Długie śledztwo
Funkcjonariusze CBZC, działając pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, prowadzili długotrwałe i intensywne śledztwo dotyczące nielegalnych platform inwestycyjnych, które oferowały możliwość szybkiego zarobku, między innymi w kryptowaluty. Jednym z punktów wyjściowych do rozpoczęcia śledztwa było zgłoszenie pokrzywdzonego, który stracił znaczną sumę pieniędzy, inwestując w fałszywe projekty.
Na podstawie zgromadzonych dowodów, w tym informacji uzyskanych w ramach współpracy międzynarodowej, podjęto decyzję o działaniach na terenie Ukrainy. Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy przeprowadziło osiem przeszukań w Kijowie, Odessie oraz Charkowie. Najważniejszym punktem operacji była likwidacja biura Call Center w rejonie Charkowa, w którym zatrzymano 21 osób związanych z działalnością oszustów. Zabezpieczono serwery, telefony, komputery oraz dokumenty, które teraz poddane zostaną szczegółowej analizie przez śledczych.
Schemat działania wciąż zachęca do inwestowania
- Schemat działania sprawców wykorzystujących środowisko nielegalnych platform inwestycyjnych w dalszym ciągu zachęca potencjalnych inwestorów do intratnych inwestycji oraz możliwości osiągnięcia szybkich zysków inwestycyjnych – przestrzega CBZC.
- Wykorzystywane są przy tym wizerunki znanych i publicznych osób, ale także nazwy i symbole znanych podmiotów gospodarczych. Reklamy publikowane są w sieci Internet, natomiast kontakt oszustów następuje po wypełnieniu udostępnionych formularzy kontaktowych telefonicznie m.in. z wykorzystaniem popularnych komunikatorów, poprzez które sprawcy zachęcają do inwestycji – dodaje i przypomina, aby pamiętać, że internetowa oferta szybkiego i dużego zysku, zawsze powinna wzbudzać naszą czujność, gdyż może to być próba oszustwa!
Zdjęcie: CBZC