Czym jest nowa opcja zgłaszania "Nielegalnych treści"?
– Dzięki funkcji „Nielegalne treści” w aplikacji mObywatel wzmacniamy ochronę dzieci i całego społeczeństwa przed najpoważniejszymi zagrożeniami w sieci. Nowe rozwiązanie pozwala użytkownikom łatwo zgłaszać niepokojące materiały, w tym treści związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Tworzymy narzędzia, które wspierają obywateli w dbaniu o bezpieczną przestrzeń online – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Dzięki usłudze „Bezpiecznie w sieci" użytkownicy mieli do tej pory możliwość szybkiego zgłaszania różnych podejrzanych działań i treści w internecie, takich jak złośliwe strony internetowe, podejrzane wiadomości SMS czy e-maile oraz oszustwa. Proces zgłaszania został zaprojektowany tak, aby był intuicyjny i prosty w obsłudze, maksymalnie ułatwiając użytkownikom korzystanie z tego narzędzia.
Teraz rozszerzono funkcję o możliwość zgłaszania nielegalnych treści, w tym materiałów prezentujących m.in. niepokojące zachowania wobec dzieci. To szczególnie istotne, gdyż liczba zgłoszeń dotyczących wykorzystywania dzieci w sieci rośnie. Jak pokazują dane Dyżurnet.pl, tylko w pierwszej połowie 2024 roku zarejestrowano aż 10,3 tys. zgłoszeń na temat treści związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 2,6 tys. zgłoszeń z całego 2023 roku. „Bezpiecznie w sieci” pozwala użytkownikom bezpośrednio wpływać na poprawę standardów bezpieczeństwa online oraz zwalczać niepożądane zjawiska.
Co dzieje się ze zgłoszeniami? Przekazanie do Dyżurnet.pl
Zgłoszenia są dokładnie analizowane przez zespół ekspertów NASK, czyli Dyżurnet.pl. W razie potrzeby są one przekazywane odpowiednim organom w Polsce lub za granicą. Dyżurnet.pl to grupa ekspertów działająca jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści, szczególnie tych związanych z wykorzystywaniem dzieci. Na mocy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, NASK-PIB został uznany za jeden z Zespołów Reagowania na Incydenty Komputerowe (CSIRT).
Zgłoszenia, zarówno anonimowe, jak i zawierające adres e-mail, będą traktowane równie poważnie. Możliwość anonimowego zgłaszania ma na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa osób, które zdecydują się na podjęcie działania.
– Bardzo ważna w reagowaniu na nielegalne treści jest jak najszybsze podjęcie działań. Jest to możliwe, dzięki temu, że każdy z nas może podjąć reakcję i w łatwy sposób zgłosić potencjalnie nielegalne treści do Dyżurnet.pl – powiedziała Martyna Różycka kierowniczka Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl NASK.
Jak skorzystać z funkcji zgłaszania Nielegalnych treści?
Aby skorzystać z opcji zgłaszania nielegalnych treści, trzeba mieć zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji mObywatel (wersja 4.45 lub nowsza) oraz mieć w niej potwierdzoną tożsamość, co oznacza dodanie dokumentu, takiego jak mDowód. W kolejnym kroku należy wybrać z listy usług opcję „Bezpiecznie w sieci.” Następnie, na ekranie głównym tej usługi, należy kliknąć „Zgłoś incydent,” a potem wybrać „Nielegalne treści.” Po zapoznaniu się z informacjami, wystarczy kliknąć „Dalej” i podążać za wskazówkami, by na końcu nacisnąć przycisk „Wyślij,” aby zgłoszenie zostało przesłane.
Co istotne, użytkownik sam decyduje, czy zgłoszenie będzie anonimowe, czy dołączy swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o postępie sprawy. Aktualizacja aplikacji mObywatel jest udostępniana stopniowo, więc jeśli ktoś nie ma jeszcze możliwości pobrania nowej wersji, powinien chwilę poczekać, ponieważ aktualizacja wkrótce będzie dostępna dla wszystkich. Rekomenduje się korzystanie z najnowszej wersji aplikacji, co gwarantuje dostęp do wszystkich funkcji oraz najnowszych zabezpieczeń.
Usługa „Bezpiecznie w sieci” – trzy kluczowe funkcje
Dzięki „Bezpiecznie w sieci” użytkownicy mogą:
- otrzymywać powiadomienia o zagrożeniach w internecie, co pozwala być na bieżąco z potencjalnymi niebezpieczeństwami,
- zgłaszać podejrzane treści, jak podejrzane SMS-y, e-maile czy fałszywe strony internetowe; dostępna jest również możliwość zgłoszenia anonimowego,
- przeczytać instrukcje dotyczące zgłaszania niepokojących treści, co ułatwia krok po kroku przeprowadzenie całego procesu.
Od momentu uruchomienia usługi 13 sierpnia użytkownicy przesłali już prawie 5 tysięcy zgłoszeń, co świadczy o jej popularności i potrzebie zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.
Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji