Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Rozbita szajka cyberoszustów. Ponad 160 ofiar

Rozbita szajka cyberoszustów. Ponad 160 ofiar

Przestępcy, korzystając z fikcyjnych kont na popularnych portalach, wyszukiwali oferty sprzedaży limitowanych butów sportowych, których ceny sięgały kilku tysięcy złotych. Proponowali opcję przesyłki za pobraniem, wymagając jedynie adresu e-mail do nadania paczki. Fałszywe wiadomości umożliwiały im odbiór przesyłek bez opłaty. Wyłudzone buty sprzedawali ponownie w sieci.

Studia Cyberbezpieczeństwo WSiZ

Skuteczna intryga z fikcyjnymi kontami

- Sprawcy, korzystając z fikcyjnych kont utworzonych na popularnym portalu społecznościowym oraz sprzedażowym wyszukiwali oferty sprzedaży limitowanych wersji butów sportowych renomowanych firm. W wielu przypadkach cena jednej pary butów sięgała kilku tysięcy złotych — przekazał zespół prasowy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Następnie podczas negocjacji przestępcy proponowali opcję przesyłki za pobraniem, którą sami zamawiali i opłacali. Ofiary musiały podać jedynie adres e-mail, na który miała zostać wysłana etykieta do nadania paczki. Przesłane wiadomości były jednak fałszywe, co pozwalało przestępcom odbierać przesyłki bez opłaty. Wyłudzone w ten sposób buty były ponownie sprzedawane w sieci.

Jak podało CBZC, przestępcy działali w ten sposób co najmniej od lutego 2023 roku, wyłudzając kilkaset paczek o wartości ponad 400 tysięcy złotych. Czuli się bezkarni, ponieważ przesyłki zamawiali na fałszywe dane, a przy odbiorze paczek byli zamaskowani, co uniemożliwiało ich identyfikację.

Decydujący cios w grupę przestępczą

Funkcjonariusze CBZC z Krakowa, dzięki skrupulatnemu zbieraniu informacji i ich analizie, wytypowali dwie osoby odpowiedzialne za te czyny. Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, wszczęła śledztwo, włączając do niego ponad 60 wcześniej umorzonych postępowań z całego kraju.

Na polecenie prokuratora, funkcjonariusze CBZC zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który odbierał kolejne trzy wyłudzone przesyłki. Wraz z nim zatrzymano 47-letniego mężczyznę, u którego na posesji ujawniono dziesiątki zniszczonych kartonowych paczek po wyłudzonych butach oraz odzież, w której sprawca odbierał przesyłki. Tego samego dnia zatrzymano jeszcze 18-latka. W trakcie przeszukań zabezpieczono nośniki cyfrowe z licznymi dowodami przestępczej działalności.

Trójka zatrzymanych została doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu. Prokurator przedstawił dwóm nastolatkom blisko 60 zarzutów dotyczących oszustw, a 47-latkowi zarzut paserstwa.

Dwaj młodociani sprawcy uczynili z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu, co znacząco wpłynie na wysokość grożącej im kary. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec nich tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Śledczy kontynuują zbieranie materiału dowodowego, a zarzuty wobec podejrzanych mogą być rozszerzone.

Zaleca się, aby osoby sprzedające lub kupujące przedmioty na portalach sprzedażowych korzystały wyłącznie z mechanizmów wysyłki proponowanych przez te serwisy, aby uniknąć podobnych oszustw.

Jak uniknąć oszustw przy zakupach online?

    1. Kupuj i sprzedawaj tylko na renomowanych portalach z mechanizmami ochrony transakcji.
    2. Zawsze weryfikuj opinie i oceny sprzedawców. Unikaj transakcji z nowymi lub podejrzanie tanimi ofertami.
      1. Nigdy nie zgadzaj się na przesyłki za pobraniem proponowane przez sprzedawcę. Używaj tylko oficjalnych metod wysyłki oferowanych przez platformę.
        1. Nie podawaj prywatnych danych, takich jak adres e-mail czy numer telefonu, bez konieczności.
          1. Uważaj na podejrzane e-maile z linkami do śledzenia przesyłek. Zawsze weryfikuj ich autentyczność.
            1. Zachowuj wszystkie wiadomości i potwierdzenia płatności. Będą przydatne w razie problemów.
            Fot. CBZC
            Dobroczynnie NTHW

            Sprawdź się!

            Powiązane materiały

            Zapisz się do newslettera

            Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
            cyberbezpieczeństwa