Scenariusz oszustwa
Przestępcy rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail, informując o rzekomym wykryciu nielegalnych treści na komputerze adresata. W treści znajduje się również powiadomienie o wszczęciu postępowania sądowego. Tego typu wiadomości mają na celu zastraszenie odbiorcy i zmuszenie go do szybkiej reakcji. Odbiorcy tych wiadomości są proszeni o odpowiedź w ciągu 48 godzin.
Po odpowiedzi na pierwszą wiadomość odbiorca otrzymuje kolejną, w której jest proszony o dokonanie przelewu finansowego lub wpłatę kryptowalut. Przestępcy twierdzą, że jest to konieczne, aby zapłacić grzywnę i uniknąć dalszej odpowiedzialności oraz kompromitacji. Oszuści liczą na to, że ofiara, z obawy przed fałszywymi oskarżeniami, które mogą zostać ujawnione, zdecyduje się na przekazanie pieniędzy.
Jeżeli adresat zdecyduje się na przelew, zamiast powiadomić policję o próbie szantażu, traci swoje pieniądze i naraża się na dalsze próby wyłudzeń. Tego typu ataki są szczególnie niebezpieczne, ponieważ wykorzystują naturalne ludzkie reakcje na stres i presję.
Jak się bronić przed oszustami?
Najważniejszym krokiem w obronie przed tego typu oszustwami jest zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku. Oszuści często stosują presję czasu i wzbudzają niepokój poprzez zawstydzające zarzuty. To kluczowe sygnały alarmowe, które mogą wskazywać na próbę oszustwa. Dlatego, jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Po pierwsze, zachowaj spokój, ponieważ przestępcy liczą na to, że w stresie podejmiesz szybkie i nieprzemyślane działania. Zawsze staraj się zachować spokój i nie daj się zmanipulować. Po drugie, nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości. Jeżeli otrzymasz e-mail z żądaniem szybkiej odpowiedzi lub przelewu pieniędzy, najlepiej zignorować taką wiadomość.
Po drugie, podejrzane wiadomości e-mail najlepiej zgłosić do CSIRT NASK poprzez stronę incydent.cert.pl. Specjaliści zajmujący się cyberbezpieczeństwem będą mogli podjąć odpowiednie kroki w celu zbadania i zneutralizowania zagrożenia. W przypadku wątpliwości co do autentyczności otrzymanej wiadomości, warto skonsultować się z ekspertami lub odpowiednimi służbami. Nigdy nie działaj pod presją czasu narzuconą przez oszustów.
Coraz trudniejsze do wykrycia
Kampanie oszustw, takie jak ta, w której przestępcy podszywają się pod CBŚP, stają się coraz bardziej zaawansowane i trudniejsze do wykrycia. Jednak zachowanie czujności i zdrowego rozsądku może znacząco zredukować ryzyko stania się ofiarą takich ataków. Pamiętaj, że prawdziwe instytucje nigdy nie będą żądać natychmiastowych przelewów pieniędzy ani zastraszać swoich klientów w ten sposób.
Bądźmy czujni i odpowiedzialni. Tylko w ten sposób możemy skutecznie chronić się przed cyberprzestępcami i ich coraz bardziej wyrafinowanymi metodami działania.