Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Licealiści wygrywają hackathon

Licealiści wygrywają hackathon

Ponad 200 uczestników z 10 krajów, 24 godziny intensywnej pracy i jeden wspólny cel – stworzyć innowacyjne projekty, które zmienią świat. HackCarpathia po raz drugi połączyła technologię, młodość i ambicję.

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Międzynarodowa rywalizacja i lokalny entuzjazm

Rzeszów znów stał się stolicą technologicznych innowacji. W Podkarpackim Centrum Innowacji odbyła się druga edycja HackCarpathia – największego hackathonu w regionie, który z roku na rok zyskuje coraz większy zasięg i renomę. Tym razem wydarzenie miało nie tylko ogólnopolski, ale również międzynarodowy wymiar. Do rywalizacji stanęło ponad 200 osób z dziesięciu krajów, a wśród nich także reprezentanci partnerskich uczelni z Niemiec i Włoch, uczestniczący w ramach projektu SUNRISE. Już od sobotniego poranka atmosfera w PCI była naładowana energią. Organizatorzy zadbali o wszystko – od uroczystego rozpoczęcia z udziałem lokalnych władz i partnerów, po miejsce sprzyjające kreatywności, komfortowy catering i – co najważniejsze – ambitne wyzwania. W tej edycji uczestnicy zmierzyli się z trzema obszarami tematycznymi: związanym z liniami lotniczymi LOT, wyzwaniem dronowym oraz tzw. wyzwaniem otwartym, którego motywem przewodnim była troska o osoby starsze. Choć wyobraźnia uczestników nie znała granic, to czas był ich największym wrogiem. Mieli zaledwie 24 godziny na opracowanie koncepcji, zaprogramowanie rozwiązań i przygotowanie prezentacji projektów. W tym czasie zużyto dziesiątki kartonów pizzy, setki pączków i litry kawy. Efekt? Aż 50 innowacyjnych pomysłów, z których część może wkrótce trafić na rynek.

CyberOpiekun podbija serca i jury

Najwięcej emocji wzbudziła otwarta część hackathonu, której projekty oceniano podczas uroczystej gali w Filharmonii Podkarpackiej. Publiczność oraz jury składające się z przedstawicieli administracji publicznej, uczelni i sektora prywatnego, oceniało cztery finałowe zespoły. Ich zadaniem było zaprezentowanie rozwiązań odpowiadających na potrzeby seniorów – od narzędzi wspomagających codzienne funkcjonowanie, po innowacyjne aplikacje zwiększające bezpieczeństwo osób starszych. Zwycięzcą tej rywalizacji zostali licealiści z Mielca – Marlena Guła i Michał Szczygieł – którzy stworzyli projekt CyberOpiekun. Młodzi twórcy nie tylko zachwycili jury, ale także zdobyli uznanie publiczności. Ich sukces był tym bardziej spektakularny, że pokonali zespoły z dużych uczelni technicznych i międzynarodowych partnerów. W nagrodę otrzymali 10 tysięcy złotych oraz urządzenia YubiKey 5 NFC.

Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy nie kryli satysfakcji. HackCarpathia po raz drugi udowodniła, że Podkarpacie może być centrum nowoczesnych technologii i młodego talentu. Na gali nie zabrakło też akcentów artystycznych – oprawę muzyczną zapewnili wokalistka Diana Dubenska oraz gitarzysta Tomasz Stężalski. Za realizacją wydarzenia stało wiele instytucji i partnerów. Ministerstwo Cyfryzacji oraz GovTech Polska reprezentowali sektor publiczny, strategicznie wsparły je także Polskie Linie Lotnicze LOT. Współorganizatorzy i sponsorzy z sektora prywatnego i akademickiego nie kryją, że już trwają rozmowy o kolejnej edycji. Organizatorzy zapewniają – HackCarpathia wróci w przyszłym roku, jeszcze większa, jeszcze mocniejsza i jeszcze bardziej międzynarodowa.

Fot. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie 

Ustawa Kamilka

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa