europejskiej w dziedzinie spraw cyberbezpieczeństwa. Operatorzy usług kluczowych są zobowiązani do wdrożenia skutecznych zabezpieczeń, szacowania ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem oraz przekazywania informacji o poważnych incydentach oraz ich obsługi we współpracy z CSIRT poziomu krajowego. Wymienione podmioty są również zobowiązane do wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo świadczonych usług, obsługi i zgłaszania incydentów oraz udostępniania wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa. Do krajowego systemu cyberbezpieczeństwa będą również włączone organy administracji publicznej, a także przedsiębiorcy telekomunikacyjni – w sposób zharmonizowany z istniejącymi uregulowaniami w tym zakresie.

Wymaganiami z zakresu cyberbezpieczeństwa zostali także objęci dostawcy usług cyfrowych, czyli internetowe platformy handlowe, usługi przetwarzania w chmurze i wyszukiwarki internetowe. Z racji międzynarodowej specyfiki tych podmiotów, obowiązki dla dostawców usług cyfrowych są objęte zharmonizowanym na poziomie UE reżimem regulacyjnym. Ustawa odwołuje się tutaj do decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej.

 

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa