Będąc przedsiębiorcą jesteś też klientem
Cyfryzacja przedsiębiorczości osiąga stan rewolucyjny w chwili obecnej. Wchodzimy w internet 5G, digitalizacja jest podstawą każdej firmy chcącej mieć znaczenie na rynku. Innowacyjność Polski nadała kierunek wiodącej i znaczącej pozycji w światowej branży ewolucji współczesnych firm. Pominę już wprowadzenie, co było kiedyś podczas zakupów internetowych. Teraz jest teraz. Wszystko się zmieniło z dnia na dzień i czasy raczkującego i nieumiejętnego handlu elektronicznego minęły bezpowrotnie.
Jesteś przedsiębiorcą i klientem jednocześnie, więc wiesz, że kierujesz się wygodą połączoną z bezpieczeństwem, a jednocześnie skłania Cię do wyborów przekaz korzyści, jakie napłyną do Ciebie. Przestańmy się oszukiwać, że wystarczy nam zainstalowany przez autoinstalator WordPress z darmowym lub płatnym szablonem i podmienienie w nim zdjęć i treści do podbicia rynku swoją firmą, po czym będziemy próbować zlecić pozycjonowanie jakiejś kolejnej firmie, łudząc się, że przyniesie nam to sprzedaż.
Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
Pierwszy alarm to brak www, to najszybsze źródło oszustw. Pamiętaj, nie ma nic za darmo. Jeżeli widzisz bardzo zaniżoną cenę, czy to w portalu społecznościowym czy sklepie on-line, zastanów się dwa razy, co jest powodem tak dużej obniżki. Lubimy okazje, bardzo często dajemy się złapać na "ofertę ważną tylko przez godzinę" lub tanio i profesjonalnie, ostatnie sztuki jakiegoś produktu itp.
Kupujemy oczami, więc często bardzo atrakcyjne zdjęcie może całkowicie wyłączyć nasze krytyczne myślenie i nie zauważymy, że za niską cenę kupiliśmy "zdjęcie samochodu" albo mini wersję stołu, który w rzeczywistości nadaje się nie do salonu tylko do domku lalek, tak były takie aukcje na popularnych w Polsce czy w Chinach portalach.
Kolejnym dzwonkiem alarmowym może, być oferta wysłana w pięć minut, napisana w taki lakoniczny sposób, aby pozostawić przestrzeń na niedomówienia, z których później łatwo się będzie wytłumaczyć. Bo przecież sukienka ze zdjęcia wygląda prawie tak samo, jak ta na żywo, nie ukryto jej stanu, a że zdjęcie było niewyraźne, to już przecież nie wina autora ogłoszenia. Oczywiście, złe opinie o sklepie, brak kontaktu do sprzedawcy czy procedur zwrotu, czy reklamacji na stronie też mogą, chociaż nie muszą, świadczyć o pewnych ryzykach.
Jak być bezpiecznym podczas e-zakupów ?
Podczas zakupów za pośrednictwem serwisów aukcyjnych czy w e-sklepach warto sprawdzić, czy sprzedawca jest przedsiębiorcą. Kupujący podlega ochronie prawnej przewidzianej dla konsumentów tylko w przypadku gdy zawiera umowę z przedsiębiorcą. Możemy to zrobić, wpisując NIP lub nazwę i adres sprzedawcy na stronach: CEDIG czy EMS.
Prostym narzędziem jest też weryfikacja oferty na stronach Google i tu autentyczność, jawność musi rzucać się w oczy. Nie bez znaczenia ma też jakie wrażenie wywrze na Tobie dobrze działająca strona www, która jest znacząca i na rynku i dla algorytmów oraz nie ma negatywnych opinii. To jest wyczyn pracochłonny i absolutnie świadomie wyczynem wypracowanym, więc trudno jest posiadać taką stronę czy fanpage, gdy firma zakłada szybką akcję nakierowana tylko na nielegalny zysk i oszustwo. Zbyt duża inwestycja, obarczona zbyt dużym ryzykiem.
Wiele oszust odbywało się też często wtedy gdy klienci nie mogli polegać na płatnościach wspieranych przez systemy finansowe, takie jak bramki płatnicze, wirtualne portfele czy bezpieczne płatności kartą. Podawanie numeru karty mailem, płatność przelewem na podstawie maila, czy np. w przypadku aukcji, pomijanie w korespondencji przez platformy sprzedażowe, często kończą się utratą środków lub, co możemy uznać za szczęście, nerwami.
Na co zwracać największą uwagę?
Zasad jest kilka, nie różnią się one tak naprawdę bardzo od tych, którymi kierujemy się w rzeczywistym świecie. Pomyśl, że kupujesz coś dość drogiego, powiedzmy komputer.
Jakie kryteria będziesz brał pod uwagę szukając sklepu w realnym świecie?
Profesjonalny i godny zaufania sprzedawca. Wielkość sklepu, oczywiście nie musi to być wielki market elektroniczny, w wielu wypadkach mniejsza firma z bardziej indywidualnym podejściem, może mieć lepszą doradczość. Ważne, żeby zweryfikować jej opinie oraz historię i legalność działania. Ceny zbliżone do rynkowych. Możesz zweryfikować je na portalach takich jak Ceneo itp., Zbyt niska cena, nierealna lub bardzo odbiegająca od średniej to często oszustwo.
Brak regulaminów sprzedaży i zwrotów, ale też zbyt rozbudowane i skomplikowane lub mające wiele błędów, to też powód do obawy. W dzisiejszych czasach powinniśmy również zwracać uwagę na politykę prywatności i zapisy związane z RODO. Niektóre strony mogą nie oszukać nas na zakupie, ale będą zbierały dane, które potem mogą być wykorzystane do celów handlowych czy cyberataków. Brak wspieranych systemów płatności online. Jeżeli jedyne, co możesz zrobić, to wysłać przelew przed złożeniem zamówienia, a do tego zamówienie nie jest wspierane przez żaden system pozostawiający ślad zamówienia po Twojej stronie, lepiej w takiej sytuacji z niego zrezygnuj.
Nie każda rekomendacja jest równa. Nawet jeżeli na Facebooku firmy widzisz tysiące obserwujących, popatrz ile reakcji widzisz pod poszczególnymi postami. Popularnym, chociaż bardzo nieetycznym jest "kupowanie" followersów. Takie puste konta jednak nie "lajkują" i nie komentują. Więc jeżeli portal ma kilkanaście tysięcy lubiących obserwujących, a brak zaangażowanej społeczności, może to być taki przypadek. Nieuczciwe firmy posługują się też często różnymi socjotechnikami, ale to już temat na odrębny artykuł.
Bezpieczne zakupy to również bezpieczne płatności
Bezpieczna płatność to nie tylko kwestia konkretnego zakupu. Firma, w której kupujesz, może być całkowicie uczciwa, ale może także być ofiarą tzw. cyberataków. Dlatego ważne jest, żeby sprawdzać procedurę płatności, nawet wtedy, gdy sam sklep wydaje Ci się być uczciwy. Na szczęście, nie musisz mieć bardzo rozbudowanej wiedzy informatycznej, wystarczy przestrzegać podstawowych reguł bezpieczeństwa, a płatności online okażą się dla nas nie tylko wygodne, ale również bezproblemowe. Kupuj tylko na zaufanych stronach. Sprawdź, czy mają certyfikat SSL (protokół szyfrujący, kłódka w pasku adresu przeglądarki).
Jeżeli płacisz kartą, zwracaj uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, nie podawaj w mailu czy podczas rozmowy przez telefon nieznanej osobie numeru karty i numeru CCV2. Jeśli płacisz e-przelewem upewnij się, że przekierowanie jest na stronę banku oraz że jest to prawdziwa strona (certyfikat, SSL, poprawnie wyglądający adres). Dokonuj płatności tylko na zaufanych urządzeniach z oprogramowaniem antywirusowym – nie loguj się na swoje konta bankowe i nie podawaj danych do płatności, kiedy korzystasz z kafejek internetowych lub ogólnodostępnych darmowych sieci, np. w centrach handlowych.