UE: Czy media społecznościowe uzależniają jak papierosy?
Posunięcie szefa przemysłu UE Thierry'ego Bretona w ramach unijnych przepisów technologicznych znanych jako ustawa o usługach cyfrowych (DSA) następuje dwa miesiące po wszczęciu przez niego dochodzenia w sprawie TikTok w związku z możliwymi naruszeniami prawa.
Przełomowe prawo nakłada na firmy obowiązek podjęcia większych wysiłków w celu zwalczania nielegalnych i szkodliwych treści na swoich platformach, a za naruszenia grozi karami finansowymi w wysokości do 6% ich globalnego rocznego obrotu. Komisja stwierdziła, że TikTok powinien był dokonać oceny ryzyka związanego z nową aplikacją przed wprowadzeniem jej na rynek Unii Europejskiej obejmującej 27 krajów.
„Czy media społecznościowe „lite” są tak uzależniające i toksyczne jak papierosy „light”? Właśnie wysłaliśmy prośbę o informacje dotyczące uruchomienia #TikTokLite. Dołożymy wszelkich starań, aby chronić nieletnich w ramach #DSA” – napisał Breton na platformie społecznościowej X.
Komisja wskazała na potencjalny wpływ nowego programu „Task and Reward Lite” na ochronę nieletnich, a także na zdrowie psychiczne użytkowników, w szczególności w odniesieniu do potencjalnego stymulowania zachowań uzależniających.
„Program nagród” dla użytkowników 18+
TikTok Lite, skierowany do użytkowników w wieku powyżej 18 lat, posiada „Program nagród”, który pozwala im zdobywać punkty podczas wykonywania określonych zadań na platformie, takich jak oglądanie filmów, polubienie treści, obserwowanie twórców lub zapraszanie znajomych do dołączenia.
Punkty te można wymienić na nagrody, takie jak kupony Amazon, karty podarunkowe za pośrednictwem PayPal lub walutę monet TikTok, którą można wydać na napiwki dla twórców. Komisja stwierdziła, że TikTok musi dostarczyć ocenę ryzyka dla TikTok Lite w ciągu 24 godzin, a pozostałe wymagane informacje do 26 kwietnia, po czym Komisja przeanalizuje odpowiedź TikTok, a następnie oceni dalsze kroki.
- Kontaktowaliśmy się już bezpośrednio z Komisją w sprawie tego produktu i odpowiemy na prośbę o informacje – powiedział serwisowi CyberNews rzecznik TikToka. Komisja zwróciła się również o szczegółowe informacje na temat środków wdrożonych przez spółkę w celu ograniczenia ryzyka systemowego.
Dlaczego TikTok jest na celowniku UE?
Tik Tok, podobnie, jak platformy Mety, są na celowniku Unii Europejskiej w związku z obowiązującym od lutego 2024 roku akcie o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Dla tak dużych graczy, jak chińska platforma, przepisy te obowiązują już od 25 sierpnia 2023 roku. Nowe przepisy mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo użytkowników internetu, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie oraz doprecyzować szczegóły dotyczące moderowania treści.
Wcześniej te kwestie każdy kraj Unii Europejskiej regulował własnymi przepisami. Teraz prawo jest ujednolicone dla wszystkich członków wspólnoty, a to oznacza, że takie platformy jak TikTok, Facebook, czy Instagram muszą mieć system raportowania nielegalnych treści, takich, jak np. promowanie pornografii dziecięcej czy szerzenie nienawiści na tle rasowym, kulturowym czy płciowym.
Nowe prawo unijne wymusiło także na platformach społecznościowych kontrolę nad sposobem moderowania treści, czego wcześniej nie było. Ta regulacja ma na celu przyśpieszenie usuwania nielegalnych treści w internecie oraz ochronę praw użytkownika do odwołania się od decyzji serwisu społecznościowego.