Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Polski zespół Hack The Box. Chcesz dołączyć?

Polski zespół Hack The Box. Chcesz dołączyć?

Cyberbezpieczeństwo już od wielu lat zajmuje jedno z czołowych miejsc w technologii. Wielu ekspertów i pasjonatów dołącza do platform, które umożliwiają rozwój umiejętności i wymianę wiedzy w tej dziedzinie. Michał Błaszczak — jako jedyna osoba, której udało się ukończyć całą platformę Hack The Box — właśnie zebrał polską drużynę, ale miejsca jeszcze są. Jak możesz dołączyć?

Pasja, upór i wytrwałość

Michał Błaszczak, znany w środowisku cyberbezpieczeństwa jako miblak, rozpoczął swoją przygodę z Hack The Box (HTB) z ogromnym entuzjazmem i ciekawością. Zainspirowany możliwościami, jakie oferuje platforma, dołączył do świata wirtualnych wyzwań, chcąc zdobyć umiejętności, które poszerzyłyby jego wiedzę, sposób myślenia, kontakty. Jego pierwsze kroki to determinacja i chęci nauki. Okazało się, że upór w połączeniu z pasją szybko przyniósł efekty i to z nawiązką, choć początki do łatwych nie należały.

“Podczas mojej przygody natrafiłem na maszyny/wyzwania, które sprawiały mi szczególne problemy lub były dla mnie bardzo irytujące. (...) W każdym razie przygoda z Hack The Box była bardzo wyboista, nieraz bardzo mnie wkurzyła. Jednak z każdą nową maszyną stawałem się coraz bardziej uzależniony od zdobywania kolejnych punktów w drodze do ukończenia wszystkiego. (...) Jestem jedną z tych upartych osób i jeśli coś planuję, to to zrobię. Myślę więc, że ta moja cecha osobowości pozwoliła mi wracać do Hack The Box za każdym razem” - napisał na GitHubie Michał Błaszczak w materiale opisującym jego drogę do sukcesu (jakiego? O tym nieco później).

Miblak spędzał długie godziny, analizując problemy, ucząc się nowych technik i metod, które były dla niego zupełnie nowe. Każdy zdobyty punkt, każda rozwiązana maszyna były dla niego nie tylko dowodem na zdobyte umiejętności, ale także motywacją do dalszej pracy. 

Z czasem zaczął osiągać coraz większe sukcesy. Jego umiejętności rosły, a on sam zaczął zyskiwać coraz większe uznanie w społeczności HTB. Wreszcie udało się: jako jedyna osoba do tej pory Michał Błaszczak ukończył platformę w całości.

“Dlaczego to zrobiłem? Nie potrafię wytłumaczyć, może chciałem sobie coś udowodnić, a może było to po prostu uzależnienie od zdobywania doświadczenia (jak w grach). Końcówka tego wyzwania była zdecydowanie bardzo irytująca. (...) Uważam jednak, że mimo licznych momentów irytacji, najważniejszą lekcją na tej platformie było nauczenie się szukania rozwiązania, nauczenie się pokory i nauczenie się szerszego spojrzenia na nietypowe problemy” - spuentował.

W swoim tekście na GitHubie podsumowującym 2 lata gry ukończonej w całości napisał: “Moje osiągnięcie nie miałoby miejsca (przynajmniej nie w tym tempie), gdyby nie ludzie, których spotkałem podczas mojej przygody i z którymi miałem okazję grać. Muszę tutaj podkreślić, że to właśnie dzięki życzliwości wielu osób i chęci poświęcenia czasu na tłumaczenie mi wielu rzeczy udało mi się ukończyć cały Hack The Box. Dużą częścią tego "tortu" jest praca zespołowa podczas rozwiązywania fortec, maszyn lub wyzwań.”

Dołącz do polskiej drużyny na HTB

Miblak jako jedyna osoba, która osiągnęła ten cel, co w rezultacie przyniosło mu ogromne uznanie w społeczności chciał wykorzystać ten sukces do stworzenia drużyny w Polsce. 

- Dzięki temu osiągnięciu zyskałem wiele kontaktów, a także możliwości. Jedną z takich możliwości jest stworzenie pierwszego w Polsce Meetupu HTB. Warto tu dodać że nad takim meetupem czuwa zespół Hack The Box i w ramach takiego eventu zyskujemy dedykowane laboratoria itp. - przekazał nam Michał Błaszczak, dodając: — Do tego jednak potrzebna jest społeczność. Wiem że w Polsce w przeszłości było kilka zespołów na platformie Hack The Box, ale teraz już nie grają. Dlatego postanowiłem zebrać wszystkie osoby, niezależnie od doświadczenia, i stworzyć polską społeczność. 

Jak zaznaczył, oprócz możliwości poznania osób ze świata CTF w ramach takich przyszłych eventów to wszystkie osoby, które dołączą do zespołu będą razem rozwijać swoje umiejętności i te ofensywne jak również defensywne. Dla osób młodych jest to kolejna darmowa okazja do zdobywania wiedzy bez konieczności wydawania pieniędzy na kursy widmo. 

Jak dołączyć? To bajecznie proste, bo wystarczy, że zarejestrujesz się TUTAJ. Na pokładzie jest już ponad kilkadziesiąt osób i grono jest coraz szersze. - Praktycznie codziennie dołączają nowe osoby. Cieszę się z tego bardzo, bo wiem, że meetupy będą pełne osób - zdradził nam twórca polskiej drużyny HTB. 

Wiedza powinna być bezpłatna

Determinacja, cierpliwość i pasja do cyberbezpieczeństwa spowodowały, że Miblak zaczął dzielić się swoją wiedzą z innymi, a to zaowocowało stworzeniem poradników i artykułów na temat rozwiązywania konkretnych wyzwań.

- Sama inicjatywa stworzenia zespołu na platformie Hack The Box jest tak naprawdę kolejnym krokiem stworzenia w cyberświecie czegoś nieco innego niż dotychczas. Dlatego żeby zrozumieć całą idee oraz przyświecający mi cel, trzeba się cofnąć do połowy grudnia 2023 roku. To wtedy rozpoczął się projekt Not The Hidden Wiki - zdradził Michał Błaszczak.

Jak nam przekazał, problemem, który chciał rozwiązać zwłaszcza w polskiej cyberprzestrzeni, był ogromny wysyp „mentorów” oraz płatnych kursów które tak naprawdę albo się nie odbywały albo pokazywały jedynie to, co można znaleźć w helpie narzędzia — za darmo.

- Chciałbym dodać, że osobiście nie mam nic przeciwko płatnym kursom, które są tworzone przez ludzi z pasją i dużą wiedzą na dany temat. Takie kursy są jak najbardziej polecane i sam biorę udział w takich szkoleniach. Osoby, które są już w tej społeczności cybersec jakiś czas, potrafią odróżnić dobry kurs od tego mało wartościowego. Przeciwieństwem są jednak młode osoby, które w dużej mierze nie będą potrafiły tego zrobić. Jeśli tu dodamy te słabe kursy z dość atrakcyjną ceną do 100 zł to wiele takich osób się z pewnością na to skusi i jedynie, co otrzymają, to żal ze straconych pieniędzy — podzielił się swoimi spostrzeżeniami twórca NTHW.

Not The Hidden Wiki to darmowa baza linków, która jest tworzona przez specjalistów, choć nie tylko.

- Każdy może do bazy przesłać linki, które przydały się w nauce. Wszystkie materiały są darmowe i nie wymagają opłat, aby się z nimi zapoznać. Mamy więc ponad 2 tysiące linków posegregowanych na około 40 głównych kategorii, gdzie te z kolei są posegregowane na artykuły, nagrania czy narzędzia. Z biegiem czasu osób zainteresowanych projektem było coraz więcej aż doszliśmy do momentu w którym społeczność tworzy własne artykuły, które są publikowane na naszym GitHubie. Społeczność także stworzyła wyszukiwarkę do linków, którą można znaleźć pod tym adresem - zaznaczył Michał Błaszczak, który część swojego "wolnego" czasu chce poświęcić zarówno na rozwój projektu Not The Hidden Wiki, jak i polskiego zespołu  Hack The Box. 

Do dołączenia do obu tych inicjatyw osobiście gorąco zachęca.

Oceń artykuł

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa