Czym jest kontrola dostępu?
Kontrola dostępu to zespół środków fizycznych i programowych, dzięki którym można zarządzać dostępem poszczególnych osób do pomieszczeń, stref, budynków, a nawet sieci budynków rozmieszczonych na większym obszarze. System kontroli dostępu znajduje zastosowanie także w zarządzaniu wjazdem pojazdów na określony teren.
Takie rozwiązanie można wykorzystać m.in. w biurowcach. Jeżeli w budynku pracuje kilka niezależnych od siebie firm, zarządca obiektu może wprowadzić system kontroli dostępu, dzięki któremu każda osoba pracująca w biurze będzie miała z góry określony dostęp do wybranych miejsc w konkretnym przedziale czasowym. Zarządzanie dostępem jest zautomatyzowane i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich, którzy korzystają z budynku.
W jaki sposób działa kontrola dostępu do drzwi?
W skład systemu kontroli dostępu wchodzą urządzenia oraz oprogramowanie. Urządzenia to m.in. czytniki, które instaluje się w pobliżu wejść czy karty zbliżeniowe, rozwiązania na telefon (z technologią NFC bądź Bluetooth). Można wykorzystać także weryfikację biometryczną – np. dzięki odciskowi palca lub przez skan tęczówki.
Zadaniem czytnika jest pobranie danych z identyfikatora i przesłanie ich do sterownika. To on odczytuje informacje o tym, czy dany użytkownik posiada dostęp do danego obiektu. W przypadku, gdy system rozpozna i zweryfikuje użytkownika, rygle elektromagnetyczne zwolnią się, a drzwi się otworzą.
Zalety systemu kontroli dostępu
Dlaczego systemy kontroli dostępu wypierają klucze? To nowoczesne rozwiązanie, które przeważa wygodą i znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowo, identyfikatory nie wymagają kontaktu fizycznego, dzięki czemu korzystanie z takiego rozwiązania jest po prostu szybsze. To szczególnie ważne w przypadku szlabanów parkingowych czy w magazynach lub halach produkcyjnych.
Co więcej – aby przejścia były odpowiednio zabezpieczone, każdy zamek potrzebuje osobnego klucza. W przypadku kontroli dostępu, jedna karta wystarczy, by otworzyć wszystkie przejścia, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem w budynkach, które posiadają wiele przejść.
Sporą przewagą jest możliwość zdalnego zarządzania dostępem dla uprawionych osób. Pracownicy, którzy odchodzą z firmy lub otrzymują dostęp do innych pomieszczeń, nie muszą pojawiać się fizycznie, aby odebrać lub oddać klucze. Zarządzanie uprawieniami odbywa się na poziomie administratora oprogramowania, który zdalnie odbiera lub nadaje dostęp. Może też zablokować dostęp, jeżeli karta została zgubiona lub skradziona.
System umożliwia także monitorowanie ruchu w obiekcie – administrator otrzymuje dostęp do informacji o tym, kto i kiedy wyszedł z budynku lub pomieszczenia. To nie tylko poprawa sprawności zarządzania personelem, ale również przydatna funkcja np. podczas nadużyć lub ewakuacji.
System kontroli dostępu jest skalowalny. Obsługuje nie tylko drzwi, ale także szlabany parkingowe. Co istotne, kontrolę dostępu można zintegrować z innym oprogramowaniem – chociażby z systemem rejestracji czasu pracy. Kontakt identyfikatora z czytnikiem otworzy drzwi i zarejestruje początek i koniec pracy.
System rozwija się wraz z firmą. Uprawienia dla nowych pracowników lub do nowych miejsc można nadać w każdej chwili. Urządzenia KD mogą działać na podstawie wspólnej bazy danych i być zainstalowane w różnych lokalizacjach.
