Gawkowski: "Krok po kroku stajemy się silniejsi"
Inicjatywa Fabryk AI stanowi istotny element unijnej strategii, której celem jest uczynienie Europy globalnym liderem w zakresie sztucznej inteligencji opartej na zaufaniu. Zaprezentowana przez Komisję Europejską we wrześniu 2024 roku, przewiduje utworzenie sieci wyspecjalizowanych ośrodków badawczo-rozwojowych, które będą łączyć superkomputery EuroHPC, zasoby danych oraz kompetencje naukowe i przemysłowe.
„Krok po kroku stajemy się silniejsi i lepiej rozwinięci. Takie inwestycje sprawiają, że Polska stanie się liderem AI w naszym regionie. To dobry dzień dla #AIMadeInPoland” – napisał w serwisie X Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Projekt realizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) otrzyma 200 mln zł (50 mln euro) z funduszy Komisji Europejskiej. Kwota ta zasili polski wkład w rozwój Fabryk AI, który wynosi 340 mln zł i pochodzi z budżetu państwowego. Dzięki tym środkom możliwy będzie dalszy rozwój infrastruktury niezbędnej do realizacji tej inicjatywy.
Polska częścią międzynarodowego konsorcjum
W grudniu 2024 roku Polska, reprezentowana przez ACK Cyfronet, wzięła udział w pierwszym etapie międzynarodowego konkursu. Nasz kraj stał się częścią konsorcjum, które obejmuje także Czechy, Danię, Estonię i Norwegię. Wspólnie tworzymy Fabrykę AI przy fińskim superkomputerze LUMI, co stanowi istotny krok w rozwoju europejskiej współpracy w dziedzinie sztucznej inteligencji.
W lutym 2025 roku w drugim etapie konkursu dofinansowanie otrzymało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH z Krakowa, korzystając z doświadczeń PCSS oraz wsparcia ekspertów z Instytutu IDEAS, planuje przystąpić do kolejnego etapu konkursu na początku maja 2025 roku, starając się o dodatkowe fundusze na rozwój polskiej infrastruktury AI.
Wsparcie dla Fabryk AI stanowi kluczowy element w procesie budowania technologicznej suwerenności Polski. W nadchodzących miesiącach kraj kontynuować będzie inwestycje w przełomowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja oraz technologie kwantowe, które stanowią fundament przyszłego rozwoju technologicznego.
Grafika: Ministerstwo Cyfryzacji