Międzynarodowa rywalizacja i lokalny entuzjazm
Rzeszów znów stał się stolicą technologicznych innowacji. W Podkarpackim Centrum Innowacji odbyła się druga edycja HackCarpathia – największego hackathonu w regionie, który z roku na rok zyskuje coraz większy zasięg i renomę. Tym razem wydarzenie miało nie tylko ogólnopolski, ale również międzynarodowy wymiar. Do rywalizacji stanęło ponad 200 osób z dziesięciu krajów, a wśród nich także reprezentanci partnerskich uczelni z Niemiec i Włoch, uczestniczący w ramach projektu SUNRISE. Już od sobotniego poranka atmosfera w PCI była naładowana energią. Organizatorzy zadbali o wszystko – od uroczystego rozpoczęcia z udziałem lokalnych władz i partnerów, po miejsce sprzyjające kreatywności, komfortowy catering i – co najważniejsze – ambitne wyzwania. W tej edycji uczestnicy zmierzyli się z trzema obszarami tematycznymi: związanym z liniami lotniczymi LOT, wyzwaniem dronowym oraz tzw. wyzwaniem otwartym, którego motywem przewodnim była troska o osoby starsze. Choć wyobraźnia uczestników nie znała granic, to czas był ich największym wrogiem. Mieli zaledwie 24 godziny na opracowanie koncepcji, zaprogramowanie rozwiązań i przygotowanie prezentacji projektów. W tym czasie zużyto dziesiątki kartonów pizzy, setki pączków i litry kawy. Efekt? Aż 50 innowacyjnych pomysłów, z których część może wkrótce trafić na rynek.
CyberOpiekun podbija serca i jury
Najwięcej emocji wzbudziła otwarta część hackathonu, której projekty oceniano podczas uroczystej gali w Filharmonii Podkarpackiej. Publiczność oraz jury składające się z przedstawicieli administracji publicznej, uczelni i sektora prywatnego, oceniało cztery finałowe zespoły. Ich zadaniem było zaprezentowanie rozwiązań odpowiadających na potrzeby seniorów – od narzędzi wspomagających codzienne funkcjonowanie, po innowacyjne aplikacje zwiększające bezpieczeństwo osób starszych. Zwycięzcą tej rywalizacji zostali licealiści z Mielca – Marlena Guła i Michał Szczygieł – którzy stworzyli projekt CyberOpiekun. Młodzi twórcy nie tylko zachwycili jury, ale także zdobyli uznanie publiczności. Ich sukces był tym bardziej spektakularny, że pokonali zespoły z dużych uczelni technicznych i międzynarodowych partnerów. W nagrodę otrzymali 10 tysięcy złotych oraz urządzenia YubiKey 5 NFC.
Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy nie kryli satysfakcji. HackCarpathia po raz drugi udowodniła, że Podkarpacie może być centrum nowoczesnych technologii i młodego talentu. Na gali nie zabrakło też akcentów artystycznych – oprawę muzyczną zapewnili wokalistka Diana Dubenska oraz gitarzysta Tomasz Stężalski. Za realizacją wydarzenia stało wiele instytucji i partnerów. Ministerstwo Cyfryzacji oraz GovTech Polska reprezentowali sektor publiczny, strategicznie wsparły je także Polskie Linie Lotnicze LOT. Współorganizatorzy i sponsorzy z sektora prywatnego i akademickiego nie kryją, że już trwają rozmowy o kolejnej edycji. Organizatorzy zapewniają – HackCarpathia wróci w przyszłym roku, jeszcze większa, jeszcze mocniejsza i jeszcze bardziej międzynarodowa.
Fot. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie