Skip to main content
Loading...
Szukaj
Logowanie
Dane logowania.
Nie masz konta? Załóż je tutaj.
Zarejestruj się
Zarejestruj się
Masz konto? Zaloguj się tutaj.

Za przestępstwa BEC ma zapłacić swoim ofiarom 1 mln dolarów

Za przestępstwa BEC ma zapłacić swoim ofiarom 1 mln dolarów

Oludayo Kolawole Adeagbo, obywatel Nigerii i Wielkiej Brytanii, został skazany na 84 miesiące więzienia federalnego za udział w przestępczym schemacie kompromitacji biznesowej poczty e-mail (BEC). Przestępstwa, które spowodowały milionowe straty w Teksasie i Karolinie Północnej, miały na celu wyłudzenie środków od firm i instytucji edukacyjnych, manipulując systemami płatności.  

Dobroczynnie NTHW

Cyberprzestępca ukarany za wielomilionowe oszustwa

45-latek został skazany na karę więzienia federalnego za udział w spisku finansowym obejmującym dwa regiony, jak poinformowali prokuratorzy Alamdar S. Hamdani z Południowego Dystryktu Teksasu (SDTX) i Dena J. King z Zachodniego Dystryktu Karoliny Północnej (WDNC).

Oludayo Kolawole, znany także jako John Adeagbo, przyleciał do USA w sierpniu 2022 roku po ekstradycji z Wielkiej Brytanii, aby odpowiedzieć na zarzuty w obu stanach. 8 kwietnia przyznał się do winy za swoje działania.

Sędzia Kenneth Bell z Zachodniego Dystryktu Karoliny Północnej skazał Adeagbo na 84 miesiące więzienia federalnego oraz rok nadzorowanego zwolnienia po odbyciu kary. Dodatkowo został zobowiązany do zapłaty 942 655,03 dolarów odszkodowania dla ofiar jego oszustw.

- Schematy BEC, takie jak ten popełniony przez Adeagbo i jego współkonspiratorów, są wyrafinowanymi i niszczycielskimi zbrodniami, które są wymierzone w zaufanie, jakie firmy i instytucje pokładają w swojej codziennej działalności. Wykorzystując to zaufanie, oszuści kradną miliony dolarów niczego niepodejrzewającym ofiarom – powiedział King.

- Oludayo Adeagbo i jego współspiskowcy dokonali międzynarodowych cyberoszustw, które były wymierzone w szkoły, jednostki rządowe i firmy w całych Stanach Zjednoczonych i spowodowały miliony dolarów strat – powiedziała Nicole M. Argentieri, szefowa Wydziału Karnego Departamentu Sprawiedliwości. 

- Myślał, że jest sprytny, kradnąc pieniądze innych ludzi. Jego ofiary jednak zdecydowanie się z tym nie zgadzały – powiedział zastępca dyrektora FBI Michael Nordwall

Oszustwa BEC – problem globalny

Schematy oszustw typu BEC mają różne formy. Zazwyczaj polegają na tym, że cyberprzestępcy uzyskują dostęp do legalnych kont e-mail lub tworzą adresy, które łudząco przypominają autentyczne konta firm czy pracowników, z którymi ofiary prowadzą interesy.

Następnie, korzystając z tych fałszywych skrzynek, wysyłają zlecenia przelewów finansowych, przekonując osoby lub firmy do przesłania pieniędzy na konta kontrolowane przez oszustów. Środki są zazwyczaj szybko przenoszone na inne konta, zarówno w USA, jak i poza granicami.

W okresie od listopada 2016 do lipca 2018 roku, Adeagbo wraz z wspólnikami przeprowadził liczne ataki na firmowe systemy e-mail w celu wyłudzenia ponad 3 milionów dolarów od firm z Teksasu, w tym od urzędów lokalnych, przedsiębiorstw budowlanych i uczelni w Houston.

Cyberprzestępcy tworzyli domeny, które imitowały autentyczne firmy, a następnie podszywali się pod pracowników tych firm, wysyłając klientom fałszywe instrukcje płatności. Przelewy trafiały na konta kontrolowane przez grupę oszustów.

Z kolei w okresie od sierpnia 2016 do stycznia 2017 roku, Adeagbo i jego współpracownicy oszukali uniwersytet w Karolinie Północnej, wyłudzając ponad 1,9 miliona dolarów. W tym celu zdobyli informacje o dużych projektach budowlanych realizowanych w całych Stanach Zjednoczonych, w tym na wspomnianym uniwersytecie.

Oszuści zarejestrowali domenę zbliżoną do nazwy firmy budowlanej odpowiedzialnej za projekt i stworzyli e-mail, który wyglądał jak adres pracownika tej firmy. Dzięki temu zdołali przekonać uniwersytet do przesłania funduszy na konto kontrolowane przez grupę. Po otrzymaniu środków, przestępcy wypłukali pieniądze poprzez serię transakcji mających na celu ukrycie ich pochodzenia.

Ustawa Kamilka

Sprawdź się!

Powiązane materiały

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat
cyberbezpieczeństwa