Straty sięgają milionów
Schemat działania przestępców w tej sprawie był wyrafinowany i skuteczny. Obejmował zakładanie fikcyjnych sklepów na jednym z popularnych serwisów internetowych przeznaczonych do handlu elektronicznego. Te stworzone na potrzeby oszustwa platformy sprzedażowe były tak wykonane, by przyciągnąć nabywców.
W ramach śledztwa zidentyfikowano około 80 takich fałszywych sklepów, które wykorzystywano do przestępczych transakcji na dużą skalę. Liczba pokrzywdzonych, którzy dokonali zakupów w tych sklepach, sięgała około 6700 osób. Śledczy oszacowali, że w wyniku tych działań oszukańczych straty finansowe wyniosły kilka milionów złotych, co świadczy też o znaczącej skali i zorganizowanym charakterze tej cyberprzestępczej operacji.
Materiał dowodowy zgromadzony przez funkcjonariuszy Zarządu w Bydgoszczy został skrupulatnie i rzetelnie przeanalizowany, a to umożliwiło identyfikację osób podejrzanych o udział w tej przestępczej działalności.
- W toku czynności realizacyjnych, przy wsparciu innych jednostek CBZC w Gdańsku i Olsztynie, a także Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Elblągu na polecenie prokuratora nadzorującego postępowanie dokonano zatrzymania 10 osób, spośród których 2 zostały zatrzymane na lotnisku Chopina w Warszawie bezpośrednio podczas powrotu z urlopu - przekazał podkom. Marcin Zagórski z Zespołu Prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Dowody i zarzuty w śledztwie dotyczącym cyberprzestępczości
Podczas przeszukań mieszkań osób zatrzymanych w ramach śledztwa dotyczącego cyberprzestępczości, policja odkryła zaawansowaną infrastrukturę informatyczną używaną do prowadzenia nielegalnych działań. Dodatkowo, w lokalach znaleziono narkotyki, fałszywe dokumenty tożsamości oraz gotówkę.
Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy postawił zatrzymanym poważne zarzuty dotyczące uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej i licznych oszustw internetowych. Na podstawie wniosku prokuratury Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec pięciu z podejrzanych.
Obecnie trwa zbieranie dalszych materiałów dowodowych, a śledczy nie wykluczają możliwości rozszerzenia zarzutów przeciwko zatrzymanym osobom, co może przyczynić się do dalszego rozwoju sprawy.
Fot. CBZC