Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Polskie banki odporniejsze na cyberataki

Polskie banki odporniejsze na cyberataki

Dzięki 13 milionom złotych z Krajowego Planu Odbudowy wzmocniony zostanie CSIRT KNF – sektorowy zespół cyberbezpieczeństwa. Cel? Lepsza ochrona banków i klientów przed atakami hakerów i cyfrowymi oszustami.

Dobroczynnie NTHW

Silniejsze fundamenty bezpieczeństwa finansowego

Sektor finansowy od dawna jest jednym z najczęstszych celów cyberprzestępców. Dlatego rozwój sektorowego zespołu cyberbezpieczeństwa CSIRT KNF, który od 2020 roku wspiera instytucje finansowe w odpieraniu ataków i obsłudze incydentów, ma dziś istotne znaczenie. Najnowszy projekt, zasilony kwotą 13 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, ma jeszcze mocniej chronić banki, instytucje finansowe i – co najważniejsze – pieniądze klientów. W praktyce oznacza to budowę nowoczesnego zaplecza technicznego, zwiększenie kompetencji ekspertów CSIRT KNF, a także wdrożenie systemów, które umożliwią natychmiastowe wykrywanie i neutralizowanie zagrożeń. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski nie ma wątpliwości, że inwestycja ta jest niezbędna: – Cyberbezpieczeństwo sektora finansowego to bezpieczeństwo każdej polskiej rodziny i całej gospodarki. Budujemy trwały system ochrony i wspieramy banki w zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Bezpieczniejsza bankowość dla każdego klienta

Projekt zakłada m.in. uruchomienie bardziej zaawansowanego monitoringu zagrożeń, stworzenie systemu szybkiej wymiany informacji pomiędzy instytucjami oraz przygotowanie skutecznych scenariuszy reagowania na incydenty. Dzięki temu banki i inne instytucje finansowe mają być gotowe do odpierania ataków w czasie rzeczywistym. Nie chodzi jednak tylko o technologie i systemy. Ważnym elementem będą szkolenia i warsztaty dla pracowników banków i ekspertów IT, którzy na co dzień pilnują bezpieczeństwa systemów bankowości elektronicznej. Im wyższa świadomość zagrożeń wśród pracowników, tym mniejsze ryzyko powodzenia cyberataków. W planach jest także dostosowanie narzędzi, takich jak moje.cert.pl, do specyfiki sektora finansowego. Przewidziano też audyty bezpieczeństwa i ocenę dojrzałości w metodyce SIM3, co pozwoli zidentyfikować potencjalne luki i skutecznie je zamknąć.

W praktyce wszystko to oznacza jedno – większy spokój dla każdego klienta korzystającego z konta online, aplikacji mobilnej czy bankomatu. Im silniejsza jest cyfrowa tarcza, tym trudniej oszustom wykraść pieniądze i dane osobowe.

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa