Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Ukraiński haker REvil skazany na 13 lat więzienia

Ukraiński haker REvil skazany na 13 lat więzienia

Obywatel Ukrainy został skazany na ponad 13 lat więzienia i nakazano mu zapłacić 16 milionów dolarów tytułem zadośćuczynienia za przeprowadzenie tysięcy ataków ransomware i wyłudzeń.

Ustawa Kamilka

Ponad 2500 ataków

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Wasinski, znany również pod pseudonimem „Rabotnik”, brał udział w ponad 2500 atakach REvil (Sodinokibi), w których żądano zapłaty okupu przekraczającego 700 milionów dolarów.

Cyberprzestępca i jego współspiskowcy dopuścili się podwójnego wymuszenia, podczas którego ukradli dane firmowe, a następnie zagrozili ich publicznym ujawnieniem, jeśli ofiara nie zapłaci okupu.

- Jarosław Wasinski i jego współspiskowcy włamali się do tysięcy komputerów na całym świecie i zaszyfrowali je za pomocą oprogramowania ransomware. Następnie zażądali ponad 700 milionów dolarów okupu i zagrozili, że publicznie ujawnią dane ofiar, jeśli odmówią zapłaty  –  stwierdziła Nicole M. Argentieri, szefowa wydziału karnego Departamentu Sprawiedliwości.

Aresztowany, gdy próbował wjechać do Polski 

Wasinski został  aresztowany w październiku 2021 r.  podczas próby wjazdu do Polski i usłyszał zarzuty o spisek mający na celu popełnienie oszustwa, umyślne uszkodzenie chronionego komputera oraz spisek mający na celu popełnienie przestępstwa prania pieniędzy. Organy ścigania powiązały długoterminową spółkę stowarzyszoną REvil z atakami oprogramowania ransomware na łańcuch dostaw Kaseya, które  dotknęły ponad 1500 firm  na całym świecie.

W tym czasie podmioty stowarzyszone z REvil wykorzystały lukę dnia zerowego w Kaseya VSA, oprogramowaniu do zdalnego monitorowania i zarządzania (RMM), używanym głównie przez dostawców usług zarządzanych (MSP). Ta luka umożliwiła cyberprzestępcom jednoczesne rozesłanie programów szyfrujących do tysięcy firm, powodując jeden z największych incydentów związanych z oprogramowaniem ransomware w historii.

Maksymalny wyrok — 115 lat 

W marcu 2022 r. cyberprzestępca został  poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych,  aby stanął przed sądem za swoje czyny, w tym co najmniej dziewięć potwierdzonych ataków oprogramowania ransomware na organizacje z siedzibą w USA. Maksymalna potencjalna kara ze wszystkich zarzutów wynosiła 115 lat więzienia plus przepadek całego majątku i aktywów finansowych.

24-letni obywatel Ukrainy zajmujący się oprogramowaniem ransomware przyznał się następnie do 11 zarzutów i został skazany przez sąd Północnego Okręgu Teksasu na mniej więcej jedną dziesiątą maksymalnego wymiaru kary. Wasinski będzie musiał także zapłacić 16 mln dolarów odszkodowania.

W oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości USA podkreślono również przejęcie kolejnego 39,89138522 Bitcoinów i 6,1 miliona dolarów związanych z płatnościami okupu i operacjami pośrednio powiązanymi z Wasinskim.

REvil był jedną z najbardziej udanych operacji związanych z oprogramowaniem ransomware w najnowszej historii, osiągając swój szczyt w 2021 r. wraz z atakiem na łańcuch dostaw Kaseya MSP, żądaniem okupu w wysokości 50 milionów dolarów  od producenta komputerów Acer oraz  wyciekami planów  niewydanych na rynek nadchodzących urządzeń Apple.

Oprogramowanie ransomware jako usługa  zostało wyłączone w październiku 2021 r.  po przejęciu jego witryn Tor i wzmożeniu wysiłków organów ścigania w Rosji, co ostatecznie doprowadziło do  kilku aresztowań  kilka miesięcy później.

Dobroczynnie NTHW

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa