Jakie umiejętności i wiedzę powinna mieć osoba, która chce być częścią CBZC? A co za tym idzie, jakimi cechami wyróżnia się policjant zwalczający cyberprzestępczość?
podkom. Krzysztof Wrześniowski: Osoba, która chciałaby pełnić służbę w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, w pionie zwalczania cyberprzestępczości przede wszystkim musi wykazać się m.in. znajomością systemów operacyjnych, sieci komputerowych, czy protokołów internetowych. Zakres wiedzy, jaki obowiązuje kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w CBZC w pionie do walki z cyberprzestępczością, szczegółowo opisany jest na naszej stronie internetowej cbzc.policja.gov.pl w zakładce dotyczącej rekrutacji.
Policjanci pełniący służbę w CBZC posiadają bogaty zasób wiedzy na tematy z zakresu nowych technologii, narzędzi oraz technik stosowanych przez cyberprzestępców, gdyż jest to kluczowe przy identyfikacji i zwalczaniu zagrożeń w sieci. Funkcjonariusze CBZC charakteryzują się umiejętnością analizy dużych ilości danych, umiejętnością analizy dowodów elektronicznych. Istotnym aspektem pracy Biura jest komunikacja i współpraca.
Sprawność efektywnej komunikacji zarówno z technicznymi, jak i nietechnicznymi interesariuszami oraz zdolność do pracy w zespole, wymiany informacji i koordynacji działań.
Policjanci zwalczający tego typu przestępczość ciągle się szkolą, podnoszą swoje kwalifikacje i na bieżąco śledzą najnowsze trendy i taktyki stosowane przez przestępców, aby w jeszcze większym stopniu zwalczać tego typu zagrożenia.
Jak wygląda struktura organizacyjna CBZC i jakie są główne działy wewnątrz biura?
K.W.: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest jednostką organizacyjną Policji służby zwalczania cyberprzestępczości, która swe zadania realizuje na obszarze całego kraju.
Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości kieruje Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który podlega Komendantowi Głównemu Policji.
Kierownictwo CBZC stanowią Komendant CBZC, Zastępcy Komendanta, kierownicy komórek organizacyjnych oraz naczelnicy zarządów i wydziałów terenowych które funkcjonują w każdym mieście wojewódzkim w kraju.
W strukturach Biura oprócz komórek zajmujących się bezpośrednim zwalczaniem cyberprzestępczości, funkcjonują komórki organizacyjne związane ze wsparciem realizacji ustawowych zadań CBZC i należą do nich Wydział Wsparcia Logistycznego, Wydział Ogólny, Kadr i Szkolenia, Wydział Kontroli, Wydział Ochrony Informacji Niejawnych, Zespół Międzynarodowej Współpracy Policji, Zespół Wspomagający, Zespół Prasowy, Zespół Prawny, Zespół Wsparcia Psychologicznego oraz Zespół do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Czy mógłby Pan opisać różnorodność stanowisk w CBZC, w tym te, które nie są bezpośrednio związane z informatyką?
K.W.: Do służby w CBZC, przyjmowane są przede wszystkim osoby z wiedzą i umiejętnościami z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych, jednak, aby zwalczanie cyberprzestępczości przebiegało sprawnie i skutecznie, potrzebne jest w tym zakresie również wsparcie policjantów z wyżej wymienionych komórek.
Zastrzec muszę jednak, że komórki z pionu wsparcia są zlokalizowane w centrali CBZC w Warszawie, a więc miejscem pełnienia służby w tym przypadku jest Warszawa. Osoby ubiegające się o przyjęcie do tych komórek przechodzą podstawową rekrutację do Policji na ogólnych zasadach.
Jakie szanse rozwoju zawodowego oferuje CBZC swoim pracownikom, w szczególności w kontekście szkoleń i awansów?
K.W.: Szybkie tempo rozwoju technologicznego i zmiany w świecie cyberprzestępczości sprawia, że w CBZC masz możliwość ciągłego poszerzania umiejętności i zdobywania nowych kwalifikacji. Praca w naszym Biurze umożliwia nawiązywanie kontaktów z innymi profesjonalistami w tej dziedzinie co może być bezcenne zarówno w kontekście kariery jak i wymiany wiedzy i doświadczenia.
Policjanci uczestniczą w szkoleniach organizowanych między innymi przez CEPOL, INTERPOL, EUROPOL, podmioty prywatne oraz jednostki organizacyjne Policji innych krajów takich jak Francja, Włochy, czy USA (FBI, Secret Service).
Funkcjonariusze CBZC aktywnie uczestniczą w studiach podyplomowych w ramach programu NCFI, podnosząc swoją wiedzę i umiejętności w zakresie zwalczania cyberprzestępczości. Studia podyplomowe (NCFI-Nordic Cybercrime Forensic Investigator), realizowane są przez Norweską Szkołę Policji i obejmują kilkanaście modułów tematycznych, obejmujących poszczególne aspekty informatyki śledczej. Studia te mają głównie charakter techniczny.
Udział w szkoleniach zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym, współpraca w zakresie walki z cyberprzestępczością z organami ścigania państw na całym świecie, atrakcyjne zarobki i stabilność zawodowa to tylko nieliczne atuty służby w CBZC.
Praca w dynamicznie rozwijającym się Biurze, dobra atmosfera w teamie, wsparcie kolegów, którzy z pasją i zaangażowaniem wykonują swoje obowiązki sprawia, że służba w CBZC staje się przyjemnością, która przynosi pozytywne, wymierne efekty w postaci zatrzymań osób, które wybrały ciemniejszą stronę sieci.
Jakie trzy rady mógłby Pan dać osobom zainteresowanym karierą w CBZC?
K.W.: Twoja służba może mieć realny wpływ na życie ludzi. Pomagając innym chronić swoje dane i pokazując jak unikać potencjalnych strat finansowych czy osobistych, pomagasz chronić społeczeństwo przed zagrożeniami online.
Skuteczne zwalczanie cyberprzestępczości może przynosić ogromną satysfakcję osobistą i zawodową. Wiedząc, że przyczyniasz się do stania na straży bezpieczeństwa w sieci, masz poczucie, że Twoja praca ma realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Dzięki służbie w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości możesz przyczynić się do kształtowania przyszłości cyfrowego świata, czyniąc go bezpieczniejszym dla wszystkich użytkowników Internetu.
Szczegóły dotyczące rekrutacji do Policji znajdziesz na stronie Praca Policja.
Fot. CBZC