Zastosowanie systemów dostępu
Chociaż rozwiązania kontroli dostępu kojarzą się przede wszystkim z biurowcami i halami produkcyjnymi, tak naprawdę zdadzą egzamin na każdym terenie, który potrzebuje monitoringu ruchu oraz wydzielenia stref dla konkretnych użytkowników. System KD znajdzie zastosowanie między innymi w:
budynkach mieszkalnych – każdy mieszkaniec otrzyma indywidualny identyfikator, dzięki któremu zyska dostęp do osiedlowego parkingu, wejścia do budynku, piwnicy czy mieszkania;
hotele i pensjonaty – pracownicy zyskują dostęp do określonych stref w tego typu obiektach, w związku z czym zwiększa się poziom bezpieczeństwa gości oraz ich mienia;
banki – placówki bankowe zobowiązane są do przestrzegania przepisów związanych z przechowywaniem danych wrażliwych oraz ograniczenia dostępu do miejsc, w których znajduje się dokumentacja. Stąd konieczność nadania różnych uprawnień z zakresu kontroli dostępu różnym pracownikom;
biura – system kontroli dostępu nie tylko pozwala nadawać i kontrolować dostęp pracownikom, ale chroni dokumentację czy sprzęt;
szpitale, przychodnie – podobnie jak banki, placówki medyczne i obiekty służby zdrowia zobowiązane są do przechowywania i ochrony danych osobowych pacjentów oraz informacji o ich zdrowiu. Także sprzęt, leki i wszelkie wyroby medyczne muszą być chronione m.in. przed kradzieżą. System kontroli dostępu upoważnia zatem konkretnych pracowników do odwiedzania poszczególnych części placówek, m.in. sal operacyjnych, archiwów czy laboratoriów;
placówki oświatowe – system kontroli dostępu można wykorzystać nie tylko w samych obiektach szkolnych lub uczelnianych. Jest potrzebny także w domach studenckich – dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania, na teren akademików lub szkół z internatem nie dostanie się niepożądana osoba;
galerie handlowe, obiekty sportowe, urzędy, centra konferencyjne – i wszędzie tam, gdzie najważniejsze jest bezpieczeństwo i ochrona danych.
5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając system kontroli dostępu drzwi
Wdrożenie systemu kontroli dostępu powinno być przemyślanym przedsięwzięciem – w końcu chroni budynek, sprzęt, dane oraz znajdujących się w nim ludzi. Przed wyborem rozwiązania, warto zadać sobie 5 zasadniczych pytań, które w końcowym etapie pomogą podjąć ostateczną decyzję.
Po pierwsze: czy system jest skalowalny?
Odpowiedni system kontroli dostępu powinien rozwijać się wraz z firmą. Rozwiązanie powinno oferować możliwość dodawania kolejnych urządzeń, nowych identyfikatorów, obsługiwać kilka różnych lokalizacji.
Po drugie: czy obsługa systemu jest łat-wa?
Intuicyjna obsługa systemu i czytelny, przyjazny interfejs to czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Im prostszy będzie w obsłudze – tym lepiej. Dodawanie nowych użytkowników i zarządzanie uprawnieniami nie powinno sprawiać trudności administratorowi systemu.
Po trzecie: w jaki sposób mogę korzystać z systemu?
Oprogramowanie może być zainstalowane bezpośrednio na urządzeniu (komputerze) lub w chmurze (ACaaS – Access Control as a Service – np. impero 360). W pierwszym przypadku, administrator loguje się z konkretnego urządzenia, natomiast w drugim – z dowolnego miejsca i urządzenia, które posiada przeglądarkę www i dostęp do internetu.
Szacunkowy wzrost globalnego rynku ACaaS do 2027 roku.
Po czwarte: jakie standardy bezpieczeństwa zapewnia system?
Oprócz zapewniania bezpieczeństwa w budynku, system powinien chronić także przetrzymywane w nim dane i posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które uchronią przed niepożądanymi użytkownikami.
Po piąte: czy system może być zintegrowany z zewnętrznym oprogramowaniem?
System może współpracować z innymi aplikacjami zwiększającymi bezpieczeństwo w budynku i pomagają w zarządzaniu. Zwykle jest zintegrowany z rejestracją czasu pracy, monitoringiem wizyjnym, systemem rezerwacji sal.
System kontroli dostępu to przede wszystkim większe bezpieczeństwo i bardziej intuicyjne zarządzanie dostępem w obrębie danej placówki. Dzięki możliwości integracji z innym oprogramowaniem, może zautomatyzować i usprawnić wiele procesów.