Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Ochrona przed podróbkami, botami i optymalizacja cyberseurity

Ochrona przed podróbkami, botami i optymalizacja cyberseurity

Wiele startupów na rynku dostarcza rozwiązania, które pomagają chronić Ciebie i Twoją firmę. Mowa tutaj nie tylko o cyberzagrożeniach, ale nawet ochronie przed podrabianiem produktów. Na które startupy powinieneś zwrócić uwagę?

Veriori – ochrona przed podróbkami

Wywodzące się z Warszawy Verior S.A to startup, który dostarcza system potwierdzający autentyczność Twoich produktów. Działa on na podstawie kodów QR. Jednak po kolei – unikatowy identyfikator VAS umieszczany na każdym produkcie umożliwia śledzenie jego historii – od momentu powstania do zakupu przez klienta. To ważne o tyle, że straty w samym tylko sektorze kosmetyków i higieny osobistej w 2019 roku wzrosły o 10,8 mld zł z powodu podróbek.

A w 2020 roku łączną wartość rynku fałszywek w UE oszacowano na 121 mld euro. Kody QR skanuje się za pomocą specjalnego czytnika lub aplikacji w smartfonie. Dzięki temu w łatwy sposób można potwierdzić autentyczność danego produktu. Zwyczajnie chroni Cię to przed powstawaniem i dystrybucją podróbek. Dzięki temu dbasz też o wizerunek uczciwego i rozsądnego producenta. Takiego, który potrafi ochronić siebie i swojego klienta. To jednak nie koniec. Identyfikator VAS pozwala także na zapisanie informacji, które mogą być przydatne

do działań marketingowych. Skanowanie kodu QR ma też ułatwiać kontakt z obsługą klienta i upraszczać proces składania reklamacji czy wsparcia posprzedażowego. Identyfikatory umożliwiają również analizę danych, np. preferencji klientów, a nawet lokalizację i kontrolę łańcuchów dostaw.

Startup oferuje swoje rozwiązania zwłaszcza sektorowi FMCG, branży rolniczej, przemysłowi farmaceutycznemu czy producentom sprzętu medycznego. Niemniej, jak zapewnia Veriori – identyfikatory można dopasować praktycznie do dowolnej dziedziny. W spółkę zainwestował m.in. fundusz Netrix Ventures. A sam startup współpracuje już, na przykład z IBM, Microsoftem, Zebra itd.

Cyber Quant ochroni Cię przed phishingiem

Phishing to ciągle jedna z najpopularniejszych metod stosowanych przez cyberprzestępców. Cyber Quant wychodzi naprzeciw tym zagrożeniom. Warszawski startup tworzy platformę SEPP (Social Engineering Protection Platform), która ma na celu polepszanie kompetencji pracowników i przeciwdziałanie cyberprzestępstwom.

Jak wskazuje raport MIT w ciągu następnych 10 lat cyberatak i wycieki danych, będą jednym z największych zagrożeń na świecie. W zasadzie – już są niezwykle poważnym. Wszyscy słyszeliśmy historie o zatrzymanych liniach produkcyjnych czy sieciach energetycznych z powodu cyberprzestępstw. A aż 91% cyberataków zaczyna się właśnie od phishingu. Startup pozwala na tworzenie symulacji cyberataków na poszczególne elementy, osoby w firmie. Po każdym takim kontrolowanym ataku, wdrażany jest moduł szkoleniowy i udostępniane podsumowanie.

Cyber Quant specjalizuje się też w OSINT, czyli tzw. białym wywiadzie. Jest to metoda pozwalająca na pozyskiwanie informacji o spółce czy osobie na podstawie jawnych źródeł. Startup dzięki temu wskazuje, które obszary powinieneś chronić w szczególności i gdzie znajdują się Twoje słabe punkty.

Grey Wizard – zabezpiecz się przed złymi botami i DDoSami

Ataki DDoS i złe boty to równie często wykorzystywane metody przez cyberprzestępców, co wspomniany wcześniej phishing. W ekosystemie startupowym jednak nie brakuje rozwiązań, które pozwalają się chronić przed takimi zagrożeniami. Jedną ze spółek oferującą ochronę przed atakami DDoS i złymi botami jest Grey Wizard. To wywodzący się z Poznania startup, założony przez weteranów, którzy brali udział w rozwoju takich platform, jak Allegro czy OLX.

Grey Wizard oferuje całodobową ochronę działającą na zasadzie tzw. reverse proxy. Jest to serwer stojący pomiędzy użytkownikiem a infrastrukturą webową klienta. W końcu strony internetowe są dziś wyjątkowo narażone na cyberataki, a stanowią ważną część każdego biznesu. Rozwiązanie Grey Wizard blokuje złe boty, a przepuszcza tylko te dobre, np. od Google’a. Ponadto platforma chroni przed atakami DDoS i zapewnia bezpieczeństwo stron, aplikacji czy API.

Startup chwali się tym, że na podłączenie i konfigurację ich narzędzia potrzeba zaledwie 5 minut. Ponadto Grey Wizard zapewnia szybki support i nie wymaga specjalnego sprzętu, oprogramowania czy ekspertów do obsługi platformy. Tarcza Grey Wizard przekierowuje ruch HTTP/HTTPS przez warstwę filtrującą, co w praktyce uniemożliwia ataki DDoS każdego rodzaju. Rozwiązanie oparte jest o uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, która stale się uczy.

Co więcej – startup oferuje monitoring w czasie rzeczywistym, który pozwala na podgląd parametrów sieci, użytkowników czy incydentów. Wszystko to w formie map i wykresów. Z usług Grey Wizard korzysta już między inymi Wykop.pl, Smyk, Kinguin czy sklep jubilerski Savicki. Startupów, które mogą zapewnić bezpieczeństwo Twojej firmie, jest znacznie więcej. To tylko kilka przykładów. Pamiętaj, aby dbać o dobro swojej spółki, jak i Twoje własne oraz pracowników.

Oceń artykuł

Jak możesz czytać Security Magazine?

  1. Kliknij w POBIERZ - rozpocznie się pobieranie PDF-a na Twoje urządzenie.
  2. Śledź nasze kanały na Facebooku, LinkedIn i TikTok - tam również udostępniamy informacje na temat wydania
  3. W przystępny sposób korzystaj z lektury za pomocą ISSUU — poniżej.

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa