Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Oszuści podszyli się pod bank – stracone tysiące złotych

Oszuści podszyli się pod bank – stracone tysiące złotych

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali trzech mężczyzn, którzy podszywając się pod pracownika banku, wyłudzili 60 tysięcy złotych od mieszkanki Lublina. Śledztwo trwa, a kolejne zatrzymania są możliwe.

Ustawa Kamilka

Cyberoszustwo na fałszywego bankiera

Specjaliści od cyberprzestępczości ostrzegają – metody socjotechniczne stosowane przez oszustów są coraz bardziej wyrafinowane. Policjanci CBZC, działając na podstawie własnych ustaleń, zatrzymali trzech mężczyzn na terenie Warszawy, Pruszkowa i Poznania. Zatrzymani, będący obywatelami Ukrainy, doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem mieszkanki Lublina, podszywając się pod pracownika banku. Wykorzystując socjotechnikę, zmanipulowali kobietę, wzbudzając w niej przekonanie, że jej oszczędności są zagrożone. W efekcie przekazała oszustom 60 tysięcy złotych.

Mechanizm działania przestępców był typowy dla tego rodzaju oszustw. Po zdobyciu zaufania ofiary, przekonali ją do przelania środków na wskazane konto, rzekomo w celu ich ochrony przed atakiem cyberprzestępców. W rzeczywistości pieniądze trafiły na rachunki kontrolowane przez sprawców, a ich odzyskanie może być niezwykle trudne.

Funkcjonariusze CBZC przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych, zabezpieczając telefony komórkowe, karty SIM, karty bankowe oraz gotówkę w kwocie ponad 7 tysięcy złotych. Znalezione przedmioty mogą posłużyć do ustalenia dalszych powiązań zatrzymanych z innymi przypadkami oszustw.

Podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Rejonowej Lublin – Południe, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa, za które grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy Lublin – Zachód zdecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch z zatrzymanych na okres trzech miesięcy. Trzeci mężczyzna został objęty dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju i obowiązkiem wpłacenia 7 tysięcy złotych poręczenia majątkowego.

Śledztwo w toku – możliwe kolejne zatrzymania

Analiza zgromadzonego materiału wykazała, że zatrzymani mogą być powiązani z co najmniej dziesięcioma innymi podobnymi przestępstwami. Łączne straty pokrzywdzonych w tych przypadkach szacowane są na ponad 300 tysięcy złotych. Policjanci CBZC prowadzą dalsze czynności, analizując zarówno aktualnie toczące się postępowania, jak i zakończone sprawy w innych jednostkach policji. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa przypominają, by nigdy nie podejmować decyzji finansowych pod presją czasu i zawsze weryfikować tożsamość osób dzwoniących z prośbą o przekazanie pieniędzy. Banki nigdy nie proszą klientów o przelewanie środków na „bezpieczne” konta. Każda taka sytuacja powinna być natychmiast zgłoszona na infolinię banku lub bezpośrednio na policję.

Zdjęcie: CBZC

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa