Po raz kolejny…
Każdego roku każdy październik, dzięki inicjatywie Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA, staje się miesiącem promującym bezpieczeństwo w sieci. Celem jest popularyzacja wiedzy o cyberbezpieczeństwie, zwiększenie świadomości i wymiana dobrych praktyk wśród użytkowników internetu. Polską edycję kampanii ECSM od początku koordynuje Państwowy Instytut Badawczy NASK.
W ubiegłym roku włączyliśmy się do inicjatywy, zgłaszając wydanie październikowe jako nasz wkład w popularyzację wiedzy. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy firmy, które naszym Czytelnikom są już znane, z którymi realizowaliśmy już wiele projektów.
I w trakcie przygotowań do Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, choć czasu nie było wiele, nasi partnerzy stanęli na wysokości zadania. Dla Czytelników przygotowali zarówno inspirujące, wypełnione po brzegi cenną wiedzą artykuły dotyczące cyberbezpieczeństwa. A dla internautów — grafiki, infografiki, filmiki z poradami i historiami z życia wziętymi.
Artykuły z niezwykle cennymi wskazówkami, poradami znajdziesz właśnie w tym wydaniu. Multi-media — w mediach społecznościowych naszych, naszych partnerów i patronów. Przez cały miesiąc będziemy razem prezentować na naszych kanałach grafiki i filmiki związane z poradami i ciekawostkami dotyczącymi socjotechnik: jak je w ogóle rozpoznać? Jak je odróżnić od innych cyber oszustw? Jakie są ich rodzaje? Jak się im nie dać? Co zrobić, kiedy już wpadło się w sidła cyberprzestępcy?
Oto nasi partnerzy…
Na naszą propozycję wspólnego projektu odpowiedziały firmy: Grandmetric, Perceptus, Marken Systemy Antywirusowe — Bitdefender Polska, Adrian Sroka, Sygnisoft SA, Barracuda, Secfense, Concept Data i Nomios Group.
Grandmetric od 2015 r. skupia się na rozwiązywaniu problemów z wydajnością sieci oraz bezpieczeństwem cyfrowym firm. Prowadzi audyty, doradza przy projektach transformacyjnych i dostarcza sprawdzony sprzęt IT. Lubi dzielić się wiedzą, a ich materiały czyta 32 tys. inżynierów miesięcznie.
Perceptus od 2008 roku specjalizuje się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, zajmując się między innymi szyfrowaniem danych, ich backupem i archiwizacją. Jednocześnie Perceptus realizuje projekty własne, wdrażając rozwiązania w obszarze wysokich technologii. Świadczy też usługę Security Operations Center.
Marken Systemy Antywirusowe na rynku od 1999 r. Oficjalny dystrybutor w Polsce Bitdefender — Globalnego Lidera Cyber-bezpieczeństwa. W 2022 r. Bitdefender uznany za silnego wykonawcę w raporcie The Forrester Wave™ dla EDR, wyróżniony w Gartner Hyper Cycle dla Endpoint Security: XDR, EDR i EPP.
Adrian Sroka. Kluczowe aspekty: pragmatyczne bezpieczeństwo w tworzeniu oprogramowania, metodologia shift left, budowa społeczności Security Champions. Największy sukces to opracowanie i wdrożenie autorskiego programu dbania o bezpieczeństwo aplikacji i zbliżenie do siebie działów dewelopementu oraz bezpieczeństwa.
Sygnisoft SA, na rynku od 2006 r., początkowo jako e-Business Solutions. Twórca systemów, aplikacji internetowych i mobilnych. Realizuje projekty dla lokalnych przedsiębiorstw i międzynarodowych korporacji. Wdraża platformę iGamingową dla jednej ze spółek Skarbu Państwa, która zastąpi amerykańskie rozwiązanie, a będą z niej korzystać miliony Polaków.
Secfense, z siedzibą w Krakowie, powstał w 2018 r. Stworzył User Access Security Broker, narzędzie pozwalające na kompleksowe i szybkie wdrożenie technologii MFA w każdej firmie. W 2023 r. został wybrany do programu Google for Startups Growth Academy: Cybersecurity. Jest członkiem FIDO Alliance.
Barracuda Networks powstała w 2003 r. w Stanach Zjednoczonych. Jest producentem rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT do ochrony poczty e-mail, aplikacji webowych, sieci, danych i infrastruktury IT. W 2023 r. wprowadziła na rynek platformę SASE (Secure Access Service Edge) dla firm i dostawców MSP.
Concept Data, z siedzibą w Warszawie, jest na rynku od 2016 r. Wdraża rozwiązania IT wspierające biznes m.in. w sektorze bankowym i telekomunikacyjnym. Jest partnerem największych globalnych producentów. Specjalizuje się głównie w obszarach cyberbezpieczeństwa, tożsamości cyfrowej i Service Desk.
Nomios Poland z siedzibą w Warszawie, od 11 lat na rynku jako niezależny dostawca nowoczesnych systemów cyberbezpieczeństwa, sieci krytycznych dla biznesu, rozwiązań chmurowych i usług zarządzanych. Największy sukces: realizacja projektu NASK dla OSE jako dostawa systemu stanowiącego infrastrukturę bezpieczeństwa.
Chcę też zaznaczyć, że ta fantastyczna współpraca nie miałaby szansy na realizację gdyby nie kilka osób, które odpowiadały za niezwykle sprawną i owocną komunikację między naszą redakcją a autorami eksperckich treści i grafik. Za to gorące podziękowania.
Patroni są naszym wsparciem i motywacją...
Patronat nad naszą wspólną inicjatywą objął NASK. Oprócz tego, że nasz wspólny projekt został oficjalnie zakwalifikowany do inicjatyw Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, koordynowanego w Polsce przez NASK, to przeszliśmy pozytywną weryfikację NASK w ramach patronatu honorowego. To dało nam i naszym partnerom możliwość posługiwania się informacją o przyznaniu honorowego patronatu NASK-PIB oraz umieszczania logotypu NASK-PIB w materiałach informacyjno-promocyjnych, związanych z wydarzeniem. Taka forma wsparcia jest dla nas niezwykle cenna i stanowi potwierdzenie wysokiej jakości oraz znaczenia naszej inicjatywy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Patronat honorowy NASK-PIB podnosi prestiż naszego projektu, co przekłada się na większe zaufanie wśród partnerów i czytelników oraz wzbogaca merytoryczną stronę naszego przedsięwzięcia.
Nasz projekt został dostrzeżony i doceniony przez NASK, co motywuje nas do dalszej pracy i realizacji naszego motto: "w służbie bezpieczeństwu".
A skoro o służbie mowa, zaznaczę, że patronem projektu, który zorganizowaliśmy z myślą o ECSM 2023, jest również Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Tu kieruję podziękowania do Pana Komendanta za zaufanie i gotowość do współpracy. Podziękowania kieruję również do Zespołu Prasowego CBZC.
To dla nas duże wyróżnienie, że możemy współpracować z tak prestiżową i profesjonalną jednostką, jaką jest Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Jego doświadczenie, wiedza i zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni są dla nas nieocenione. Dzięki temu patronatowi nasza inicjatywa stanie się jeszcze bardziej skuteczna i dotrze do jeszcze szerszego grona odbiorców.
Współpraca ta przyniesie wymierne korzyści dla obu stron, a przede wszystkim dla społeczności internetowej, która dzięki temu może stać się lepiej przygotowaną do stawienia czoła cyberzagrożeniom.
Czy uda się przełamać stereotypy?
Wydanie, które masz przed oczami, jest przepełnione merytoryką, z masą precyzyjnie przygotowanych treści dotyczących w głównej mierze inżynierii społecznej. To jedno z tych wydań, któremu poświęciliśmy mnóstwo czasu i energii. To też jedno z tych wydań, które po raz kolejny obala mit, że branża cybersecurity jest hermetyczna, nie lubiąca dzielić się wiedzą, zbyt techniczna, czy nawet pozbawiona ludzkiego wymiaru.
Inżynieria społeczna, będąca głównym tematem tego wydania, bo jest to również temat tegorocznego ECSM, pokazuje, jak ważny jest czynnik ludzki w świecie cyber-bezpieczeństwa.
To właśnie ludzie, ich emocje, nawyki i zachowania są celem dla przestępców, którzy wykorzystują różne techniki manipulacji, aby osiągnąć swoje cele. W tym wydaniu postawiliśmy na głębokie zrozumienie mechanizmów działania inżynierii społecznej, analizując różne przypadki i metody. Nasi eksperci pokazali m.in., jak socjotechnika wygląda zarówno z perspektywy cyberprzestępcy, jak i ofiary.
Branża cybersecurity to przecież nie tylko o kody, technologie i złożone systemy. To przede wszystkim ludzie – jak się komunikują, jakie podejmują decyzje i jakie są ich słabości.
Mam więc nadzieję, że to wydanie dostarczy Ci nie tylko cennej wiedzy, ale także zainspiruje do refleksji nad własnymi nawykami i zachowaniami w sieci.