Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

ONZ przyjmuje pierwszą globalną rezolucję dotyczącą sztucznej inteligencji

ONZ przyjmuje pierwszą globalną rezolucję dotyczącą sztucznej inteligencji

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie przyjęło pierwszą globalną rezolucję w sprawie sztucznej inteligencji, aby zachęcić do ochrony danych osobowych, monitorowania sztucznej inteligencji pod kątem zagrożeń i ochrony praw człowieka – poinformowali amerykańscy urzędnicy.

Ustawa Kamilka

Trzy miesiące negocjacji

Negocjacje w sprawie niewiążącej rezolucji, zaproponowanej przez Stany Zjednoczone i współfinansowanej przez Chiny i 121 innych krajów, trwały trzy miesiące, a także zalecają wzmocnienie polityki prywatności – stwierdzili urzędnicy, informując reporterów przed przyjęciem rezolucji.

„Żeglujemy po wzburzonych wodach dzięki szybko zmieniającej się technologii, co oznacza, że ​​ważniejsze niż kiedykolwiek jest kierowanie się światłem naszych wartości” – powiedział jeden z wyższych urzędników administracji, opisując uchwałę jako „pierwszą w historii prawdziwie globalny dokument konsensusu w sprawie sztucznej inteligencji”

Rezolucja jest najnowszą z szeregu inicjatyw,  z których niewiele jest trwałych – podjętych przez rządy na całym świecie w celu kształtowania rozwoju sztucznej inteligencji w obawie, że może ona zostać wykorzystana m.in. szkody.

„Niewłaściwe lub złośliwe projektowanie, opracowywanie, wdrażanie i wykorzystywanie systemów sztucznej inteligencji […] stwarza ryzyko, które może […] podważyć ochronę, promowanie i korzystanie z praw człowieka i podstawowych wolności” – czytamy w dokumencie. Zapytani, czy negocjatorzy napotkali opór ze strony Rosji lub Chin – państw członkowskich ONZ, które również głosowały za przyjęciem dokumentu – urzędnicy przyznali, że odbyło się „wiele gorących rozmów. […] Jednak aktywnie nawiązaliśmy współpracę z Chinami, Rosją, Kubą i innymi krajami, które często nie zgadzają się z nami w różnych kwestiach.”

„Uważamy, że uchwała zapewnia odpowiednią równowagę między wspieraniem rozwoju a dalszą ochroną praw człowieka” – powiedział jeden z urzędników, który zastrzegał sobie anonimowość.

Pierwsze szczegóły

W listopadzie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i kilkanaście innych krajów zaprezentowały pierwsze szczegółowe międzynarodowe porozumienie dotyczące sposobów ochrony sztucznej inteligencji przed nieuczciwymi podmiotami, naciskając na firmy, aby tworzyły systemy sztucznej inteligencji „bezpieczne z założenia”.

Europa wyprzedziła Stany Zjednoczone, a prawodawcy UE przyjęli w tym miesiącu tymczasowe porozumienie w sprawie nadzorowania technologii, zbliżając się tym samym do przyjęcia pierwszych na świecie przepisów dotyczących sztucznej inteligencji. Administracja Bidena naciskała na prawodawców w sprawie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, ale spolaryzowany Kongres USA nie poczynił żadnych postępów.

Biały Dom starał się zmniejszyć ryzyko związane ze sztuczną inteligencją dla konsumentów, pracowników i grup mniejszościowych, jednocześnie wzmacniając bezpieczeństwo narodowe nowym rozporządzeniem wykonawczym wydanym w październiku.

Podobnie jak rządy na całym świecie, urzędnicy chińscy i rosyjscy chętnie badają wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji do różnych celów. W zeszłym miesiącu Microsoft oświadczył, że przyłapał hakerów z obu krajów korzystających z oprogramowania OpenAI wspieranego przez Microsoft w celu doskonalenia swoich umiejętności szpiegowskich.

 

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa