Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Operator kryptowalut przyznaje się do prania pieniędzy

Operator kryptowalut przyznaje się do prania pieniędzy

Rosyjski operator giełdy kryptowalut przyznał się do prania brudnych pieniędzy. Grozi mu 55 lat pozbawienia wolności.

Ustawa Kamilka

Rosyjski operator kryptowalut zatrzymany

Alexander Vinnik, rosyjski operator nieistniejącej już giełdy kryptowalut BTC-e, przyznał się do zarzutów prania brudnych pieniędzy. Przestępstwa, których się dopuścił, miały miejsce w latach 2011–2017. 44-letni Vinnik, został zatrzymany w Grecji w lipcu 2017 r., a w sierpniu 2022 r. przewieziono go do Stanów Zjednoczonych.

Giełda BTC-e, według oskarżeń, oferowała swoim klientom – w tym cyberprzestępcom z całego świata – możliwość handlu bitcoinami z zachowaniem wysokiego poziomu anonimowości. 

Platforma miała ułatwiać realizację transakcji związanych z różnego rodzaju nielegalnymi działaniami, takimi jak włamania do systemów komputerowych, oszustwa z ransomware, kradzieże tożsamości, korupcja urzędników czy handel narkotykami.

Giełda wykorzystywana do przestępstw?

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował, że przez lata działalności giełda obsłużyła bitcoiny o wartości przekraczającej 4 miliardy dolarów oraz przetworzyła transakcje o wartości ponad 9 miliardów dolarów. Na platformie zarejestrowanych było ponad milion użytkowników, w tym wielu ze Stanów Zjednoczonych.

Co więcej, BTC-e nie była zarejestrowana jako podmiot świadczący usługi pieniężne w Departamencie Skarbu USA, pomimo znaczącej działalności na terenie tego kraju. 

Giełda nie stosowała również obowiązujących przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) oraz zasad KYC, co czyniło ją atrakcyjnym miejscem dla przestępców chcących ukryć swoje środki.

Alexander Vinnik aresztowany

Vinnikowi postawiono szereg zarzutów, w tym prowadzenie nielicencjonowanej firmy świadczącej usługi pieniężne, spisek mający na celu pranie pieniędzy, 17 przypadków prania pieniędzy oraz dwa zarzuty dotyczące udziału w nielegalnych transakcjach pieniężnych. 

Zdaniem Departamentu Sprawiedliwości, BTC-e była jednym z głównych narzędzi, za pomocą którego cyberprzestępcy na całym świecie przesyłali, prali i przechowywali dochody pochodzące z przestępstw.

Wysoka kara dla Vinnika

FinCEN, czyli Sieć Egzekwowania Przestępstw Finansowych Departamentu Skarbu USA, nałożyła na BTC-e cywilną karę pieniężną w wysokości 110 milionów dolarów za naruszenie przepisów AML. Co więcej – na samego Vinnika nałożono karę w wysokości 12 milionów dolarów. Ponadto grozi mu do 55 lat pozbawienia wolności.

W 2023 r. pojawił się pomysł ekstradycji Vinnika do Rosji i wymienienie go za amerykańskiego reportera WSJK – Evana Gershkovicha. Tak się jednak nie stało. 

Niestety – cyberprzestępcy ciągle wykorzystują kryptowaluty do ukrywania swoich środków czy właśnie prania brudnych pieniędzy. Dlatego w kontekście transakcji walut cyfrowych trzeba być niezwykle ostrożnym.

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa