Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Kto kryje się za milionowymi oszustwami internetowymi?

Kto kryje się za milionowymi oszustwami internetowymi?

Dziesięcioro podejrzanych zostało aresztowanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Bydgoszczy za zaangażowanie w rozległą działalność oszukańczą związaną z prowadzeniem fałszywych sklepów internetowych.   

Ustawa Kamilka

Straty sięgają milionów

Schemat działania przestępców w tej sprawie był wyrafinowany i skuteczny. Obejmował zakładanie fikcyjnych sklepów na jednym z popularnych serwisów internetowych przeznaczonych do handlu elektronicznego. Te stworzone na potrzeby oszustwa platformy sprzedażowe były tak wykonane, by przyciągnąć nabywców.

W ramach śledztwa zidentyfikowano około 80 takich fałszywych sklepów, które wykorzystywano do przestępczych transakcji na dużą skalę. Liczba pokrzywdzonych, którzy dokonali zakupów w tych sklepach, sięgała około 6700 osób. Śledczy oszacowali, że w wyniku tych działań oszukańczych straty finansowe wyniosły kilka milionów złotych, co świadczy też o znaczącej skali i zorganizowanym charakterze tej cyberprzestępczej operacji.  

Materiał dowodowy zgromadzony przez funkcjonariuszy Zarządu w Bydgoszczy został skrupulatnie i rzetelnie przeanalizowany, a to umożliwiło identyfikację osób podejrzanych o udział w tej przestępczej działalności.  

- W toku czynności realizacyjnych, przy wsparciu innych jednostek CBZC w Gdańsku i Olsztynie, a także Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Elblągu na polecenie prokuratora nadzorującego postępowanie dokonano zatrzymania 10 osób, spośród których 2 zostały zatrzymane na lotnisku Chopina w Warszawie bezpośrednio podczas powrotu z urlopu - przekazał podkom. Marcin Zagórski z Zespołu Prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Dowody i zarzuty w śledztwie dotyczącym cyberprzestępczości

Podczas przeszukań mieszkań osób zatrzymanych w ramach śledztwa dotyczącego cyberprzestępczości, policja odkryła zaawansowaną infrastrukturę informatyczną używaną do prowadzenia nielegalnych działań. Dodatkowo, w lokalach znaleziono narkotyki, fałszywe dokumenty tożsamości oraz gotówkę.

Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy postawił zatrzymanym poważne zarzuty dotyczące uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej i licznych oszustw internetowych. Na podstawie wniosku prokuratury Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec pięciu z podejrzanych.

Obecnie trwa zbieranie dalszych materiałów dowodowych, a śledczy nie wykluczają możliwości rozszerzenia zarzutów przeciwko zatrzymanym osobom, co może przyczynić się do dalszego rozwoju sprawy.

Fot. CBZC

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa